29. 4. 2010.

STOLICA NA JERGOVIĆA

ZAGREB ::: Na dodjeli nagrade Jutarnjeg lista došlo je do incidenta, kada su pisci Željko Špoljar i Rade Jarak, fizički i verbalno izrazili nezadovoljstvo pobjedom Miljenka Jergovića. Špoljar je tijekom cijele dodjele vidno pripit prigovarao i komentirao pobjednika, što je činio i Rade Jarak. No on je, osim usmeno, svoje neslaganje izrazio i fizički – podigavši i bacivši stolac, nakon čega su intervenirali i zaštitari, koji su i njega i Špoljara udaljili iz Klovićevih dvora.
Kako piše portal Net.hr, cijeli događaj je poprilično "uzdrmao" cijelu svečanu večer, dakako, te je i sam pobjednik Miljenko Jergović održao poprilično kratak i "kiseo" govor.
(izvor - e-novine)

Moj Trg: Za šankom - Marko Car

Beograd :::
Догађај: Moj Trg: Za šankom - Marko Car
Врста догађаја: Рецитал
Почетак: 29. април у 8:00 по подне
Крај: 29. април у 10:30 по подне
Место: španski bar Casa Garcia, Kraljevića Marka 19

(izvor -- FACEBOOK)

28. 4. 2010.

IZLOžBA CRTEžA GORANA STOJčETOVIćA MODRE APSTRAKCIJe

BEOGRAD :::

„ IZLOZBA CRTEZA GORANA STOJCETOVICA MODRE APSTRAKCIJE + PERFORMANS @AKADEMIJA“ у четвртак, 29. април у 20:00 h.

Догађај: IZLOZBA CRTEZA GORANA STOJCETOVICA MODRE APSTRAKCIJE+PERFORMANS @AKADEMIJA
Врста догађаја: Наступ
Почетак: четвртак, април 29 у 20:00 h
Крај: четвртак, април 29 у 10:00 по подне
Место: Akademija (Art kafe "Fleka")
web:http://www.skillsdivision.com
http://www.facebook.com/skillsdivision

Video zapis sa prethodnog performansa:



http://www.youtube.com/watch?v=bpjATAJRUrc&feature=youtube_gdata

27. 4. 2010.

Tribina Knjiga puls - predstavljanje knjige "Soneti 1996-1997" Milana Rajića

Beograd :::
Srpsko književno društvo i Treći Trg pozivaju Vas na tribinu Knjiga puls
Knjiga: Milan Rajić “SONETI 1996-1997″
(priredila i pogovor napisala Ljiljana Šop, Treći Trg, Beograd, 2010)
O knjizi govore: Ljiljana Šop, Milan Dobričić i Dejan Matić
Stihove govori glumac Mrđan Ognjanović
sreda 28. april 2010, u 12 časova, Francuska 7

MILAN RAJIĆ (Beograd, 1959–2008), lekar i pesnik. Objavio je dve pesničke knjige: Pupoljci snega (1993) i Kruna (1997).
“Zanosi, sanjarenja, plovidbe i lutanja frekventne su reči, česti pojmovi u pesmama Milana Rajića. Dovoljno česti da zaokupe pažnju pomnog čitaoca poput svojevrsnih refrena, poput plutajućih bova koje markiraju prostor ove poezije među javom i međ snom, u kretanju, horizontalnom i vertikalnom, u sfumatu. Niko i ništa nema čvrst oslonac, jasne rubove i oštre linije, čak ni zgrade ili retki predmeti a kamoli misli ili osećanja; sve je u konturama, obrisima, siluetama, u slutnji, najavi ili očekivanju, pružene ruke su zanjihani konci koje nije lako dohvatiti, koraci su lelujavi i nesigurni, posvuda lebde prah, svetlost, senke, zemlja je klizište, a led, sneg, kiše, vetrovi su u stalnom pomeranju i menjanju. Većina ovakvih slika sugeriše da ništa oko nas nije statično, okovano, nepomično, pa samim tim ni objektivno niti realno, čak ni prošlost koja se vraća u sećanje uvek drugačija i neizvesna, uprkos tome što se davno dogodila. Ovakvim pogledom na svet Milan Rajić se priključuje nizu ranijih stvaralaca, ali i naših savremenika koji stvarnost doživljavaju kao virtuelnu, a snove kao viši nivo spoznaje suštine i ustrojstva sveta. Želim da kažem da je ovakav Rajićev stav čvrsto utkan u tkivo soneta, bez straha od ponavljanja i variranja. Naprotiv, pesnik kao da uživa u varijacijama koje na svoj način sugerišu istinitost, doslednost i zaokruženost njegovog poimanja sveta. Iz soneta u sonet prelivaju se slične misli, slike, ambijenti, utisak toka i kruženja kao da nas stavlja pred dva velika antička koncepta: onaj o večnim promenama i onaj o večnom vraćanju istog.” (Ljiljana Šop)

26. 4. 2010.

Magistarska izložba skulptura IVANA GRAČNERA

::: Beograd :::
Догађај: Magistarska izlozba skulptura Ivana Gračnera
Врста догађаја: Izložba
Почетак: 27. април у 19:00 h
Крај: петак, април 30 у 22:00 h
Место: Galerija SULUJ-a,Beograd

IVAN GRAČNER je rođen  1975. g. u Kruševcu. 2002.god završio je Fakultet Primenjenih Umetnosti, u Beogradu u klasi redovnog profesora Zorice Janković. 2004. god upisao je postdiplomske studije na FPU-mentor Zorica Janković 2004.god postaje član ULUPUDS-a i ULUS-a.
Samostalne izložbe:
-2003.god (april) prva samostalna izložba,Trstenik
-2003.god (oktobar)druga samostalna izložba ,Trstenik
-2006,god treća samostalna izložba galerija SULUJ-a,Beograd


Freshlatino

Instituto Cervantes Belgrado
Freshlatino
Video - instalacija

Povodom održavanja Beogradske internacionalne nedelje arhitekture (BINA), koja će se održati od 7. do 15. maja, Institut Servantes u Beogradu, u saradnji sa članovima mreže kulturnih centara Evropske unije EUNIC, predstavlja video-instalaciju „Freshlatino".
Radi se o selekciji četrnaest kancelarijskih prostora koje su kreirale arhitekte iz Južne Amerike. Prestavljena je u formi video-instalacije kojom se prikazuje arhitektonska produkcija sa tog područja, koja tranzitira između savremene umetnosti, performansa i arhitekture, i na jedan nov način nam približava kompleksnost savremenih gradova, putem intervencija u javnom prostoru.
«Freshlatino» je dokumentarna platforma koja povezuje obe strane Atlantika, stvarajući na taj način jednu novu kulturnu geografiju, novu mapu. To je video sastavljen od fotografija, muzike i isečaka iz radio i televizijskih programa zemalja učesnica, kojima se prikazuju novi načini izražavanja savremene arhitekture.
Na otvaranju ove instalacije, kustos Arijadna Kantis daće kraći prikaz ovog projekta.

Sreda, 28. april, 19:00
Galerija Instituta Servantes

Ova izložba biće otvorena do 12. maja.


Instituto Cervantes Belgrado
C/Cika Ljubina 19
11000 Belgrado

Besplatan bioskop: Stvaranje saglasnosti (Manufacturing Consent)

Датум: уторак, април 27, 2010
Време: 8:00 по подне - 11:00 по подне
Место: Vojvode Bojovića 13, Novi Sad

Stvaranje saglasnosti (Manufacturing Consent)
Manufacturing Consent: Noam Chomsky and the Media (1992.) je višestruko
nagrađivan dokumetarac kojim se predstavlja politički život i ideje
svetski poznatog filozofa, lingviste i „američkog disidenta“ Noama
Čomskog.
Noam Čomski i Edvard Herman pokušavaju da istraže ko to „stvara našu
saglasnost“, vesti i ono što se zove „javno mnjenje“.
Koliko pojedinac može da doprinese kreiranju medijske slike mnogih
događaja u svetu, po najviše ratnih sukoba?
Oni proučavaju modele propagande i načine na koje se oni primenjuju u
izveštavanju sukoba u Indoneziji, Vijetnamu i Istočnom Timoru.
Nakon ovog dokumentarca, 1992. objavljena je i knjiga ovih autora:
The Manufacturing Consent.
Očekuju vas besplatne kokice!

25. 4. 2010.

Konkurs za objavljivanje knjige

BEOGRAD - Konkurs za objavljivanje knjiga u ediciji "Istok - Zapad", za rukopise pisane na srpskom jeziku u oblasti poezije, proze (roman, pripovetke), eseja, drame i književne istorije, otvoren je do 15. maja, u organizaciji Grada Zaječara i Matične biblioteke "Svetozar Marković".
Iz Matične biblioteke "Svetozar Marković" saopšteno je da će rezultati konkursa biti objavljeni 20. jula, kao i da će dve najbolje knjige, po oceni žirija, biti nagrađene novčanim iznosom od po 2.000 evra.
Edicija "Istok - Zapad" biće objavljena do 15. oktobra 2010. godine, a promocija te edicije je planirana na dan godišnjice biblioteke u Zaječaru, 27. oktobra.
U saopštenju se navodi da zainteresovani svoje rukopise mogu poslati na adresu Matične biblioteke "Svetozar Marković" (Kumanovska 2, 19000 Zaječar), kao i da poslati rukopisi neće biti vraćeni.
Žiri koji odlučuje o nagradama čine: Vladislava Gordić-Petković (predsednik), Gojko Božović i Đorđe Despić.
Neki od dosadašnjih dobitnika nagrade "Istok - Zapad" su i Vladimir Kopicl, Vladislava Gordić-Petković, Duško Novaković, Radmila Lazić, Zoran Pešić Sigma, Radoslav Petković i Milan Đorđević.
(izvor -- GLAS JAVNOSTI)

Sami sebi dodeljuju nagrade

::: BEOGRAD :::

