30. 10. 2015.

Rambo Amadeus - Album VRH DNA - USKORO

rambo AMADEUS
Mascom records sa velikim zadovoljstvom najavljuje
novo izdanje – Rambo Amadeus – VRH DNA!

Album će se naći pred publikom u decembru mesecu.
Rambo Amadeus zauzima posebno mesto na "zvezdanom nebu" čitavog regiona.
Poznat je po svojoj kreativnosti, kao muzičar, tekstopisac, performer, muzički producent. U stalnoj je potrazi za novom inspiracijom i idejom. Na tom kreativnom putu nastao je novi album VRH DNA.
Oksimoronski naziv albuma dosta govori i o njegovom sadržaju.
Na albumu Rambo kombinuje satirične tekstove o sudbini malog čoveka u vihorima sudbine, lutajući krivudavim bogazama balkanskog društva. Muzika obiluje mešavinom stilova čemu je Rambo uvek sklon, ipak, iz svake numere se čuje njegov jedinstveni stil i rukopis.

SAOPŠTENjE ŽIRIJA ZA DODELU NAGRADE „STEVAN SREMAC“


Na završnoj sednici žirija za dodelu Nagrade „Stevan Sremac“, održanoj u Beogradu, 29. oktobra 2015. godine, žiri u sastavu Slađana Ilić, predsednica, Vesna Trijić, članica i Zoran Pešić Sigma, član, jednoglasno je doneo odluku da Nagrada „Stevan Sremac“ za najbolju proznu knjigu u 2014. godini pripadne Vladanu Matijeviću za zbirku priča „Pristaništa“ u izdanju Izdavačkog preduzeća „Agora“ iz Zrenjanina.

Zbirka priča Pristaništa potvrđuje činjenicu da je Vladan Matijević stvaralac koji se razlikuje iz knjige u knjigu, iz priče u priču.

Većina priča su ispovesti junaka od kojih je savremeni svet stvorio marginalce u duhovnom i(li) socijalnom smislu; u njima su registrovane značajne društvene promene koje je doneo novi poredak, a koje negativno utiču na sve segmente života običnih ljudi; iscrpljenih i poraženih, ekonomski i duhovno.

Priče se odlikuju crnim humorom, groteskom i karnevalizacijom pomoću kojih autor otkriva tragiku svakodnevice, ali i pronalazi snagu da joj se nasmeje.

U uži izbor za nagradu ušle su i sledeće knjige: Trudovi Krste Popovskog, Jedro nade Nikole Malovića, Banatorjum Uglješe Šajtinca, Kainov ožiljak Vladimira Kecmanovića i Dejana Stojiljkovića, Prvaci sveta! Slavoljuba Stankovića, Po sećanju se hoda kao po mesečini Vesne Kapor i Jeres nominalizma Muharema Bazdulja.

Žiri je ove godine razmatrao preko sto prispelih romana i zbirki priča. Nagradu „Stevan Sremac“ dodeljuje Grad Niš, a finansiraju je Grad Niš i Ministarstvo kulture i informisanja republike Srbije. Program dodele Nagrade „Stevan Sremac“ uređuje i realizuje Niški kulturni centar. Nagradu čine plaketa i novčani iznos. Nagrada će biti uručena tokom trajanja manifestacije „Dani Stevana Sremca“, koja se održava u Nišu.

28. 10. 2015.

Hip Hop Bioskop
Videografija LMR


FilmForum SKC


SKC, 3. novembar, 20h 
Razgovor sa LMR o spotovima, sa projekcijama 
Razgovor vodi Ivan Ristić – MyPeople Magazin

LMR a.k.a Dillinger/Predator, jedan je od vodećih predstavnika underground beogradske rap scene. Nastupa pod etiketom SHOW PROGRAM, ali i kao solo izvođač.Karijeru je započeo kao solo izvođač, sa 15 godina snimio je prvu pesmu sa drugarom u kućnoj produkciji. Ubrzo je snimio 2-3 solo pesme u studiju "Krik". Prvu pesmu snimljenu u studiju posvetio je pokojnom najboljem drugaru. Nedugo zatim postaje član rap grupe VTO, sa kojom izbacuje studijski album pod nazivom "Nema nazad". Par godina kasnije napušta grupu, kako bi se posvetio solo karijeri, i u tom periodu snima muziku i sa drugarima (Rebi,FDK-Fili Kid,Mihilow Stefanović MIXA). Izbacio je i jedan mix-tape sa Rastom pod nazivom "Sesnemilia". Mix-tape je muzičkog pravca 'reagge-rap'. Nastupao je širom Srbije. Mešu značajnijim nastupima za njega su onaj na "Svi kao jedan" festival u skejt parku u Beogradu, 2012, sa MIXOM u Mladenovcu, 2014, zajedno sa najpoznatijim i najpriznatijim domaćim reperima - VIP, Struka, Lud, Sick Touch i Monogamija. Tokom karijere uradio je na desetine spotova i preko sto pesama

Guandžou – poslednja stanica na dalekoistočnoj turneji
Nišville dovodi kineske turiste i muzičare