Zvanično, i donekle ubedljivo zvuči saznanje da je nekome dodeljena nagrada Kulturno-prosvetne zajednice Beograd „Zlatni beočug”. Još kad to prenesu mediji i to oni sa državnim kapitalom, onda se stiče utisak da je reč o kakvom prestižnom priznanju.
Ništa od toga, nagrada nije zvanična jer iza nje ničim ne stoji grad Beograd, još manje je ubedljiva jer se mahom sve radi u uskom krugu ljudi, koji često sami sebe nagrađuju iz njima znanih razloga. Jasno je onda da ni privid prestižnosti takvom priznanju ne može da obezbedi samo puka vest u državnom mediju.
– Pre nekoliko godina došli smo u ozbiljan sukob sa ljudima iz KPZ Beograda jer nisu uspeli da nam objasne kriterijume po kojima se dodeljuje nagrada „Zlatni beočug“. Ispostavilo se da je KPZ poluprivatna organizacija bez kriterijuma za dodelu nagrada. Smatrala sam da ako nema kriterijuma, nema ni para za dodelu nagrada iz budžeta grada. Nije dobro da članovi raznih odbora KPZ Beograda dodeljuju sami sebi nagrade. To je u velikoj meri zbunjujuća situacija u kojoj su neki ljudi apsolutno zaslužili nagradu za delovanje u oblasti kulture i umetnosti, dok za neke ljude nismo sigurni za osnovne detalje iz biografija. Ja u ime grada Beograda nisam više želela da učestvujem u tome – kaže za „Blic nedelje” Gorica Mojović, koja je kao član Izvršnog odbora Skupštine grada Beograda, bila zadužena za kulturu.
Pa šta je onda smisao dodele ovog priznanja? Taj smisao bi se donekle mogao naći u spiskovima nagrađenih i očiglednom pokušaju da se nekim od njih opere biografija, da se sa nekih na tren skine prašina. Naravno, ova namera je manje primetljiva ukoliko se nagrada „Zlatni beočug” dodeli i onima čiji doprinos društvu i umetnosti nije upitan.
Iako se nagrada „Zlatni beočug“ dodeljuje po pravilniku koji bi trebalo objektivno da vrednuje one koji se ističu „zaokruženim duhovnim vrednostima i dostignućima“, Kulturno-prosvetna zajednica Beograda favorizuje svoje članove jer je u poslednjih nekoliko godina čak devet članova njihovih odbora dobilo tu nagradu.
Nagradu koja se daje za trajni doprinos kulturi glavnog grada, žiri KPZ Beograda dodeljuje članovima svojih odbora. U poslednjih nekoliko godina među laureatima našli su se i privrednik i kulturni mecena Milutin Ignjatović (član Izvršnog odbora KPZ Beograda), te Merima Njegomir, Radovan Bigović, Božidar Zečević, Milovan Zdravković, Zoran Milosavljević, Dušan Đoković, Jovan Marković, Vanja Bulić, inače članovi raznih odbora ove institucije.
Ipak, u KPZ Beogradu u tome ne vide ništa sporno.
– Odbori se formiraju na predlog kulturnih i prosvetnih institucija. Ako neki član KPZ Beograda dobije nagradu, tim bolje. Strašno bi bilo diskriminisati ih zbog članstva. Ako Merima Njegomir dobije nagradu za doprinos kulturi, onda pitanje glasi da li ona ispunjava kriterijume i zaslužuje nagradu. Neumesno je stvari postavljati drugačije – kaže za „Blic nedelje“ Živorad Ajdačić, režiser i dramski pisac, istaknuti član SPS-a za vreme Miloševićevog režima i dugogodišnji sekretar KPZ Beograda.
KPZ Beograd je osnovana 1956. godine s ciljem da razvija društvenu i kulturnu toleranciju i afirmiše autentične duhovne i kulturne vrednosti našeg prostora. – Kulturno-prosvetne zajednice Srbije i Beograda odavno su izgubile svaki značaj u kulturološkom smislu – već početkom devedesetih godina jasno su stale na stranu režima i bile zatvorene za sve umetnike i kulturne radnike drugačijih opcija. Tokom druge polovine devedesetih i nakon demokratskih promena, one su se u gradovima Srbije uglavnom (ne)uspešno transformisale, a njihove funkcije preuzimale su druge organizacije, bilo udruženja građana bilo javnih vlasti.
Međutim, u Beogradu je određena grupa ljudi sebi faktički još od tada uzela za pravo da se naziva kulturno-prosvetnom zajednicom, da upravlja prostorima (u međuvremenu su neke ipak izgubili), organizuje neke od tradicionalnih akcija, među kojima je i dodela nagrade “Zlatni beočug”. Naravno, oni su imali težak period – vreme odmah posle promena – da bi već od 2004. godine uspevali da koriste čak i nacionalne institucije kulture, a ako se ne varam, jednom čak i Predsedništvo Srbije za dodelu nagrade – kaže Milena Dragićević-Šešić, profesorka Univerziteta umetnosti u Beogradu.
S druge strane, u KPZ Beogradu navode da u skupštini sede članovi gotovo svih političkih stranaka, ali da njihova pripadnost KPZ-u nema ništa zajedničko sa političkim angažmanom.
Međutim, kada, na primer, „Zlatni beočug“, kao što je to slučaj ove godine, dobije Brana Crnčević, koji je svojevremeno govorio da nas svi mrze, jer osećaju da smo starešine sviju naroda od Himalaja do Pirineja ili kada to priznanje dobije Željko Simić, bivši ministar kulture i čovek protiv kojeg se još uvek vodi sudski postupak, postavlja se pitanje kakvi su kriterijumi u stvari preporuka.
– Naravno, nije čudo da su se danas, kada su socijalisti deo vladajuće koalicije, vratili na velika vrata u javni život, pa sa scene Narodnog pozorišta dodeljuju nagrade upravo onima koji su instituciju Narodnog pozorišta maksimalno degradirali – političkim imenovanjima i načinom rukovođenja. Nebojšu Bradića, sadašnjeg ministra, svojevremeno je smenio Željko Simić, tadašnji ministar kulture, a sadašnji dobitnik nagrade – pa to jeste njegov ponovni trijumf – kaže Milena Dragićević-Šešić.
------------------------------------------
Vitezović predsednik KPZ Beograda
Osim predsednika Milovana Vitezovića, KPZ Beograd ima 17 članova predsedništva, 40 članova skupštine, Izvršni i Nadzorni odbor, zatim još 11 odbora podeljenih po delatnostima i svega dvoje zaposlenih. Bave se organizovanjem priredbi, tribina, izdavaštvom... U KPZ-u navode da se od 2002. godine ne nalaze na budžetu grada, već se finansiraju sopstvenim aktivnostima koje, u zavisnosti od prihvaćenih programa, podržavaju i Ministarstvo prosvete, Ministarstvo kulture i Ministarstvo za rad i socijalnu politiku Srbije, i sponzori među kojima su, između ostalih, Univerzal banka, Globos osiguranje i Saobraćajni institut CIP i „Mona”.
------------------------------------------------------------------------
„Oficijelnost“ nagrade

Na veb stranici Skupštine grada – dodela nagrade „Zlatni beočug“ deluje gotovo kao oficijelno priznanje Grada Beograda. Uostalom, dodeljuje ga političar, predsednik Skupštine grada, a ne umetnik koji svojim delom i ukupnim delovanjem jeste „predstavnik“ KPZ Beograda... Stoga mislim da urednicima stranice treba odati priznanje na veštom stvaranju utiska „oficijelnosti“ nagrade – učešću u procesu „kanonizacije“ dobitnika – primećuje Milena Dragićević Šešić.

(izvor --- BLIC, Beograd)

23. 4. 2010.

Mladi su budućnost!

Znanje je buducnost!!! from Mladi su Buducnost on Vimeo.


Šabac ::: Kancelarija za mlade grada Šapca i OI "Mladi su budućnost" pokrenuli su kampanju "Mladi su budućnost - Znanje je budućnost" koja se bavi pitanjima loših postignuća obrazovnog sistema, kao i savremenim informacionim tehnologijama.
OI "Mladi su budućnost" sa ovom kampanjom takmiče se u okviru projekta "Pridružimo se" Beogradskog centra za ljudska parava, a pod pokroviteljstvom Ambasade Španije, Španske agencije za međunarodnu razvojnu saradnju i Kancelarije vlade Srbije za evropske integracije.
Pozivamo Vas da da u okviru svoje delatnosti podržite kampanju, odnosno inicijativu za unapređenje obrazovnog sistema u našoj zemlji.
Spotove koji se bave ovim pitanjima mozete pogledati na sajtu Kancelarije za mlade: www.mladisa.rs ili na linkovima: http://vimeo.com/11114736, i http://vimeo.com/11134361.
(izvor ---www.mladisa.rs)

22. 4. 2010.

PESNIČENjE #17

Beograd :::
Догађај: PESNIČENjE #17
Врста догађаја: Рецитал
Почетак: субота, април 24 у 8:00 по подне
Крај: субота, април 24 у 10:00 по подне
Место: REX
(izvor ::: Facebook)

21. 4. 2010.

Nela Šukara (1963 - 2010)

BEOGRAD :::
U nedelju 25.04.2010 u 20 časova počinje poetska žurka (POEZIN PARTY 03) u Malom klubu Akademije u Beogradu, Rajićeva 10.
„Na klabingu na Akademiji, na Poezinu (onom što ga je ispljuvao Cane u Politici), odaćemo Neli kratki pomen. Četiri pesme iz prve i druge knjige pročitaće Jelena Bogavac, a ja ću reći par reči o Neli. Namera je da bude veselo, onako kako bi i ona sama volela da bude." (Pavle Ćosić)
(izvor --- FACEBOOK)

Drugi novobeogradski sajam knjiga od 22. do 28. aprila

Drugi novobeogradski sajam knjiga, na kome će će učestvovati više od 60 izdavača, biće održan od 22. do 28. aprila u hali sportova na Novom Beogradu, najavili su danas organizatori

Zamenik predsednika Skupštine opštine Novi Beograd Zoran Rapajić rekao je na konferenciji za novinare da će Sajam 22. aprila otvoriti pisac Zoran Živković i predsednik opštine Novi Beograd Nenad Milenković.
Na Sajmu će učestvovati preko 60 izlagača iz Srbije, među kojima su i "Laguna", Geopoetika", "Mono i Manjana", "Lom", Kreativni centar", "Evro Đunti", "Dereta", "Kairos', "Prometej", "Beli put", "Solaris", "Globosino" i drugi.
Zoran Rapajić je najavio da će na Sajmu knjiga u hali sportova na Novom Beogradu, 26. aprila gostovati britanski pisac Tarik Ali, koji je poznat kao autor priče po kojoj je snimljen film "Pirati sa Kariba".
Prema njegovim rečima, Tarik Ali će predstaviti svoje nove knjige, a gost Sajma biće i Radoslav Pavlović, koji je jedan od najizvođenijih srpskih dramskih pisaca i autor scenarija za filmove "Balkanska pravila", "Mala" i "Šovinistička farsa".
U sklopu Drugog novobeogradskog sajma knjiga biće održan sajam stripa i antikvarne knjige, a takođe će biti održana škola crtanja i radionice za izradu stripa.
Izlagači su najavili da će se na sajmu knjiga u Hali sportova knjige prodavati sa popustom od 20 do 50 odsto, a cena ulaznica iznosi 80 dinara.
Novobeogradski sajam knjiga biće otvoren svakog dana, do 28. aprila od 10 do 20 časova. (izvor ::: Press Online, Beograd)

Obeležavanje Svetskog dana knjige

„Čitaj! Obogati sebe.“ slogan je jednomesečne akcije kojom će na Svetski dan knjige, 23. aprila, Biblioteka grada Beograda početi i obeležavanje 2010. kao Godine knjige u Srbiji. Tim povodom Gradska biblioteka organizuje mnoga zanimljiva dešavanja.
Muzičari, pisci, glumci, sportisti i političari radiće 23. aprila, u periodu od 11 do 13 časova, kao bibliotekari u centralnoj zgradi Biblioteke grada u Knez Mihailovoj ulici. Tog dana zainteresovani mogu postati članovi Biblioteke po promotivnoj ceni od 400 dinara.
- Ovim najavljujemo Godinu knjige i jezika u Srbiji sa željom da promenimo pogled i poziciju knjige u društvu. Jednomesečnom kampanjom želimo da podstaknemo sugrađane, pre svega najmlađe, da čitaju - kaže Jamina Ninkov, direktorka Biblioteke grada Beograda.
Dnevne novine „24 sata“ organizovaće nagradnu igru za čitaoce, uz mogućnost besplatne članske karte za biblioteku, dok je u saradnji sa „Telekom Srbija“ organizovana i akcija slanja MMS poruka. Na broj 6236 sa tekstom bgb (razmak) ime i prezime, od 23. do 30. aprila, mogu se slati fotografije na temu „Knjiga i ja“, a autori tri najbolje fotografije biće nagrađeni mobilnim telefonima. Narodno pozorišta nagradiće prvih 50 posetilaca sa po dve besplatne karte za predstavu, dok se „Noć u biblioteci“ organizuje 21. maja kada će u pozajmljenom odeljenju gradske biblioteke nastupiti (21) subotički sastav „Ana Never“. Iste večeri, u periodu od 20 do 23 časa, posetioci će imati mogućnost da se učlane po promotivnoj ceni od 400 dinara.
Izdavačko preduzeće „Službeni glasnik“ nagradiće čitaoca koji pročita najviše knjiga tokom kampanje, ali i biblioteku koja izda najviše knjiga sa 500 svojih naslova.


Sajam knjiga
Drugi Novobeogradski sajam knjiga od sutra do 28. aprila u Hali sportova okupiće oko 60 izlagača, a tokom Sajma biće organizovani brojni prateći programi, gostovanja pisaca, sajam stripa, antikvarne knjige i postavka starih mapa.
(izvor ::: BLIC)

20. 4. 2010.

PRVA KNJIGA u DKSG

NOVI BEOGRAD :::
Dom kulture Studentski grad

Cetvrtak 22. 4. u 19:00
Mala sala
Predstavljanje edicije
Prva knjiga Matice srpske
Govore: Ivan Radosavljevic (urednik) i autori
U okviru biblioteke Prva knjiga, Matica srpska vec vise od pola veka objavljuje prva ostvarenja mladih pesnika, prozista i knjizevnih kriticara. U kolu za 2009. godinu objavljene su tri zbirke kratkih priča: Everzija Isidore Veselinovic, Tonus Ivana Antica i Poslednja velika avantura Pavla Zelica.
(Nas mesecni program na: www.dksg.rs)

Promocija na "Dvaeset i prviot" od Tomislav Osmanli, vo Kumanovo

KUMANOVO :::
Kulturna ustanova "Blesok" ima cest i zadovolstvo da ve pokani na
Promocija na romanot na Tomislav Osmanli
"Dvaeset i prviot", vo izdanie na Blesok

Centar za kultura Trajko Prokopiev ∙ sreda, 21 april 2010 ∙19:30 casot,
Kumanovo
Promocijata e vo organizacija na Bibliotekata
Tane Georgievski, Kumanovo i Centarot za kultura Trajko Prokopiev
Knigata кe ja pretstavi Venko Andonovski.
Izvadoci кe citaat akterkite Ljubica Gojkoviк i Keti Doncevska Iliк
Site soopstenija za javnosta se dostapni i na --- http://www.blesok.com.mk/press.asp

WHY? (SAD) + JOSIAH WOLF (SAD) @ TEATAR &TD

ZAGREB :::
WHY? (SAD)
Sreda, 21. April 2010. 22:00
Teatar &TD , Zagreb — Croatia

Kroz četiri albuma Why? su od samostalnog hip-hop projekta prevalili uspješan put do ponokrvnog, prvorazrednog indie rock benda koji već godinama drma svjetskom scenom, a da pri tom ne zaboravljaju gdje im je bilo lijepo kad su bili mali i relativno nepoznati, mislimo na Zagreb naravno.

Ulaznice po pretprodajnoj cijeni od 65kn možete kupiti u Dirty Old Shopu (Tratinska 22) i Dancing Bearu (Gundulićeva 7). Na ulazu će koštati 80kn. Ulaz se otvara u 20 sati, a koncert počinje u 21 sat.
(izvor ::: SC)

Svirka: Dažd, Terrarium, Katma i Atomski Rat u "Ciklonu"

Догађај: Svirka: Dažd, Terrarium, Katma i Atomski Rat u "Ciklonu"
Врста догађаја: Концерт
Почетак: danas, 20. април 20 у 21 h
Крај: Среда, април 21 у 2:00
Место: Simina 14, Beograd (izvor --- FACEBOOK)

19. 4. 2010.

Preminula Nela Šukara

Autorka Nela Šukara preminula je 18. aprila u Beogradu, posle duge i teške bolesti, saopštila je izdavačka kuća Kornet, koja je objavila njenu knjigu pesama "I Did It My Way" (Kornet, 2009, edicija Zlikovnice).
Prema navodima Korneta, vreme i mesto sahrane biće saopšteni naknadno.
Nela Šukara preminula je ne dočekavši čak ni promociju svoje poslednje zbirke pesama.
Nesvakidašnja autorka postala je poznata široj javnosti polovinom 90-ih godina prošlog veka kao striptizeta i violinistkinja u Narodnom pozorištu u Beogradu.
Objavila je 2001. godine za "Rende" kontroverznu zbirku pesama "Mleko i pivo", a njen zaštitni znak postale su pesme nabijene erotikom i humorom.
Novom zbirkom “I Did It My Way” obraća se publici u istom stilu, ali na sasvim drugu temu, baveći se isključivo operom, kao jednom od svojih najvećih ljubavi u životu.
Prema navodima Korneta, ta knjiga predstavlja Nelu Šukaru u njenom najtananijem i duboko iskrenom i složenom biću, a mnogima će i otvoriti oči o pomalo marginalizovanoj operskoj umetnosti. Za operske laike, to će biti pravo otkrovenje, a za znalce neiscrpni izvor zabave i smeha, naveo je Kornet.
Prva zbirka pesama Nele Šukare “Mleko i pivo” predstavljala je autobiografske zapise u stihu, odnosno prizore iz neobičnog života te beogradske autorke.
Sajt Korneta je www.kornet.rs
(izvor --- SEEcult.org)

Vladimir Pistalo u KC Grad

BEOGRAD ::: KC Grad ::: 20. april u 21h
gost: Vladimir Pištalo
moderatorka: Tijana Spasić

Vladimir Pištalo je autor koji već dugo piše ali je tek poslednjih godina stekao puno priznanje i svoju čitalačku publiku, vanredno zanimljiva osoba, profesor istorije na Vuster univerzitetu u Masačusetsu, a trenutno i gostujući profesor na beogradskom Fakultetu političkih nauka, gde studentima drži kurs naslovljen “Američka kultura i popularne vrednosti”.
Pištalo je rođen u Sarajevu 1960, odrastao je u Mostaru, Kraljevu i Beogradu.
Početkom devedesetih je pisao za “Vreme”, a 1993. emigrira u Ameriku.
Pre nego što je definitivno priznat kao značajan srpski pisac, već je bio prevođen na razne svetske jezike i dobijao brojne pohvale iz inostranstva, između ostalih i od kritičara francuskog “Figaroa” i “Le Monda”.
Njegovo izuzetno jezičko umeće dokazuje i nagrada “Miloš Đurić” za prevođenje pesama Čarlsa Simića na srpski, dok je za roman “Tesla, portret među maskama” dobio Ninovu nagradu i nagradu Narodne biblioteke Srbije za najčitaniju knjigu godine.
Izbor iz dela: romani “Milenijum u Beogradu” i “Tesla, portret među maskama”, zbirke priča “Kraj veka” i “Vitraž u sećanju”, novela “Korto Maltese”…
Posle razgovora i čitanja biće prikazan film po izboru autora: “Povodom Nice” (A propos de Nice) Žana Vigoa iz 1929. godine.
“To je jedan od najinteresantnijih dokumentaraca koje sam gledao, a odlučio sam se za njega zato što je Vigoov postupak srodan mojoj poetici: i kod mene je slika glavno izražajno sredstvo, preko nje šaljem poruku čitaocu”, kaže Pištalo.
(izvor -- PROZAONLINE)

Dragan Radovančević: "Glagol intimnosti"

Ciklus: PROMOCIJE
Utorak, 20. april - Sala na I spratu u 20:00
Izdavač KOV, Vršac (2009)
O knjizi govore: prof. dr. Divna Vuksanović, filozof, Saša Radojičić, pesnik i književni kritičar, Petre Krdu, urednik "KOV"-a, Nenad Daković, urednik tribinskog programa DOB-a i autor.
"Poetski rukopis Dragana Radovančevića Glagol intimnosti evocira stanje u kome se zatekla današnja poezija... sa idejom i faktografijom odsustva koje je metafizički okružuje" ( Iz recenzije D. Vuksanović ).
Dragan Radovančević je rođen 1979. godine. Dobitnik je nagrade "Mladi Dis", 2006. i "Brankove nagrade" za 2007. godinu. Dobitnik je stipendije "Milo Dor" i "Centralno - evropske inicijative" za roman u rukopisu.
(izvor --- Dom Omladine BG)

18. 4. 2010.