NIŠVIL - KINA 2015


Na poslednjoj stanici dvonedeljnog boravka u Kini, a na poziv Kineske jazz Asocijacije, direktor Nišvila Ivan Blagojević je sa direktorima ostalih evropskih džez festivala posetio grad Guandžou gde je razgovarao i sa Liu Ying direktorkom Xinghai Concert Hall, najveće koncertne sale u ovom gradu i potpredsednicom Guangzhou Xinghai Arts Group, kao i sa profesorima muzičkog konzervatorijuma u ovom gradu.
Ivan Blagojević kaže da se nada da će dvonedeljno predstavljanje Nišvilla, privući kineske turiste u Srbiju.
- Osnovanost ovakve želje, zaključuje direktor Nišvilla, potvrdio mi je i naš domaćin, izvršni potpredsednik i generalni sekretar Kineske džez Asocijacije Adam Yong Huang, koji mi je u dvosatnom razgovoru između ostalog rekao da sve veći broj kineskih turista tokom leta dolazi u Evropu sa ciljem da posete upravo muzičke festivale. S obzirom na to da se, u konkurenciji ostalih džez festivala iz centralne i istočne Evrope čiji su predstavnici takođe posetili Kinu, našim domaćinima možda i najviše dopao koncept Nišvila, gospodin Huang, inače jedan od najboljih kineskih basista, mi je obećao da će se i lično angažovati na još većoj promociji Nišvila ali i ostalih kulturnih potencijala Srbije u Kini.
Ivan Blagojević objašnjava da konzervatorijum u Guandžou, kao i koncertna sala, nose ime po poznatom kineskom kompozitoru Xian-u Xinghai-u koji je rođen u ovom gradu.
- Na Xinghai konzervatorijumu, kaže Blagojević školuje se preko 2.000 studenata muzike, a u saradnji sa verovatno najpoznatijom džez akademijom na svetu, na džez odseku koji se se zove „Berklee on the road“, svoje džez obrazovanje stiče oko 100 kineskih studenata. Osim razgovora o učešću kineskih džez sastava na predstojećim izdanjima Nišvilla, uključujući i studente i profesore konzervatoruijuma koji bi osim nastupa, trebalo da se uključe i kao predvači na Nišville workshopu - dogovoreno je da, po principu reciprociteta, narednih godina posredstvom Nišvilla nekoliko srpskih džez grupa nastupi u Kini.
Tokom boravka u Gunadžou, direktor Nišvila je sa prisustvovao i koncertima velikih imena džeza (Dee Dee Bridgwatter, Victor Wooten Trio...) održanim u Xinghai Concert Hall, kongresnom kompleksu koji osim velike sale sa 1.500 mesta ima još nekoliko manjih prostora.


25. 10. 2015.

NOVA KNJIGA Tatjane Debeljački PREDSTAVA

Tatjana Debeljački
Tri ciklusa. Šumski duh (pravi muškarac je upravo kao šumski duh.
Privlačan, zavodljiv, opojan,gibak, pokretan, izdržljiv, prodire u najskrivenije kutke srca i duše, ali isto tako je divlje prirode,neukrotiv, nestalan, nepokoran, Vilin konjić (to asocira na ljubav. I ona, poput vilinog konjića nekad prekratko traje, ali za to kratko vreme je u stanju da ostavi tragove za vekove. Svakoga dana ljubav se rađa i umire i stalno su nam potrebni dokazi da smo voljeni, maženi, paženi… i ljubav je nežna i krhka baš poput konjića.) i treći
ciklus je provokativnog karaktera, otvorenog seksa, zavođenja, perverzije, bezobraznih reči, dijaloga. Boljeg naslova za tako nešto nema od ON-ONA.
Imaju slike (nešto nalik šumskom duhu, vilin konjiću i treći nešto iz
odnosa ON-ONA, erotska poza.
Tatjana Debeljački
PREDSTAVA
Izdavač: Poeta, Beograd
Petar V. Arbutina - Književnik, književni kritičar
Sabahudin Hadžialić - Književnik, književni kritičar
Veselin Dželetović - Izdavač i kritičar
Urednik - Čedomir Cicović
Ilustracije - Gordan Ćosić

24. 10. 2015.

Najbolji filmovi FESTIVALA BALKANIMA 2015

FILMFORUM
Studentski kulturni centar, Kralja Milana 48, Beograd
Filmforum SKC, 27. oktobar, 20h
NAGRAĐENI FILMOVI
12. BALKANIME, 2015.

Balkanima je festival evropskog animiranog filma koji se održava svakog oktobra u Domu kulture Studentski grad u Beogradu. Ovom prilikom, nakon završetka festivala, na Filmoforumu u SKC-u, vam predstavljamo ovogodišnje nagrađene filmove. Program će predstaviti Iva Ćirić, umetnička direktorka festivala Balkanima.

Tsunami, Sofie Kampmark, Danska, 2015, 7:13
Ruben Leaves, Frederic Siegel, Švajcarska, 2015, 5:00
Live is rugged, Simon Schnellmann, Nemačka, 2015, 3:00
Edmond, Nina Gantz, Velika Britanija, 2015, 9:00
Wiener Blut, Zlatko Bourek, Pavao Štalter, Hrvatska, 2014, 8:00
A Long Holiday, Caroline Nugues-Bourchat, Belgija, 2015, 15:59
A Blue Room, Tomasz Siwinski, Francuska / Poljska, 2015, 14:26
Transparency, Danijel Šuljić, Hrvatska, 2015, 6:10
Coda, Alan Holly, Irska, 2014, 9:00

Program traje 80 min.


22. 10. 2015.

Na veslu priča: Goran Gocić


Priča „Nemoj da žuriš“ premijerno na RTS-u 2 u utorak 27. oktobra 2015. u 9:42 i 14:33


U devetoj epizodi premijerne druge sezone TV serije „Na veslu priča“ u produkciji Udruženja „Šta hoćeš“ Goran Gocić, književnik, esejista i reditelj, na veslo donosi pesmu u prozi „Nemoj da žuriš“, precizno seciranje životnih dilema.
Porodi. Pogledaj. Podražavaj. Potrči. Pročitaj. Poigraj. Poljubi. Pomoli. Polomi. Pomiluj. Popij. Poseti. Pokušaj. Popravi. Požuri. Ne.
Goran Gocić, prošlogodišnji dobitnik NIN-ove nagrade za roman prvenac „Tai“, vidi direktnu vezu ekološkog angažmana sa književnim stvaralaštvom: „Jedan od prvih ekologa koga sam ja čitao, prvi hronološki, je Čehov. Tu ima dosta razmišljanja o sredini i dosta njegove komunikacije sa prirodom. Čini mi se da od Čehova se to samo po sebi podrazumeva - da mesto gde živimo moramo da negujemo, moramo da ga pazimo, moramo da mu nešto i dajemo, ne samo da otimamo od njega.“
Goran Gocić, rođen je 1962. godine u Užicu, pisac je, novinar i urednik. Za roman prvenac „Tai“ 2013. dobio je NIN-ovu nagradu. Autor studija o Endiju Vorholu i Emiru Kusturici i koautor 17 knjiga. Napisao je i režirao dva dugometražna dokumentarca. Radovi su mu prevedeni na 10 jezika.

Video najava:


Reditelj, producent, autor originalnog koncepta: Rastko Šejić; kompozitor, montažer tona: Vladimir Lešić; kamera: Časlav Petrović (DP), Marko Ristić; montažer: Milan Pejnović; dizajner: Zoran Mujbegović; menadžer produkcije: Slobodan Vidić; spiker: Aleksandar Novaković; čamdžije: Ljubomir Miljević, Srđan Rusić, Jovo Čanak; intro animacija: Kosta Milovanović, Miroslav Spajić

Projekat podržala: Gradska uprava grada Beograda - Sekretarijat za zaštitu životne sredine

Podrška: 350.org i Climate Action Network Europe

Produkcija: Udruženje „Šta hoćeš“ © 2015 - wdoyouw.org

21. 10. 2015.

Tzv. STAMBENO PITANJE


Inicijative Ko gradi grad i Učitelj neznalica i njegovi komiteti pozivaju vas na skup pod nazivom Tzv. STAMBENO PITANJE, koji će se od 22. do 24. oktobra održati u Kulturnom centru REX u Beogradu. Ovo je prilika da razmenimo iskustva udruživanja stanara i povežemo različite stambene situacije širom Srbije kao što su: podstanarstvo, kreditno zaduživanje, deložiranje, neadekvatni uslovi za život, upravljanje i održavanje stambenih zgrada, troškovi stanovanja, investitorske prevare. Prevazilaženjem principa “svako za sebe”, kao jedinog načina za rešavanje naših stambenih pitanja, ovaj skup je ujedno i pokušaj da artikulišemo ključne tačke borbe za pristupačno i adekvatno stanovanje za sve.

Strukturalnom promenom društvenog u privatno vlasništvo, sistematskom rasprodajom i uzurpacijom gradskog zemljišta i državnog stambenog fonda, život u gradovima u Srbiji u proteklih četvrt veka značajno je promenjen. Stanovanje je postalo stvar snalaženja, unosna investicija, jednima izvor prihoda, a drugima dug koji treba otplatiti, dok je pravo na stanovanje postalo davno zaboravljeni ideal. Stanogradnja je ogoljena u čisto profitnu delatnost, a socijalna politika u puki korektiv društvenog raslojavanja.

Takva situacija ostavila je ogroman broj ljudi bez mogućnosti da dođu do stana, podstanare u sivoj zoni bez funkcionalne zaštite, a one koji su u tranziciji profitirali kupovinom stana sa nepreglednom šumom problema proizašlih iz individualizacije njihovog održavanja. Istovremeno naše komšije svakodnevno ostaju na ulici zbog nemogućnosti da plate račune ili kredite, dok država dodatno pogoršava situaciju podržavajući, pa čak i finansirajući izgradnju privatnih luksuznih stanova u mega projektima poput “Beograda na vodi”.

Nemogućnost velikog dela stanovništva u Srbiji da dođe do adekvatnog stambenog prostora pa čak i da očuva postojeći, je važno ali ignorisano i zapostavljeno društveno pitanje. U želji da to promenimo, odlučili smo da kroz razgovore i dogovore o Tzv. STAMBENOM PITANJU okupimo petnaest inicijativa iz Srbije koje se bore za pravednije stanovanje. Kroz različite formate, diskutovaćemo o pitanjima prindunog iseljavanja, održavanja i upravljanja zgradama, cenama komunalnih usluga, organizovanju podstanara, pokretanju samoorganizovane stanogradnje, kao i o različitim strateškim i taktičkim pristupima koje ove inicijative razvijaju. Vreme je da ovo važno pitanje zajednički vratimo u središte društvenog interesovanja i dogovora.