Saša Stojanović u Rovinju: Think Tank i Var oduševili Rovinjane

::: ROVINJ :::
U sklopu Dana srpske kulture u Istri, održana je druga istarska promocija časopisa za Balkan ”Think Tank” i romana Var Saše Stojanovića. Nakon Pule, prepuni Multimedijalni Centar u Rovinju ugostio je čovjeka kojeg su kritičari proglasili za jednu od najzanimljivijih pojava na balkanskoj književnoj sceni – Sašu Stojanovića. Stojanović je skupa s urednicom Think Tank-a za Hrvatsku – Aleksandrom Dimitrijević i urednikom za BiH – Goranom Karanovićem predstavio časopis i drugo izdanje kontraverznog romana Var.
Direktno i bez dlake na jeziku, s publikom je razgovarano o misiji Think Tank-a, časopisa koji je pokrenut kako bi se pokušalo uvezati pokidane veze Balkana. Predstavljeni su posljednji brojevi na temu CENZURA I AUTOCENZURA, te EROS I PORNOS. Također je istaknuta otvorenost časopisa za saradnju s novim autorima iz Hrvatske.
Nakon časopisa, publici je približen Stojanovićev treći roman – Var. Riječ je o djelu koje je bilo u užem izboru za NIN-ovu nagradu, te za Nagradu Meša Selimović. Inače, Var je u Srbiji rasprodat u rekordnom roku i doživeo je svoje drugo izdanje, te je do sada preveden na češki jezik, a u toku su prevodi na njemački i grčki. Također, po motivima ovog romana napravljena je i drama, koju uskoro očekuje prvo izvođenje.
Stojanovićevo čitanje izazvalo je burne reakcije kod rovinjske publike koja je bila vidno potresena snagom drugačije ispričane priče o ratu na Kosovu 1999. godine.
Nakon Istre, Stojanovića očekuje promocija u Mostaru i Splitu u nadolazećoj sedmici.
(izvor --- PROZAONLINE)

Beogradsko Pesničenje stiglo i do Zagreba

Pesničenje je 2008. godine izmislila grupa Škart iz Beograda, da bi se nepoznati umetnici ohrabrili za javno izlaganje svoga rada. Na poslednje Pesničenje održano u Beogradu došlo je 450 umetnika i 5.000 gledalaca.
Pesničenje, trening aktivnog čitanja poezije u javnim prostorima, u petak uveče je održan i u Zagrebu, i to na poziv Književnog salona Studentskog centra koji je pozvao beogradske kolege. Cilj ove manifestacije je da podstiče neafirmisane umetnike na javno izlaganje svoga rada, a već etablirani autori im daju podršku.
U proteklih 17 meseci organizovano je 16 festivala poezije i više manjih događaja u Beogradu, devet gostovanja u šest gradova (Pančevo, London, Leskovac, Riga, Vranje i Novi Sad), a prikupljenim novcem od prodaje ulaznica objavljeno je 12 knjiga poezije. Ukupno je nastupilo više od 450 pesnikinja, pesnika, performera, kantautorki, strip autora i drugih umetnika i izvođača, a na događajima je prisustvovalo više od 5.000 ljudi, što je, tvrde organizatori, Pesničenje pretvorilo u jedan od posećenijih kulturnih događaja u Beogradu. Za sinoć je u MM centru bilo najavljeno još jedno Pesničenje. (izvor --- BLIC)

15. 4. 2010.

Misliti evropski

Institut Servantes i Ambasada Španije u Beogradu imaju zadovoljstvo da Vas pozovu na okrugli sto

Misliti evropski

Povodom predsedavanja Španije Evropskom unijom, biće organizovan okrugli sto čiji je osnovni cilj predstavljanje koncepta Evrope kao političke unije, kao i kulturna bliskost koju podrazumeva Evopska unija. Ideja Evropske unije iz više teorijskih uglova i različitih disciplina, debata o budućnosti i izazovima savremene Evrope.
Ovom prilikom govoriće Luis Prados, urednik međunarodnih stranica španskog dnevnog lista El país, Pablo Ruiz-Harabo iz Državnog sekretarijata Evropske unije, Mihajlo Crnobrnja, dekan Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju iz Beograda, i Ana Trbović, direktorka Centra za evropske integracije istog Fakulteta i nekadašnja koordinatorka procesa pristupanja EU Ministarstva za ekonomske odnose za inostranstvom.
Biće obezbeđen simultani prevod.
Ulaz slobodan dok se ne popune mesta.

Četvrtak, 15. april, 19:00
Svečana sala Instituta Servantes
Čika Ljubina19
11000 Beograd

14. 4. 2010.

Perspektive savremenog spanskog filma

Perspectivas del cine español actual

Ambasada Španije i Institut Servantes u Beogradu imaju čast da Vas pozovu na predavanje
PERSPEKTIVE SAVREMENOG ŠPANSKOG FILMA
koje će održati reditelj i profesor na Andalužanskoj školi za film
IGNASIO GOMEZ DE ARANDA

14. april u 19.00 časova
Svečana sala Instituta Servantes
ul. Čika Ljubina 19, Beograd
Biće obezbeđen simultani prevod.

13. 4. 2010.

CANE malograđanin

Kolumnista beogradske "Politike" ZK Cane toplo se preporučio da je prešao u malograđane.
Nekada su rokeri bili avangarda, a eto sada, na početku XXI veka neki od njih su postali - mediokriteti.
Pa, kada je već tako Cane bi da ostane u korak sa vremenom. Čak mu je i Beograd previše kosmopolitski, pa se preselio u Zrenjanin.
Ali ipak pisati za POLITIKU (bez obzira što je ona list iz prestonice) je tako - mediokritetski. I Cane neće da propusti tu priliku. A i plaćaju - 250 evra po kolumni.
Neko će reći - eh, davno je prošlo vreme kada su rokeri bili nečiji heroji... Sada su tako "ljakse", pa zašto bi Cane bio izuzetak?!
I, nije!
Samo kako će dalje da "vozi" sa PARTIBREJKERSIMA, i ko će bilo šta da mu veruje?!
Potonuće...
(autorski tekst urednika ovog bloga)

Treći BELDOCS od 13. aprila

Međunarodni festival dokumentarnog filma BELDOCS u Beogradu predstavlja u trećem izdanju od 13. do 20. aprila oko 50 ostvarenja svetske dugometražne filmske dokumentaristike, uključujući međunarodni i regionalni takmičarski program, specijal posvećen ruskom filmu i druge prateće programe.
Cepelinske romanse i svemirski turisti. Pice u Aušvicu i ekologija u Smederevu. Samouke bubnjarke i ljubomorne divlje mačke. Vesti iz klanice i ispovesti iz kladionice. Ratni velešpijuni i freestyle mujezini. Globalne menstruacije i muške prostitucije. Gvozdene vrane i porodične tajne. Visoka nebesa, a zemlje tvrde. Eskobar i Dostojevski. Sevdah i Timbuktu, samo su neke od atraktivnih tema ukupno 51 filma, koji će biti prikazani u Muzeju Jugoslovenske kinoteke, Domu kulture Studentski grad, Dvorani Kulturnog centra Beograda i Art bioskop Museumu, najavili su 7. aprila organizatori na konferenciji za novinare.
Direktor i osnivač BELDOCS-a Mladen Vušurović izrazio je nadu da će “ova godina biti poslednja sa produkcijskim problemima”, kao i veliki optimizam u budućnost festivala, navodeći da ga posebno raduje i uverava u to novi festivalski tim.
Navodeći da je treći BELDOCS prirpemljen skromnim sredstvima, Vušurović je rekao da su ga finansijski pomogli opština Stari Grad i pojedine ambasade zemalja iz kojih učestvuju filmovi.
Uprkos tome, uvedena su tri nova programa, a za sledeću godinu planirana su još tri. Takođe, očekuje se oko 30 gostiju.
Publika trećeg BELDOCS-a, koji će otvoriti 13. aprila u Kinoteci filmovi “Zvezda je rođena” Vanje Kovačević i “Svemirski turisti” Christiana Freia, imaće priliku da pogleda 18 dokumentaraca u međunarodnom takmičarskom programu, u selekciji nagrađivanog dokumentariste Borisa Mitića i Mladena Vušurovića, dok će u regionalnoj konkurenciji, u selekciji Igora Toholja, urednika u DKSG-u i takođe uspešnog filmskog autora, biti prikazano 13 dugometražnih dokumentarnih filmova.
Prema navodima Mitića, međunarodni takmičarski program vrlo je zanimljiv i raznovrstan i stilski i tematski, a predstavlja filmove koje bi publika trebalo da vidi i televizijska, a ne samo bioskopska publika.
Mitić je predložio i da se u Beogradu otvori bioskopska sala za dokumentarne filmove, što je podržao i Dinko Tucaković iz Muzeja Jugoslovenske kinoteke, podsećajući da je i u Zagrebu otvoren “Dok kino” kao tekovina tamošnjeg festivala dokumentarnog filma ZagrebDox.
Povodom regionalnog takmičarskog programa, Toholj je rekao da će dati presek produkcije koji je stilski i tematski veoma širokog dijapazona - od ličnih instrospektivnih do krajnje angažovanmih filmova.
Najavljujući nekoliko svetskih premijera, Toholj je istakao da je reč zapravo o 90 odsto aktuelne produkcije iz regiona.
U okviru posebnog programa revijalnog karaktera “Žiri je uvek u pravu”, biće prikazana četiri filma nominovana za Oskar 2009. godine, kandidat za nagradu Bafta i najbolji film prema mišljenju Evropske filmske akademije.
Specijalni program “Fokus Rusija”, koji uređuje profesor Marko Babac, obuhvata deset filmova koji su producirani u Rusiji ili govore o Rusiji danas.
Babac je posebno izdvojio film “Blokada” Sergeja Loznice, ruskog autora koji potiče iz Loznice u Srbiji, a reč je o kolekciji nekoliko starih kratkih filmova vešto spojenih u koherentnu celinu kao jedinstveni omnibus (Prigovor naroda, Podvig Lenjingrada, 900 nezaboravnih dana, Lenjingrad u borbi).
Publika će videti, između ostalog, i film “Fotografije sa sela” (Evgeny Solomin), koji na duhovit način govori o vađenju novih ličnih karata, a biće prikazan i biografski film “Dionisije” Dmitrija Čermenova, posveta Dionisiju Moskovskom, najvećem ikonopiscu i slikaru fresaka u15. veku.
Najavljen je i prateći program Beldocs Pro, namenjen profesionalcima u oblasti dokumentarnog filma i svima koji to žele da postanu.
Prema rečima Milene Vesković, tema ovogodišnjeg programa Beldocs Pro je kopropdukcija.
Članica žirija za međunarodni takmičarski program Elizabet Maršan (Elizabeth Marschan) predstaviće festival DOCPOINT Helsinki, uz projekcije četiri dokumentarna filma iz Finske.
Odluku o najboljem filmu u međunarodnoj selekciji doneće žiri koji čine Aleksandar Kostić, Elizabeth Marschan i Maximillian Pleattau, dok će o najboljima u regionalnoj konkurenciji odlučiti žiri u sastavu: Marko Babac, Oliver Sertić i Petra Seliškar.
Nagrađeni filmovi biće proglašeni i prikazani na svečanom zatvaranju 20. aprila u Jugoslovenskoj kinoteci, a nagrade će dodeliti predstavnik pokrovitelja fonda za nagrade - Opštine Stari Grad.
Biće dodeljeno sedam nagrada, od kojih su dve novčane.
Predsednik Saveta BELDOCS-a Vladimir Perović najavio da će sledeće godine u fokusu biti Iran, a najavio je i da će se zalagati da festival postane prohodniji, odnosno da jedna osoba može da poglda sve što je ponudjeno, kao i da bude više kreativnih dokumentaraca.
Direktor DKSG-a Miodrag Milošević izrazio je uverenje da će BELDOCS biti jedan od najboljih festivala u Beogradu ove godine, a istakao je da ga je DKSG odmah podržao, kao što podržava film već decenijama unazad.
Prošle godine najboljim filmom u međunarodnoj konkurenciji proglašen je japansko-američki film “Kampanja” (Kazuhiro Soda), dok je nagradu “Pobednik Beograda” u regionalnom programu osvojio domaći “Nestanak heroja” Ivana Mandića.
BELDOCS je održan prvi put 2008. godine u Beogradu i bavi se promocijom i razvojem dokumentarnog filma u Srbiji, podsticanjem produkcije unutar tog filmskog žanra, kao i uključivanjem šire publike u sferu poznavanja, razumevanja i poštovanja tog specifičnog načina filmskog umetničkog izražavanja koje pronalazi uporište i inspiraciju u istorijskom životu i njegovim posebnostima. Takođe, BELDOCS permanentno radi na promociji i distribuciji srpskog dokumentarnog filma u zemlji, regionu i svetu.
Sajt BELDOCS-a je www.beldocs.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(U toku je) javni čas odeljenske zajednice