PROGRAM:

Četvrtak 22. oktobar

14-17h, radni sto: DELOŽACIJE
Oduzimanje stanova građanima koji nemaju novca da plaćaju usluge javnih preduzeća ili bankarske kredite, te iseljenje iz nelegalizovanih objekata ili smeštajnih kapaciteta preduzeća u stečaju je olako redukovano na rešavanje dužničko-poverilačkog odnosa, u kojima profitiraju privatni izvršitelji. Na ovom radnom stolu bavićemo se prinudnim iseljavanjem ljudi koji nemaju drugi krov nad glavom niti sredstva da ga obezbede, kao i time šta je nužni odgovor društva na ovakvu situaciju.

Sindikat zaposlenih radnika na određeno vreme Srbije, Niš, Miroslav Krstić; Stanari naselja Kamendin u Zemun Polju, Beograd, Milovan Pavlović; Stanari samačkog hotela Trudbenika, Beograd, Dragan Minić; Stanari samačkog hotela DMB-a, Beograd, Samailo Pantović; Društvo sudija Srbije; Regionalni centar za manjine, Marko Vasiljević

18h, uvod: O Tzv. STAMBENOM PITANJU

18.30-21h, razgovori: TOKSIČNO STANOVANJE
Kako bismo razumeli posledice svođenja stanogradnje na pravljenje profita, u okviru ovog razgovora bavićemo se toksičnom stranom stambenog pitanja. Kroz presek brojnih situacija u kojima stanari: ostaju bez već uplaćenog stana, bivaju primorani da se isele iz zatrovanih zgrada, postaju žrtve nejasnih uslova kreditiranja, ostaju bez krova nad glavom zbog mega projakta ili žive u socijalnim stanovima za koji ne mogu da pokriju komunalije, analiziraćemo mehanizme ovih situacija ali i načine na koji ti mehanizmi pokreću preverane na organizovanje.

Blokce72.wordpress.com, Novi Beograd, Mladen Bogićević; Dalibor Anđić, Beograd, beskućnik; Južni bulevar, Beograd, Branko Belaćević; Stanari naselja Kamendin u Zemun Polju, Beograd, Ljiljana Ignjatović; Udruženje bankarskih klijenata Efektiva, Dejan Gavrilović

Petak 23. oktobar

13-17h, radni sto: KOMUNALNE KOMUNALIJE
Održavanje zgrade i grejanje samo su neki od troškova stanovanja koje je teško namiriti, kako zbog široko rasprostranjenog siromaštva, tako i zbog nejasnih odnosa između individualnog i zajedničkoh vlasništva. Polazeći od napora koji daju plodove od Niša do Novog Sada, razmotrićemo zakonodavni okvir za održavanje zgrada, domete pokušaja građanske kontrole javnih komunalnih preduzeća, kao i kapacitete postojećih energetskih sistema i njihove potencijalne alternative.

Inicijativa za udruživanje Skupština stanara, Novi Sad, Branislav Kozarčić; Društveno odgovorna mreža ANLI, Beograd, Aleksandar Milošević; Udruženje građana_kuda.org, Novi Sad, Zoran Pantelić; Udruženje predsednika skupština stanara, Niš, Saša Kostić; Aleksandar Macura, analitičar energetskih politika; Centar za primenjene evropske studije, Srđan Đurović; Program za urbani razvoj, Đorđe Mojović

18-21h, razgovori: (SAMO)ORGANIZACIJA I DIREKTNA AKCIJA
U fokusu ovog razgovora biće načini na koje se građani udružuju kako bi organizovali život u stambenim zgradama, regulisali cene komunalija, završili nedovršenu zgradu, sprečili prinudna iseljavanja, samostalno izgradili stambenu zgradu zasnovanu na principima uzajamne solidarnosti.

Grupa za konceptualnu politiku, Novi Sad, Zoran Gajić; Inicijativa za udruživanje Skupština stanara, Novi Sad, Ozren Lazić; Regionalni centar za manjine, Jovana Vuković; Pametnija zgrada, Beograd, Ana Džokić; Stanari zgrade u Banjskoj 19, Beograd, Slavica Brđović; Udruženje predsednika skupština stanara, Niš, Saša Kostić; Udruženje radnika i prijatelja Trudbenika, Beograd, Vladimir Novaković

Subota 24. oktobar

12-15h, radni sto: NAČINI I ISKUSTVA SAMOORGANIZACIJE
U okviru ovog radnog stola bavićemo se direktnim iskustvima i načinima samoorganizacije u oblasti stanovanja i lokalne zajednice kao što su sastanci kućnog saveta, zborovi stanara više zgrada ili čitavog naselja, kao i moguće stambene zadruge kao način organizovanja onih koji pokušavaju da reše svoje tzv. stambeno pitanje. Takođe, razmatraćemo prednosti i mane samoorganizacije u poređenju sa tendencijom profesionalizacije upravljanja stambenom sredinom.

Grupa za konceptualnu politiku, Novi Sad; Inicijativa za udruživanje Skupština stanara, Novi Sad; Pametnija zgrada, Beograd; Udruženje građana_kuda.org, Novi Sad; Udruženje predsednika skupština stanara, Niš; Udruženje vojnih beskućnika, Beograd

16-19h, radni sto: (POD)STANARSTVO
Podstanari žive bez stalnog boravišta, zaštite od iseljenja ili prava glasa na skupštini stanara ali u uverenju da njihov status podstanara neće trajati doveka. Taj životni limbo je i siva zona koju omogućava između ostalog i nedostatak regulative. Polazeći od široke lepeze problema iznajmljivanja stana, na ovom radnom stolu identifikovaćemo ključne ciljeve jednog mogućeg udruženja podstanara.
O organizatorima:
Ko gradi grad (kogradigrad.org) se preko pet godina bavi učešćem građana u razvoju svog okruženja i grada, a pre tri godine pokrenuli smo inicijativu Pametnija zgrada (kogradigrad.org/wp/pametnija-zgrada), sa idejom da se kreira drugačiji model stanogradnje kroz udruživanje građana, inovativno finansiranje i kolektivnu izgradnju. Učitelj neznalica i njegovi komiteti (www.uciteljneznalica.org) ima značajno iskustvo u borbi protiv deložacije i drugih problema uskraćivanja prava na stanovanje koji proizilaze iz procesa privatizacije.