:::Vladimir Krakov :::
„Znajući Caneta, on je to doživeo kao javni čas odeljenske zajednice, gde dobra deca čitaju sastave a pankeri ih gađaju kredama. Iskreno drago mi je što se u našem gradu išta dešava sa poezijom, nadam se da će to izbaciti na površinu bar jednog pesnika vrednog pamćenja. Ono što sam do sada od toga gledao bilo je usiljeno i nemaštovito, ali bitno je da ponovo postoji igralište, pa će valjda izaći i neka deca sa malo boljim igračkama, kad urade domaći. Kad bismo ukinuli terene za basket oko škola, uskoro ne bi bilo ni Partizana na final four-u. A baš to su našoj kulturi i muzici uradili bivši novotalasni rokeri koji sada upravljaju državom i medijima. S druge strane, zavirio sam u peoplemeter Jelen Top Liste, tuga tužna, tim pre kad znam da odmah posle ide ona reality fekalija koju gleda skoro milion debila. A time se sve meri danas, pre svega budžeti emisija. Ipak, Svi na pod su nam upravo demonstrirali šta je dobitna kombinacija, a i s kojom lakoćom B92 stvara kulturne brendove kad samo mrdnu đokom. Što se jako retko dešava, i obično sadrži u sebi neku krucijalnu grešku ili tezu. “

:::Pavle Ćosić:::
„Sad vidim na snimku da je i Kiza učestvovao...
Da, u tome je poenta. Potpuno je bespredmetno u ovoj situaciji s tolikom gorčinom pljuvati po mladima koji se u klubovima okupljaju da bi čitali pesme. Obaška što nikad nije ni bilo drugačije. U zlatna vremena srpskog pesništva, pesnici su čitali svoje pesme u Skadarliji, a ne u nekim bibliotekama i književnim tribinama, kao što Cane izgleda zamišlja da bi to trebalo da izgleda.
Ma nema veze... Poenta je zapravo u tome što to nije po njegovom ukusu, što moru da razumem, ali je malo odrpano i starački uzurpirati kolumnu u Politici i svaliti svoj gnev na tako nešto. To je kao kad bi sad neki ljubitelj opere krenuo da pljuje Brejkerse zato što su im tekstovi trivijalni i glupi. Što uglavnom jesu. Sa izuzetkom Hipnotisane gomile, što je Antonova stvar.“

(izvor --- FACEBOOK)

Ko je CANE?!

Ko je CANE?! On je čovek potrošenih reči.
Ko ne veruje, neka o tome pročita u BETONU.
Link je - SLEDEĆI.

12. 4. 2010.

Vladimir Krakov: Cane je divlja biljka


Vladimir Krakov:
„Mislim da je tu u pitanju stara netrpeljivost između divljih i akademskih pesnika. Cane je divlja biljka, živopisni korov iznikao iz betona. Nije veliki pesnik ali je veliki car i veliki kreten, naizmenice, to zna i on sam. Nisam bio tamo, ali kapiram da su ga iziritirali nekakvi cvikeraši koji čitaju neke visokoparne stihove. Gete je voleo Filipa Višnjića, ali sumnjam da bi Filip Višnjić voleo Getea. Što se mene tiče, navijam za divljake, uvek.
Poezija za čitanje je obična neuroza u stihu, jebeš poeziju koja se ne peva.“


Pavle Ćosić:
„Grešiš, Krako. Jedino što je tamo bilo iritantno je voditeljka, ali Cane jednostavno tu vrstu performensa izgleda da ne može da skapira. To je slemovanje uglavnom, nema veze sa visokoparnim stihovima. i zapravo se čitavo dešavanje svodi na autoironiju i pravljenje budale od samog sebe. To je daleko od Canetovog dometa. Prosto ništa nije shvatio, a obaška što mu je malo frka da ih novi bendovi ne pojedu. Uostalom, ti to najbolje znaš... Kakve su šanse danas ijednog benda u Srbiji, makar bio 30 puta bolji od Partibrejkersa? Apsolutno ravne nuli. Ne postoji nijedan medij osim Youtubea koji će pristati da pusti njihov spot, makar u nekom intermecu. Ajde, Jelen top lista i nova lista na Avali, daj bože da nešto promene.
Obe su sterilne i loše, ali su bar nekakve liste.“

(izvor --- FACEBOOK)

Od Aljaske do Meksika... Cane i to je POLITIKA!

Срђан (09/04/2010, 01:15) ::: 

Не свиђа ми се што Цане тако окрутно критикује (младе) људе који покушавају да се изразе кроз поезију. Па на крају и ако је лоше, и беживотно, и они и њихова поеѕија су проиѕвод времена и околине у којима живе. Они се бар на неки начин изражавају, за разлику од огромног остатка учмале већине. Подржавам ово за библиотеку.
 (izvor --- Politika, BG)

Vještice: Zlato


Zlato (Vještice)

Minas Gerais u Brazilu
ima zlato
sunce je zlato
ti piješ vino ispod slamnatog šešira
od smijeha pravim saksofon
od sunca pravim put
a ti si moj šofer
nasmij se
kuda bih sam
ti piješ vino ispod slamnatog šešira

9. 4. 2010.

Skunk Anansie uživo u Beogradu

Skunk Anansie 28. juna prvi put nastupa u Beogradskom SKC-u. Skunk Anansie su se okupili krajem prošle godine ponovo na zahtev mnogobrojne publike širom sveta i odlučili da naprave re-union turneju, koja će obuhvatiti i naše krajeve (krajem maja sviraju u Zagrebu i Ljubljani, koncerti su već uveliko rasprodati).
Promotivna cena karata je 2.000 dinara. Karte su u prodaji od ponedeljka 12. aprila na svim prodajnim mestima Eventima i na blagajni SKC-a. Limitiran je broj karata.
Skunk Anansie predvođeni fantastičnom Skin (Deborah Dyer) možda i najboljim ženskim vokalom u alternativnoj/rock muzici, nastupiće kao što je najavljeno 28. juna u SKC-u.
U pitanju je orginalna postava koju čine: Skin, Cass, Ace i Mark Richardson, koja je nastala daleke 1994. godine, i koja iza sebe ima četiri albuma i petnaestak singlova. Svi albumi su bili u top 10 britanske bilbordove liste najpopularnijih/najprodavanijih albuma svih vremena.
1995. godine dobijaju nagradu za najbolji UK/Britanski sastav prestižnog muzickog magazine Kerrang!
Zatim 1997.god dobijaju MTV European Music Award za najbolji bend i najbolji “live” sastav. Tokom dugogodišnje karijere sastav “Skunk Anansie” je bio na turnejama i delio bine sa bendovima kao što su: U2, Rammstain, Aerosmith, Lenny Kravitz, Bad Religion… što dovoljno govori o kakvom se sastavu radi.
Ovo će biti jedinstvena prilika za sve fanove alternativnog zvuka da odgledaju “Skunk Anansie” jer bend radi povratničku turneju nakon osam godina pauze.

8. 4. 2010.

Otvorena knjižara "Beopolis"

Mini-zurka povodom otvaranja knjizare "Beopolis" u TC Euro Centar održana je 8.aprila.
Program je bio sledeci:
- muzicki sat Tobić Tobić Idol Mladih.
- Pesničenje Specijal (listu učesnika videćete ovih dana)
- video zapisi Miloša Tomića
- mini koncerti bendova Lira Vega i Repetitor
Do skorog vidjenja! Vaš Beopolis
(izvor --- LAST.fm)

РАЗВОЈ АСТРОНОМИЈЕ КОД СРБА VI

Астрономско друштво „Руђер Бошковић“ – Учионица Народне опсерваторије, Калемегдан

Тел. 3032-133,
E-mail: adrb@adrb.org
www.adrb.org


РАЗВОЈ АСТРОНОМИЈЕ КОД СРБА VI

Београд, 22 – 26. априла 2010. године

П Р О Г Р А М
22. 04. 2010, четвртак
10:00-10:30 Свечано отварање
Председава Милан С. Димитријевић
10:30-11:00 Никола Божић: МЕЂУНАРОДНА ГОДИНА АСТРОНОМИЈЕ У СРБИЈИ
11:00-11:30 Борислав Јовановић: АРХЕОАСТРОНОМСКИ ЗНАЧАЈ АРХЕОЛОШКОГ НАЛАЗИШЗИШТА ПАРЦАН У ЂЕРДАПУ У РУМУНИЈИ
11:30-12:00 Срђан Ђукић: ИСТОРИЈАТ НАУЧНЕ ФАНТАСТИКЕ У СРБИЈИ – ОД КОМАРЧИ- ЋА ДО ЖИВКОВИЋА
12:00-14:00 СВЕЧАНА ПРОСЛАВА ДАНА АСТРОНОМСКОГ ДРУШТВА „РУЂЕР БОШКОВИЋ“ И КОКТЕЛ
Председава Борисав Јовановић
14:00-14:15 Еди Бон, Милан Ћирковић, Игор Стојић: АСТРОНОМИЈА И KАТАСТРОФИЧНОСТ КРОЗ МИТОВЕ И СТАРЕ ТЕКСТОВЕ
14:15-14:30 Драган Јацановић: АНТИЧКИ АРХЕОАСТРОНОМСКИ ОБЈЕКТИ У СРПСКОМ ПОДУНАВЉУ

14:30-14:45 Ефстратије Т. Теодосију, Василије Н. Маниманис, М. Кациотис, Милан С. Димитријевић: АНТИЧКЕ ПИРАМИДЕ У ГРЧКОЈ

14:45-15:00 Гордана Костић: РИМСКИ ПАНТЕОН – НАЈВЕЋИ НЕБЕСКИ ЧАСОВНИК НА ЗЕ- МЉИ
15:00-15:15 Емануил Данезис, Ефстратије Т. Теодосију, Милан С. Димитријевић, Арис Дака- налис: КОСМОЛОГИЈЕ АЛКМАНА, ЛЕУКИПА И ДЕМОКРИТА
15:15-15:30 Весна Мијатовић: ПРЕДСТАВЕ ВАСЕЉЕНЕ НА СРПСКОМ СРЕДЊОВЕКОВ- НОМ НАКИТУ
15:30-16:00 кафе пауза


Председава Јелена Милоградов-Турин
16:00-16:20 Милан С. Димитријевић: АКТИВНОСТИ САРАДНИКА ПРОЈЕКТА 146001 „УТИ- ЦАЈ СУДАРНИХ ПРОЦЕСА НА СПЕКТРЕ АСТРОФИЗИЧКЕ ПЛАЗМЕ“ – 2008-2009.
16:20-16:40 Лука Ч. Поповић: СПЕКТРОСКОПСКА ИСТРАЖИВАЊА ВАНГАЛАКТИЧКИХ ОБЈЕКАТА НА АСТРОНОМСКОЈ ОПСЕРВАТОРИЈИ (2008-2009)

16:40-17:00 Дарко Јевремовић, Милан С. Димитријевић, Лука Ч. Поповић, Миодраг Дачић, Во- јислава Протић Бенишек, Еди Бон, Наташа Гавриловић, Јелена Ковачевић, Вла- димир Бенишек, Анђелка Ковачевић, Драгана Илић, Силви Саал Брешо, Катја Цве- ткова, Зоран Симић, М. Маловић: СРПСКА ВИРТУАЛНА ОПСЕРВАТОРИЈА – КАКО ЈЕ СВЕ ПОЧЕЛО

17:00-17:20 Војислава Протић Бенишек: КИНЕМАТИКА И ДИНАМИКА ТЕЛА СУНЧЕВОГ СИСТЕМА – ИСТРАЖИВАЊА У ПЕРИОДУ 2001 – 2010.

17:20-17:35 Милан Јеличић: СЕизмолошки рад астрономске и метеоролошке опсерваторије

17:35-17:50 Војислава Протић Бенишек: СРПСКА ВИРТУАЛНА ОПСЕРВАТОРИЈА: ТАЈНА ОБЈЕКТА ВИЛСОН

17:50-18:00 Славиша Милисављевић, Биљана Самарџија, Душан Марчета, Стево Шеган: РАДОВИ АКАДЕМИКА МИЛУТИНА МИЛАНКОВИЋА И ВОЈИСЛАВА МИШ-КОВИЋА У ПЕРИОДИЦИ АСТРОНОМСКЕ ОПСЕРВАТОРИЈЕ У БЕОГРАДУ



23. 04. 2010, петак
Председава Лука Ч. Поповић

10:00-10:20 Јелена Милоградов-Турин: МИЛАНКОВИЋУ У ЧАСТ

10:20-10:40 Миодраг Дачић: ЗАХАРИЈЕ БРКИЋ – ЖИВОТ И ДЕЛО

10:40-11:00 Милан С. Димитријевић: МОЈ ПРИЈАТЕЉ ПАСКАЛ СОТИРОВСКИ

11:00-11:15 Радомир Ђорђевић, Слободан Нинковић: ДИСЕРТАЦИЈА БОРИСЛАВА ЛОРЕНЦА (1883-1975) О ФИЛОСОФИЈИ ПРИРОДЕ АМПЕРА

11:15-11:30 Радомир Ђорђевић: АЛЕКСАНДАР ЛЕОНИДОВИЧ ЧИЖЕВСКИ (1897-1964) О УЛОЗИ КОСМИЧКИХ ЧИНИЛАЦА У ИСТОРИЈИ ЧОВЕЧАНСТВА



11:30-12:00 кафе пауза



Председава Жарко Мијајловић

12:00-12:20 Евстратије Теодосију, Василије Маниманис, Милан С. Димитријевић: THE THEORY OF PantachEKinEton OF Benjamin Lesbios

12:20-12:35 Јелена Милоградов-Турин: УТИЦАЈ ФРАНЦУСКЕ НА РАЗВОЈ АСТРОНОМИЈЕ У СРБА

12:35-12:50 Александар Томић: ПРИКАЗ МОНОГРАФИЈЕ ДРАГОСЛАВА СТОЈИЉКОВИЋА „РУЂЕР БОШКОВИЋ – УТЕМЕЉИВАЧ САВРЕМЕНЕ НАУКЕ“

12:50-13:05 Драгослав Стоиљковић: ПРИКАЗ КЊИГЕ О РУЂЕРУ БОШКОВИЋУ АУТОРА РА- ДОСЛАВА ДИМИТРИЋА

13:05-13:15 Војислава Протић Бенишек: МИЛУТИН МИЛАНКОВИЋ И ВОЈИСЛАВ МИШКО- ВИЋ: ПРЕПИСКА

13:15-13:30 Војислава Протић Бенишек: ОТКРИЋА МИЛОРАДА ПРОТИЋА СА АСТРОНОМ- СКЕ ОПСЕРВАТОРИЈЕ У БЕОГРАДУ



13:30-15:30 пауза за ручак





Председава Александар Томић

15:30-15:45 Анђелка Ковачевић, Милан С. Димитријевић, Лука Ч. Поповић: ДРУГА ЛЕТЊА ШКОЛА ИЗ АСТРОНОМИЈЕ

15:45-16:00 Анђелка Ковачевић, Милан С. Димитријевић, Лука Ч. Поповић: СЕДМА СРПСКА КОНФЕРЕНЦИЈА О ОБЛИЦИМА СПЕКТРАЛНИХ ЛИНИЈА У АСТРОФИЗИЦИ

16:00-16:15 Драгана Илић: XV НАЦИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЈА АСТРОНОМА СРБИЈЕ

16:15-16:35 Ратомирка Милер: XIV МЕЂУНАРОДНА АСТРОНОМСКА ОЛИМПИЈАДА

16:35-16:50 Слободан Нинковић, Иван Милић: III МЕЂУНАРОДНА ОЛИМПИЈАДА ИЗ АС-ТРОНОМИЈЕ И АСТРОФИЗИКЕ

16:50-17:05 Игор Стојић, Еди Бон, Весна Мијатовић, Милан С. Димитријевић: МОТИВИ АСТРОНОМСКИХ ПОЈАВА У ХРИШЋАНСКОЈ УМЕТНОСТИ



17:05-17:30 кафе пауза



Председава Радомир Ђорђевић

17:30-17:50 Слободан Бранковић: КОСМИЧКО И ИСТОРИЈА КУЛТУРЕ

17:50-18:10 Слободан Нинковић: НЕКИ ПОГЛЕДИ НА АСТРОНОМИЈУ У СРЕДЊОВЕКОВ- НОЈ СРБИЈИ

18:10-18:25 Милчо Цветков, Милан С. Димитријевић: ШЕСТОДНЕВ ЈОВАНА ЕГЗАРХА И ЊЕ- ГОВ УТИЦАЈ НА ТЕОДОРА ГРАМАТИКА ХИЛАНДАРЦА

18:25-18:40 Милутин Тадић: ЗАГОНЕТНИ СТУДЕНИЧКИ ТОЧАК

18:40-18:55 Никола Цветковић: КОСМИЧКО-ПОЕТСКЕ И СИМБОЛИЧКЕ ВИЗИЈЕ У ИКО-НОГРАФИЈИ СРПСКЕ СРЕДЊОВЕКОВНЕ НУМИЗМАТИКЕ У ДЕЛУ СЕРГИЈА ДИМИТРИЈЕВИЋА II

18:55-19:10 Татјана Мишић: КОСМИЧКО У ДОКУМЕНТИМА ИЗ ИСТОРИЈСКОГ АРХИВА

19:10-19:25 Зоран Бранковић: КОСМИЧКО И КОСМОПОЛИТСКО У МЕДИЈСКОМ СВЕТУ



24. 04. 2010, субота
Председава Миодраг Дачић
10:00-10:20 Јелена Милоградов-Турин: СТУДЕНТИ АСТРОНОМИЈЕ УНИВЕРЗИТЕТА У БЕО-ГРАДУ; ПРВИХ СТО ДИПЛОМАЦА
10:20-10:40 Војислава Протић Бенишек: МУЗЕЈ АСТРОНОМИЈЕ У БЕОГРАДУ: САЊАЈ СВОЈ МУЗЕЈ . . . И САН ЋЕ БИТИ ОСТВАРЕН

10:40-11:00 Александар Томић: ПОТПУНО ПОМРАЧЕЊЕ СУНЦА НА ПАЛИЋУ 11. АВГУ- СТА 1999. ГОДИНЕ – ДЕСЕТ ГОДИНА КАСНИЈЕ

11:00-11:15 Војислава Протић Бенишек, Владимир Бенишек, Виктор Батић, Александар Грбо- вић: ЦЕНТАР ЗА РАДИО-АСТРОНОМИЈУ „ТЕСЛА“: ЈУЧЕ, ДАНАС, СУТРА

11:15-11:30 Наташа Станић: КАКО ЈЕ СРБИЈА ДОБИЛА ПРВИ МОБИЛНИ ПЛАНЕТАРИЈУМ – НОВЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ У ПОПУЛАРИЗАЦИЈИ АСТРОНОМИЈЕ
11:30-12:00 кафе пауза