Razgovori i dogovori o Tzv. STAMBENOM PITANJU organizuju se uz podršku Fondacije Hajnrih Bel Srbija (Heinrich Böll).

19. 10. 2015.

Niški jazz festival trasira „Put svile“: Nišville na Sajmu umetnosti u Šangaju



Nišville jazz festival se proteklog vikenda predstavio na Sajmu umetnosti u Šangaju - jednom od najvećih manifestacija te vrste u Aziji pa samim tim i u svetskim razmerama. Direktor Ivan Blagojević koji je, na poziv Kineske Jazz Asocijacije, sa ostalim direktorima evropskih jazz festivala u dvonedeljenoj poseti Kini, napominje da je Nišville jedini predstavnik Srbije na ovom Sajmu.
- Fokus Sajama u Šangaju je pre svega na predstavljanju i razmeni umetnika, pa smo se u tom segmentu trudili da posredstvom snimaka sa Nišvilla ali i diskova koje smo poneli - predstavimo što veći broj srpksim muzičara. Međutim, s obzirom na to da su turisti iz Kine sve prisutniji u Evropi, a pogotovo kada je reč o kulturnom turizmu – trudili smo se da na našem štandu ne predstavljamo samo Nišville već i kompletnu kulturnu, pa i turističku ponudu Srbije, kaže Blagojević.
Prema njegovim rečima na Sajmu su najzastupljeniji predstavnici Azije, Australije i Amerike, a osim festivala svoje štandove imaju i mnoge pozorišne i operske kuće, balestke trupe, simfonijski orkestri, perkusionistički ansambli....
Inače dierktor Nišvilla je u sklopu šangajskog Sajma umetnosti govorio i na Forumu – okruglom stolu direktora festivala i kulturnih institucija „ Umetnički festivali u zemljama duž Puta svile“ , što je praktično bila neka vrsta osnivačke skupštine budućeg Festivala „Put svile“ (Silk Road festival) čije je osnovna ideja da okupi muzičare duž puta koji je vekovima bio veza istoka i zapada.


16. 10. 2015.

Na veslu priča: Ana Vučković



"Zeleno i braon" premijerno na RTS-u 2 20. oktobra 2015. u 9:42 i 15:00


Ana Vučković u osmoj epizodi premijerne druge sezone TV serije „Na veslu priča“ u produkciji Udruženja „Šta hoćeš“ priča „Zeleno i braon“, nostalgičnu pripovest o prošlosti i putu odrastanja.


Ogledalo duše. Ogleda se nešto. Ne možeš ni da ispratiš aktivnost svoga mozga. Stalni sistem overload. Nešto moraš da zapamtiš. Dostupnost podataka svesti, podsvesti i besvesti vrlo mala. Nekoliko sličica. Svima koji iznenada ostanu bez doma, silom prirode ili rata, najviše nedostaju porodični albumi. Koje nikada nisu otvarali. Priroda ljudskog bića.


Priroda je i prostor eskapizma, po rečima Ane Vučković, autorke tri romana, radio novinarke i didžeja: „Prezaposleni ljudi se vrate toj prirodi samo kada im je neophodna i kada im sve drugo usisa svu moguću energiju. Svi vole da se izvale po travi bez ideje da će dobiti lajmsku bolest. Svi mi volimo da skočimo u reku i konačno se oslobodimo svih stega.“

Ana Vučković, rođena je 1984. godine u Beogradu, je spisateljica, novinarka i scenaristkinja. Objavila je tri romana i zbirku priča. Dobila je nagradu „Borislav Pekić“ za mlade talente. Novinarka je Radio Beograda 2 i 202.

Neverovatno poetika detalja i nostalgije u priči „Zeleno i braon“ provejava i kroz Anin odgovor o iskustvu pripovedanja na veslu: „Meni je ovo iskustvo bilo divno, jer imam tanke ruke i veslati je za mene bio višestruki izazov, a sigurna sam da bolje razmišljam ako radim nešto fizički. Pošto reku mnogo volim i svi smo mi došli iz vode, u vodu ćemo se i vratiti, osećala sam se specijalno. Sve ono što sam do tada razmišljala da ću reći potpuno se drugačije otvorilo, ispričala sam sve ono što možda i nisam mislila, neke stvari sam zaboravila, ali sam veoma srećna što sam učestvovala u ovom konceptu. Potajno se nadam za nekih dvadeset – trideset godina, kao što sada kada upalim "Trezor" ili gledam neku arhivu, vidim pisce koje volim, da ću jednom i ja kao neka baka videti sebe mladu kako na divnoj reci pričam svoju priču o detinjstvu.“

Video najava:


Reditelj, producent, autor originalnog koncepta: Rastko Šejić; kompozitor, montažer tona: Vladimir Lešić; kamera: Časlav Petrović (DP), Marko Ristić; montažer: Milan Pejnović; dizajner: Zoran Mujbegović; menadžer produkcije: Slobodan Vidić; spiker: Aleksandar Novaković; čamdžije: Ljubomir Miljević, Srđan Rusić, Jovo Čanak; intro animacija: Kosta Milovanović, Miroslav Spajić


Projekat podržala: Gradska uprava grada Beograda - Sekretarijat za zaštitu životne sredine

Podrška: 350.org i Climate Action Network Europe

Produkcija: Udruženje „Šta hoćeš“ © 2015 - wdoyouw.org

12. 10. 2015.