Председава Драгана Илић

12:00-12:20 Драган Лазаревић: АКТИВНОСТИ АСТРОНОМСКЕ СЕКЦИЈЕ ПРИРОДЊАЧКОГ ДРУШТВА „ГЕА“

12:20-12:40 Петар Вуца: АСТРОНОМИЈА У КИКИНДИ

12:40-13:00 Јарослав Францисти: ИЗРАДА ЧЕТВОРОСТРАНЕ ПИРАМИДЕ НА КРОВУ АС- ТРОНОМСКЕ ОПСЕРВАТОРИЈЕ НА ПЕТРОВАРАДИНСКОЈ ТВРЂАВИ У ПЕРИ- ОДУ 1985-2005. ГОДИНЕ

13:00-13:15 Јарослав Францисти: ПРВИХ ДЕСЕТ ГОДИНА РАДА ПЛАНЕТАРИЈУМА НА ПЕ-ТРОВАРАДИНСКОЈ ТВРЂАВИ

13:15-13:30 Јарослав Грња, Јарослав Францисти: ПОКУШАЈ ПРИМЕНЕ ВИДЕО ТЕХНОЛО- ГИЈЕ ЗА ПОТРЕБЕ АСТРОФОТОГРАФИЈЕ У ПЕРИОДУ 1997-2002. ГОДИНЕ

13:30-13:45 Надежда Пејовић, Жарко Мијајловић: ДИГИТАЛИЗОВАНЕ КЊИГЕ ВОЈИСЛАВА МИШКОВИЋА
13:45-15:30 пауза за ручак
Председава Анђелка Ковачевић
15:30-15:50 Миливој Анђелковић: ОТВАРАЊЕ ПРОСТОР/ВРЕМЕНА У ЛИКОВНИМ И ЕЛЕК- ТРОНСКОЈ УМЕТНОСТИ

15:50-16:10 Милан С. Димитријевић: ФИЛАТЕЛИЈА И АСТРОНОМИЈА

16:10-16:30 Дејан Максимовић: МУСЛИМАНСКИ КАЛЕНДАР

16:30-16:45 Петар Вуца: ЖИВОТ И ДЕЛО ДР ПАВЛА КЕНГЕЛЦА

16:45-17:00 Стеван Радојчић: „КОСМОМЕТРИЈА“ ЈОВАНА ДРАГАШЕВИЋА



17:00-17:30 кафе пауза



Председава Слободан Нинковић

17:30-17:50 Зоран Јевтовић: ВИДЉИВО И НЕВИДЉИВО У САЈБЕР ПРОСТОРУ

17:50-18:10 Петар Папић, Ана Златановић: АСТРОНОМИЈА НА ИНТЕРНЕТУ

18:10-18:30 Љубиша Цветковић: ИНФОРМАТИЧКИ СИСТЕМИ И МЕДИЈСКЕ ПРЕДСТАВЕ О КОСМОСУ

18:30-18:45 Голуб Јашовић: ЛЕКСИКА ЗА ИМЕНОВАЊЕ ВЕЛИЧИНЕ, ВРЕМЕНА И ПРОС- ТОРА У ГОВОРУ УГЉАРА
20:30 СВЕЧАНА ВЕЧЕРА






















25. 04. 2010, недеља
Председава Миливој Анђелковић
09:30-09:45 Никола Цветковић: ВИЂЕЊЕ КОСМОСА У СРПСКОЈ КЊИЖЕВНОЈ АВАНГАР- ДИ
09:45-10:00 Јово Пераћ: АУТОПОЕТИЧКО ВИЂЕЊЕ КОСМОСА У ПРОЗИ
10:00-10:15 Љубиша Рајковић-Кожељац: КОСМИЧКИ МОТИВИ У НАРОДНОМ СТВАРАЛА- ШТВУ ЈУГОИСТОЧНЕ СРБИЈЕ
10:15-10:30 Лаза Лазић, Гордана Малетић, Наташа Станић: КОСМИЧКА ИНСПИРАЦИЈА У КЛАСИЧНОЈ СРПСКОЈ КЊИЖЕВНОСТИ – ЊЕГОШ, ДИС И КОСТИЋ
10:30-10:45 Милорад Радуновић: КОСМИЧКО У СРПСКИМ НАРОДНИМ УМОТВОРИНАМА ИЗ МЕТОХИЈЕ
10:45-11:00 Зоран Миладиновић: ВИЗИЈА КОСМОСА НА ПОЧЕТКУ СРПСКЕ МОДЕРНЕ
11:00-11:15 Јасмина Ђорђевић: АСТРОНОМИЈА У СРПСКОЈ КУЛТУРИ И ПЕСНИШТВУ

11:15-11:30 Будимир Поточан: ПЛАНЕТАРНИ И КОСМИЧКИ АСПЕКТИ ИСТРАЖИВАЊА О ВРОНСКОМ



11:30-12:00 кафе пауза
Председава Зоран Јевтовић
12:00-12:15 Миодраг Петровић: ПРЕДСТАВА ВАСИОНЕ У ПОЕЗИЈИ СРПСКЕ МОДЕРНЕ
12:15-12:30 Војислава Протић Бенишек: ПОЕТИКА МИЛАНКОВИЋЕВОГ КАЗИВАЊА
12:30-12:45 Ана Стишовић Миловановић: АСТРОНОМСКИ ТОПОС У СЕОБАМА МИЛОША ЦРЊАНСКОГ
12:45-13:00 Виолета Јовановић: ПОЕТИКА ПРИПОВЕДАЊА АНТОНИЈА ИСАКОВИЋА И КОСМИЧКЕ ВИЗИЈЕ

13:00-13:15 Јелена Цветковић: ВИЗИЈА КОСМОСА У МУЗИЧКОМ СТВАРАЛАШТВУ

13:15.13:30 Тамара Лујак: АСТРОНОМИЈА И УМЕТНОСТ – ПРИЧЕ НА ОБЛАЦИМА ИЛИ ГЕ- НЕАЛОГИЈА НЕБА

13:30-13:45 Сретко Дивљан: КОСМИЧКА СИМБОЛИКА У СТВАРАЛАШТВУ МИОДРАГА РАЈИЋА

13:45-14:00 Радован Илић: СТВАРАЛАЧКО ПРИСУСТВО ВЛАДИМИРА М. ДИМИТРИЈЕВИ- ЋА У КЊИГАМА И ПУБЛИКАЦИЈАМА



14:00-16:00 пауза за ручак



Председава Никола Цветковић

16:00-16:15 Тиодор Росић: КОСМИЧКА СИМБОЛИКА У САВРЕМЕНОЈ ПОЕЗИЈИ

16:15-16:30 Предраг Јашовић: ПРИЛОГ ПРОУЧАВАЊУ КОСМИЧКИХ МОТИВА У ПЕСНИШ- ТВУ СРПСКИХ МОДЕРНИСТА

16:30-16:45 Ђорђе Петковић: ПРИЛОГ ПРОУЧАВАЊУ КОСМОПОЕТИКЕ ЖЕНСКОГ ПЕРА СА ИСХОДИШТЕМ У „КОСМИЧКОМ ЦВЕТУ“

16:45-17:00 Предраг Јашовић: КОСМИЧКИ МОТИВИ У ПОЕЗИЈИ МИЛАНА С. ДИМИТРИЈЕ- ВИЋА – НАУЧНИКА И ПЕСНИКА

17:00-17:10 Виолета Златановић: КОСМИЧКО У ПОЕЗИЈИ МИОДРАГА ПЕТРОВИЋА

17:10-17:20 Милан С. Димитријевић: „С ГЕОМ НА РЕДУТУ“ ПОД ЗВЕЗДАМА

17:20-17:30 Зинаида Чаушева: ЛИРСКО ВИЂЕЊЕ НЕБА

17:30-17:40 Рајчо Русев Рајсин: ПОЕТСКА СЛИКА НЕБА

17:40-17:50 Синиша Цветковић: ПЕВАЊЕ О НЕБЕСКОМ ПРОСТРАНСТВУ

17:50-18:00 Марија Цекић: ЛИРСКИ УЗНОСИТО ПЕВАЊЕ О КОСМОСУ





26. 04. 2010 понедељак
Председава Надежда Пејовић
09:30-09:45 Томислав Петровић: ВИЗИЈА КОСМОСА У ПОЕЗИЈИ СРПСКИХ РОМАНТИЧАРА
09:45-10:00 Драгојла Цветковић: КОСМИЧКА СИМБОЛИКА У ПОЕЗИЈИ
10:00-10:15 Наташа Станић: МУЛТИВЕРЗУМ ЉУБАВИ ИЗМЕЂУ АСТРОНОМИЈЕ И ПОЕЗИЈЕ
10:15-10:30 Милутин Ђуричковић: КОСМИЧКО У ПОЕЗИЈИ ЗА ДЕЦУ

10:30-10:45 Вукосава Живковић: МУКЛИ, ВЕЧНИ БОЛ ВАСИОНЕ МИЛЕТЕ ЈАКШИЋА

10:45-11:00 Милан С. Димитријевић: КОСМИЧКО У СТВАРАЛАШТВУ МАРКА РИСТИЋА

11:00-11:15 Милош Ђорђевић: ПРИРОДА КАО СВЕМИР У ПОЕЗИЈИ СТЕВАНА РАИЧКОВИ- ЋА

11:15-11:30 Борис Косовић: ЛИРСКЕ КОСМИЧКЕ ПРЕДСТАВЕ У ПОЕЗИЈИ ВОЈКАНА ЖИ- ВОЈИНОВИЋА



11:30-12:00 кафе пауза



Председава Милчо Цветков

12:00-12:15 Драган Радовић: КОСМИЧКО У ЛИРИЦИ СЕРГИЈА ДИМИТРИЈЕВИЋА

12:15-12:30 Милан С. Димитријевић: НЕБЕСКИ ЗНАЦИ И КОСМИЧКА ТРАГАЊА У ПОЕЗИ- ЈИ ДРАГАНА ДРАГОЈЛОВИЋА

12:30-12:45 Милан С. Димитријевић: ЛИРСКО-ПОЕТСКО ВИЂЕЊЕ АСТРОНОМИЈЕ У „БЛА-ГОДАРНИКУ“ МИЛАНА С. КОСОВИЋА

12:45-13:00 Надежда Пејовић, Жарко Мијајловић: АСТРОНОМСКЕ КЊИГЕ У ВИРТУЕЛНОЈ БИБЛИОТЕЦИ МАТЕМАТИЧКОГ ФАКУЛТЕТА

13:00-13:15 Миодраг Игњатовић: КОСМИЧКА СИМБОЛИКА У КЊИЖЕВНОСТИ

13:15-13:30 Марина Канић: КОСМИЧКО У САВРЕМЕНОЈ СРПСКОЈ КЊИЖЕВНОСТИ

13:30-13:45 Виолета Вучетић: КОСМИЧКЕ ВИЗИЈЕ И ПРЕДСТАВЕ У МОДЕРНОЈ ПОЕЗИЈИ



13:45-14:00 кафе пауза



14:00-14:30



«КОСМИЧКИ ЦВЕТ» МЛАДОСТИ

Књижевни клуб Факултета за културу и медије



Председава Никола Цветковић

Виолета Ракић Ивана Михајловић

Бојана Кандић Петар Латиновић

Милица Петровић Лидија Рађеновић

Марија Јелић Ђурђија Влајић

Иван Срнић Драган Пушкаров







14:30 ЗАТВАРАЊЕ КОНФЕРЕНЦИЈЕ









ПOСТЕРИ



Милан Радованац, Војислава Протић-Бенишек: ОСОБЉЕ АСТРОНОМСКЕ OПСЕРВАТОРИЈЕ ОД ОСНИВАЊА ДО ДАНАС

Милан Радованац: БРИГА МИЛАНА НЕДЕЉКОВИЂА ЗА АСТРОНОМСКЕ ИНСТРУМЕНТЕ НАБАВЉЕНЕ ОД РЕПАРАЦИЈА, ПОСЛЕ ПЕНЗИОНИСАЊА

Милан Радованац: УДЕО АСТРОНОМСКЕ ОПСЕРВАТОРИЈЕ У ПОДИЗАЊУ А ПОТОМ И САРАДЊИ СА ХВАРСКОМ ОПСЕРВАТОРИЈОМ

Милан Радованац: ЈЕДНО ПИСМО И ЊЕГОВА ИМПЛИКАЦИЈА

Милан Радованац: ПРОБЛЕМИ АСТРОНОМСКЕ ОПСЕРВАТОРИЈЕ СА НАБАВКОМ И ЗАШ- ТИТОМ КУЛТУРНИХ ДОБАРА

Јелена Милоградов-Турин: СРБИ И МЕТЕОРИТИКА

Јарослав Францисти: ПРВИХ ДЕСЕТ ГОДИНА РАДА ПЛАНЕТАРИЈУМА НА ПЕТРОВА- РАДИНСКОЈ ТВРЂАВИ

Јарослав Грња, Јарослав Францисти: ПОКУШАЈ ПРИМЕНЕ ВИДЕО ТЕХНОЛОГИЈЕ ЗА ПО- ТРЕБЕ АСТРОФОТОГРАФИЈЕ У ПЕРИОДУ 1997-2002. ГОДИНЕ

Владо Милићевић: КЛИМА СРЕДЊОВЕКОВНЕ СРБИЈЕ: ПОКУШАЈ РЕКОНСТРУКЦИЈЕ НА БАЗИ АСТРОНОМСКИХ ЕЛЕМЕНАТА И ШУМСКОГ ФОНДА

Миливој Анђелковић: СВА ВЕЛИКА ИМЕНА

Никола Цветковић: О КОСМИЧКО-ПОЕТСКИМ ПРИЛОЗИМА ЂОРЂА ПЕТКОВИЋА

Ђорђе Петковић: ЛИРСКА ЗВЕЗДАРНИЦА

Никола Цветковић: ПОЕТСКО СТВАРАЛАЧКА ПРЕДАНОСТ КОСМИЧКОЈ СИМБОЛИЦИ

Тодор Подгорац: НАДАХНУТО ПЕВАЊЕ О ВАСИОНИ

Мирјанка Р. Селчанец: КОСМИЧКО У САВРЕМЕНОЈ МАКЕДОНСКОЈ ПРОЗИ

Марија Брас: СТИХОВИ О КОСМОСУ

6. 4. 2010.

Fondacija "Fra Grgo Martić" tiskala pet nagrađenih knjiga

Kreševo ::: Književna zaklada/fondacija „Fra Grgo Martić“, koju je 2006. godine osnovala „Stanić grupa“ iz Kreševa, ovih je dana izdala pet knjiga koje su krajem prošle godine nagrađene istoimenom književnom nagradom. Radi se o knjigama Tanje Stupar-Trifunović „Glavni junak je čovjek koji se zaljubljuje u nesreću“ (najbolja knjiga poezije), Žarka Šarića „Zbogom gvarneri“ (najbolja knjiga proze), Srđana Mršića „Krici iz geta“ (najbolja knjiga poezije – prvijenac), Lamije Grebo „Haron danas radi džaba“ (najbolja knjiga proze – prvijenac) i Ante Zirduma „Carski rez“ (najbolji književni rad inspiriran fra Grgom Martićem ili Bosnom Srebrenom).
Knjige su tiskane u tvrdom uvezu, u nakladi od po 700 primjeraka, a autori će, osim visokih novčanih nagrada, dobiti i po 150 primjeraka vlastite knjige.
Fondacija „Fra Grgo Martić“ ovih će dana tiskati još tri izdanja: knjigu dr. sc. Perine Meić „Od riječi do riječi“ (književnokritičke zabilješke), Zbornik radova s prošlogodišnjeg Okruglog stola pod nazivom „Božansko u suvremenom pjesništvu“, te novo izdanje Godišnjaka Fondacije.
Sve aktivnosti Fondacije, uključujući i osiguravanje novca za nagrade, izdavačku djelatnost, te dodjelu stipendija studentima završne godine studija književnosti, kao i za organizaciju raznih književnokulturnih manifestacija, financira „Stanić grupa“.

5. 4. 2010.

Glasni susjedi (bivši Gospodari miševa) u Routeu 66

NOVI SAD ::: 
Nakon dvije godine ponovo u novosadskom Routeu 66 - GLASNI SUSJEDI, bend koji je poslije devet godina od osnivanja naučio sve akorde, čak i one rijetke, a sada ima i najboljeg bubnjara u gradu, to je gospodin Pako. Zato u petak 9. aprila dođite u Route 66 da čujete brzu i glasnu petorku koju biste uvijek poželjeli imati u svojoj zgradi ili u svojoj ulici kao komšije, pa čak i onda kad zbog glasne muzike koju sviraju iskaču osigurači ili počnu otpadati plombe. Biće to neuobičajena svirka za ovo mjesto. Mi ne sviramo za novce, mi sviramo jer volimo svirati! Vaši ljubazni susjedi: Vanja, gitarista koji bi bio najbolji u gradu kad bi vježbao dvanaest sati dnevno Deva, mirisni panker iz banke, bivši Trešnjevački mališan Boro, umjetnik na četiri žice, sudionik Svjetskog prvenstva u Urugvaju i povremeni basista Ritchieja Valensa Pako, najbolji bubnjar u gradu, živa ritam mašina Siniša, čovjek koji je nagovorio Stevena Tylera da ostane u Aerosmithu Nemojte kasniti, mi počinjemo na vrijeme! Vidimo se!

1. 4. 2010.

Novi podstrek jugoslovenstvu

ZAGREB --- U Zagrebu je 21. marta održan osnivački skup Saveza Jugoslavena na inicijativu članova Koordinacionog tela udruženja Naša Jugoslavija. Novi podstrek jugoslovenstvu?
Iz Saveza, kako je javio “Jutarnji list”, poručuju da im je cilj - omogućiti da se jugoslovenska nacionalnost uvrsti u red službeno priznatih nacija u svim državama na području nekadašnje SFRJ.
Oni, naime, tvrde da kao Jugoslaveni imaju pravo na očuvanje identiteta, povijesne, umjetničke, jezične i književne baštine.
Navode, takođe, da je reč o temama koje su niz godina u javnosti negativno predstavljane ili su postale tabu teme.
Savez Jugoslavena tvrdi da je neophodno raditi na prevazilaženju nacionalnih podela, na približavanju ratom zavađenih naroda te na stvaranju prijateljskih odnosa.
"Govor nacionalističke mržnje mora biti zamijenjen jezikom ljubavi i pomirenja. Posebnu pažnju pri tom treba posvetiti otvorenim razmjenama mišljenja o uzrocima nedavnih ratnih sukoba, a s ciljem njihove sveobuhvatne analize što će dovesti do nadilaženja nesporazuma i uspostavljanje pomirenja", kaže se u saopštenju.
Zadatak Saveza je objedinjavanje svih Jugoslovena bez obzira na njihovo versko, političko ili bilo koje drugo opredeljenje.
"Jugoslaveni se zalažu za međusobno razumijevanje, toleranciju i poštovanje osnovnih ljudskih prava na slobodu, javno izjašnjavanje i opredjeljenje", stoji u saopštenju.
O tom problemu, iz hrvatskog ugla ali italijanskim očima, zanimljivo je mišljenje vnecijanskog istoričara Stefana Petrungara koji je upravo objavio novu knjigu "Pisati istoriju iznova".
"Proučavajući hrvatske udžbenike iz nacionalne istorije od 1918. do danas, imao sam osećaj da gledam isti film, ali kad god bih ga ponovno pogledao, stvari su se izmenile. Doduše, bili su isti glumci, isti događaji, ali posve drugačija interpretacija", konstatuje on.
Petrungaro je uočio da je svaka nova država, režim, ideologija ili politička promena u jednoj od četiri države tvorevina kroz koje je Hrvatska prošla tokom 20. veka (Kraljevina Jugoslavija, NDH, SFRJ i Hrvatska) reinterpretirala iste događaje i ličnosti, prilagođavajući ih datom političkom, ideološkom i nacionalnom trenutku.
To je zanimljiva, istina ne samo hrvatska, osobina koja je išla iz jednog u drugo političko i državno stanje, da bi svako prethodno smatrala pogrešnim i pogubnim.
Petrungaro, takođe, navodi da hrvatska istorija insistira na "kontinuitetu državotvornosti", pa je tako i odluka hrvatskog plemstva iz 1527. o izboru Ferdinanda Habsburškog za kralja prikazana kao "samostalna i suverena".
Iz istih razloga je Hrvatska prolazila faze od "vekovne težnje hrvatskog naroda za ujedinjenje s ostalim narodima u zajednicu" do "Jugoslavije kao tamnice hrvatskog naroda", od "Srba s kojima su Hrvati gotovo isti narod" do toga da "Srbi mrze sve što je hrvatsko".
Jedna od zanimljivosti je da su često isti autori, u različitim okolnostima, ispisivali dijametralno suprotne stavove i ocene. (izvor: FoNet)