Direktor za Istočnu Evropu primio direktora niškog džez festivala
Nišvile - gost Ministarstva kulture Kine


Direktor za Istočnu Evropu i Centralnu Aziju Ministarstva kulture Kine Guan Xin primio je danas u Pekingu direktora Nišville jazz festivala Ivana Blagojevića koji ovih dana sa grupom direktora značajnijih evropskih jazz festivala boravi u višednevnoj poseti Kini.
Ovu posetu je organizavala Kineska Jazz Asocijacija, a program osim Pekinga obuhvata i segmente u Šangaju i Guangdžou, gde će direktori evropskih jazz festivala učestvovati na više tribina, foruma i okruglih stolova, obići Pekinški institut za modernu muziku (Jazz akademiju) i Muzički konzervatorijum u Šangaju, a u kineskoj prestonici, u organizaciji Nine Gates Jazz Festivala - predstaviće im se najznačajniji kineski izvođači. Takođe, gosti iz Evrope će prisustvovati otvaranjima i programima internacionalnih jazz festivala u Šangaju i Guangdžou. S obzirom da ova poseta ne predviđa samo upoznavanje direktora evropskih festivala sa kineskom jazz scenom, već je planirano da se dogovori o saradnji odvijaju i „u obrnutom smeru“, Ivan Blagojević će domaćinima predstaviti i koncept Nišville festivala, a putem snimaka sa dosadašnjih festivalskih izdanja i muzičkih izdanja naših sastava koje nosi sa sobom – i srpsku jazz scenu, odnosno, preporučiti sastave koji mogu biti interesantni kineskoj publici.

„Put svile“ povezuje umetnike
Direktori evropskih jazz festivala će u Šangaju prisustvovati i programima China Shangai International Arts Festivala (održava se od 1999. godine a traje mesec dana), jednog od najznačajnih festivala te vrste u Kini. Ovaj festival koji se održava na više punktova (u reprezentativnim salama ali i na otvorenom) obuhvata skore sve vrste umetnosti (scenska, muzička, vizuelna, ples...), ali i mnoštvo tribina i okruglih stolova na raličite teme iz domena umetnosti. Ove godine u žiži je forum „Zajednički razvoj i saradnja“ – odnosno, razgovori na temu umetničkih festivala u zemljama duž drevnog „Puta svile“ koji i danas vekovima posle Marka Pola može predsatavljati sponu ne samo u trgovini već i u umetnosti.

10. 10. 2015.

VI MikroFAF - NAGRAĐENI FILMOVI / AWARDED MOVIES


Nagrađeni filmovi na VI MikroFAF-u / Awarded movie

Umirući film, Maja Nešković, Srbija
Mirkopolis nagrada za najbolji amaterski film / Mikroplis award for the best amateur film


Krug, Marko Kovač, Srbija
Mikropolis nagrada za najbolji uradi sam film / Mikroplis award for the best amateur film


Postcard to Godzilla, Louis Fried, Nemačka
Mikroplis nagrada za najbolji nezavisni kratki film / Mikroplis award for the best indie short film

Više od umetnosti, Milica Batričević, Milan Milin, Nenad Teofilović, Srbija
Mikroplis nagrada za najbolji nezavisni kratki film / Mikroplis award for the best indie short film

Very Long Play Vinyl, Vladimir Morozov, Rusija
Beyond fragment award, the best socially engaged movie



Posebne pohvale / Special Mentions:

· Neznanje, Jovan Dimoski, Srbija

· La Condena (Damnation), Marc Nadal, Španija

· Passing by the Thorns or M.A., Alex Maximov, Belorusija

· Behold, Mark Sargent, Grčka

· Grown Ups, Javier Marco, Španija

· Shoe Knows?, Leo Vitasović, Slovenija/Francuska/Hrvatska

Čestitamo svima! Nastavite da stvarate!
Congrats to you all! Keep creating!
Vaš MikroFAF

"Da li ste vi normalni?" koncert, ponedeljak 12.10.2015. u 19 h, UK Vuk Karadžić


Koncert klasične muzike povodom Svetskog dana mentalnog zdravlja.

Ovaj događaj je deo kampanje „Da li ste vi normalni?“ podržane od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Heartefact Fondacije.
Koncert će biti održan na kamernoj sceni KULT Ustanove kulture „Vuk Stefanović Karadžić“ (Bulevar Kralja Aleksandra 77a), 12. oktobra 2015. godine sa početkom u 19h.
Na programu će biti dela za kontrabas i klavir Rahmanjinova i Botezinija.
Pored koncerta, imaćete priliku da prisustvujete izložbi radova korisnika i korisnica psihijatrijskih usluga, koji su nastali na umetničkim i art terapijskim radionicama udruženja Prostor.

9. 10. 2015.

Na veslu priča: Dušan Nedeljković


„Sve reke teku u desno“ na RTS-u 2, 13. oktobra 2015. u 9:24 i 14:34

U sedmoj epizodi premijerne druge sezone TV serije „Na veslu priča“ u produkciji Udruženja „Šta hoćeš“ Dušan Nedeljković, nekada panker, radio zvezda, JAT-ov stjuart, bloger i producent, danas pre svega pisac, objašnjava pričom „Sve reke teku u desno“ svoj odnos prema reci.
A šta ako te reka odnese? Iako znaš da plivaš. I da roniš. Iako su te sto puta potopili, a opet si isplivao. Nepredvidljivost prirode je i tvoja. Koga ćeš boga dozivati u sudnji čas?

Kruženje u prirodi zasnovano je na reciprocitetima, takvog je mišljenja i Dušan Nedeljković, čiji je peti roman „Rođeni zli“ na vrhovima svih listi bestselera ove godine: „Kome nešto daš ti od njega i dobiješ. Voda nam daje život, a mi njoj ne dajemo ništa sem đubreta koje smo ostavili iza nas. Sto posto sam siguran da su i poplave neka opomena prirode da ne budemo baš toliko razulareni, da se ne ponašamo baš toliko nehajno prema svojim životima i prema njoj samoj. Apsolutno nemamo svest.“

Dušan Nedeljković, rođen je 1964. godine u Beogradu, je pisac. Bivši je stjuart i zvezda blogerske scene, deo ekipe „Ritma srca“. Objavio je 5 romana. Najglasniji beogradski lokalpatriota.

Video najava:



Reditelj, producent, autor originalnog koncepta: Rastko Šejić; kompozitor, montažer tona: Vladimir Lešić; kamera: Časlav Petrović (DP), Marko Ristić; montažer: Milan Pejnović; dizajner: Zoran Mujbegović; menadžer produkcije: Slobodan Vidić; spiker: Aleksandar Novaković; čamdžije: Ljubomir Miljević, Srđan Rusić, Jovo Čanak; intro animacija: Kosta Milovanović, Miroslav Spajić

Projekat podržala: Gradska uprava grada Beograda - Sekretarijat za zaštitu životne sredine
Podrška: 350.org i Climate Action Network Europe
Produkcija: Udruženje „Šta hoćeš“ © 2015 - wdoyouw.org

8. 10. 2015.

Prvo izdanje „Nova” Festivala – Festivala nove i avangardne umetnosti: 8-10. oktobra 2015, Pančevo – Beograd

Trodnevna kulturna manifestacija koja promoviše novu i avangardnu umetničku scenu
NOVA FESTIVAL - FESTIVAL NOVE I AVANGARDNE UMETNOSTI
8-10. oktobar 2015.


Nova Festival, festival nove i avangardne umetnosti je trodnevna manifestacija koja se održava od 8. do 10. oktobra u organizaciji udruženja za promociju kulture i umetnosti “KomunikArt” i partnerskih ustanova, uz pokroviteljstvo Grada Pančeva, Italijanskog instituta za kulturu iz Beograda, Ambasade Republike Slovenije i Collegium Hungaricum-a, a uz podršku „Vajfert piva” kompanije HEINEKEN Srbija.

Festival će se ove godine održavati u dva grada, u Pančevu i Beogradu, i u više kulturnih prostora: Dvorani Kulturnog centra Pančeva, dvorani „Apolo“ Doma omladine Pančevo, novootvorenoj Galeriji Milorada Bate Mihailovića, kao i u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu.

Otvaranje festivala zakazano je za četvrtak, 8. oktobar, u 20 časova, u Galeriji Bate Mihailovića u Pančevu, kada će biti otvtorena izložba „Dvadeset lakih komada – izbor iz italijanskih stripova
inspirisanih muzikom“, koju je priredio uvaženi italijanski strip-izdavač, Andrea Placi. Nakon toga, publika će uz koktel-promociju „Vajfert piva“ uživati u muzičko-vizuelnom performansu sastava „A.Klang“ iz Pančeva.

Centralni muzički program počinje u petak, 9. oktobra u 20 časova u Dvorani “Apolo” koncertom Judžin Čedborn i Šreder Dua koji nam dolazi iz SAD i Nemačke. U nastavku večeri, publika će imati priliku da upozna mladi mađarski duo 12z, sastav koji na najbolji način reperezentuje savremenu mađarsku elektro-impro scenu.

Poslednjeg dana Nova Festivala, u subotu, 10. oktobra, od 20 časova na Sceni Kulturnog centra Pančeva, na programu je solo performans multimedijalne umetnice i glumice Ane Sofrenović, pod nazivom “The Landscape of voice”. Od 22 časa natupaju gosti iz Slovenije, Bratko Bibič & The Madleys Trio. Dan ranije, u okviru pratećeg tribinskog programa festivala “Logografija zvuka”, u Centru za kulturnu dekontaminaciju, Bratko Bibič razgovaraće sa Nenadom Vujićem.

Ulaz na sve programe festivala je besplatan.

Ideja muzičkog programa Nova Festivala je predstavljanje savremenih izvođačkih praksi, orijentisanih ka eksperimentalnom pristupu i ukrštanju različitih žanrova umetničke i popularne muzike, i kreiranju nove ponude muzičkih sadržaja. Na dugoročnom planu, Nova Festival teži da podstakne mlade umetnike da se bave avangardnom umetnošću, kao i da promoviše saradnju muzičara i umetnika različitih žanrovskih okvira. Jedan od ciljeva organizatora je i motivisanje publike da redovno posećuje ovakve koncerte i manifestacije.

Projekat su osim pokrovitelja podržale i mnoge ustanove iz Pančeva i Beograda: Kulturni centar Pančeva, Dom omladine Pančevo, Centar za kulturnu dekontaminaciju iz Beograda, Turistička organizacija Pančeva, Regionalni volonterski centar, Muzička škola “Jovan Bandur” i udruženje “Super Nova”.

Medijski pokrovitelji manifestacije su Agencija “BETA”, Info biro, Seecult, Urban Bug, Jazzin, Nocturne magazin, 013info, RTV Pančevo, Pančevac, RTS dopisništvo Pančevo, RT Vojvodine dopisništvo Pančevo, Dan u Beogradu, Remix Press, Izlazak.com, Mreža Kreativnih Ljudi, Looker Weekly, Event Plus, Ata Stars, Belgradian, Exyu vesti, Prozaonline.

PROGRAM FESTIVALA:

8.10. u 20.00, Galerija Milorada Bate Mihailovića / Pančevo
Izložba „Dvadeset lakih komada – izbor iz italijanskih stripova inspirisanih muzikom“
Priredio: Andrea Plazzi (Italija)

8.10. u 21.00, Galerija Milorada Bate Mihailovića / Pančevo
Muzičko-vizuelni performans „A. Klang“ (Pančevo)
Sava Marinković – električna gitara, efekti
Nikola Marinković – elektronika

9.10. u 19.00, Centar za kulturnu dekontaminaciju / Beograd
Tribinski program „Logografija zvuka“
Razgovor s Bratkom Bibičem

9.10. u 20.00, dvorana „Apolo“ / Pančevo
Koncert: Eugene Chadbourne & Schroeder Duo (SAD, Nemačka)
Eugene Chadbourne – električna gitara, bendžo, vokal
Dieter Schroeder – bubnjevi

9.10. u 22.00, dvorana „Apolo“ / Pančevo
Koncert: 12z (Mađarska)
Bálint Szabó – gitara, elektronika
Márton Kristóf – elektronika, klavijature, bas

10.10. u 20.00, Scena Kulturnog centra Pančeva / Pančevo
Ana Sofrenović (Srbija) – solo performans „The Landscape of Voice“

10.10. u 22.00, Scena Kulturnog centra Pančeva / Pančevo
Koncert: Bratko Bibič & The Madleys Trio (Slovenija)
Bratko Bibič – harmonika
Matjaž Sekne – violina
Vasko Atanasovski – saksofoni

Najbolji filmovi sa devet Festivala srpskog filma fantastike

Studentski kulturni centar, Kralja Milana 48, Beograd
utorak 20. oktobar, 20h
Kao najava 10. Festivala srpskog filma fantastike, koji će se održati u Studentskom kulturnom centru od 24. do 28. novembra 2015. godine, u okviru Filmforuma će biti prikazan izbor najboljih filmova sa prethodnih izdanja ovog festivala, i to:

NOĆNI ČUVARI
Režija: Marko Marinković
Scenario: Marko Marinković
Proizvodnja: (2014, 12',FSFF9)
Dvojica noćnih čuvara, različitih generacija i vremenskog razdoblja, ove, kao i svake druge noći, beskonačno ponavljaju ono što su radili kao živi. Sukob generacija in a ,, onom svetu '' dolazi do izražaja. I sve bi bilo tako beskonačno, da u taj njihov prostor, ove noći, nisu ušli dvoje živih


UNA No.2
Režija: Stevan Aleksić
Scenario: Stevan Aleksić
Proizvodnja: (2014, 23’,FSFF9)
Sadržaj: Dr. Viktor je briljantan UM,ali jedan eksperiment mu nije pošao za rukom.


PRIČA O STANOVNICIMA ZIDA
Režija: Andrej Boka
Scenario: Andrej Boka i Dijana Musin
Proizvodnja : Podrum Pictures (2013, 17′,FSFF 9)
Uloge / Cast: Minja Peković, Tara Kovačević, Paul Ewing, Thad Monteiro, Vladimir Grbić,
Mirjana Đurić, Boris Šujica, Goran Vuletić

Konflikt između vrata i prozora je na ivici eskalacije.
Vrhunsko art-fentezi delo, snimano u Petrovaradinu, čija alegoričnost priziva ratne sukobe iz skorašnje istorije i sumanute razloge za njihovo izbijanje. Subotičanin Andrej Boka je već bio zapažen sa dugometražnim filmom 33. dan, koji je prikazan na međunarodnim festivalima, ali mu je upravo Priča o stanovnicima zida donela brojna priznanja u zemlji i inostranstvu, kao i čestitke iz Wingnut Films, producentske kuće u vlasništvu Pitera Džeksona koja je napravila Gospodara Prstenova i Hobita. Priča o stanovnicima zida je dvostruki osvajač Koskara na osmom Festivalu srpskog filma fantastike: za najbolji film i najbolje vizuelne efekte.


POSLEDNJA KAP
Režija: Miroslav Lakobrija
Scenario: Dušan Bulić, Dragan Jovićević
Proizvodnja: Mladi kadrovi (2011, 12',FSFF 7)
Uloge: Marija Stojiljković, Stevan Aleksić, Bojan Bulbuk, Draško Anđić, Jovan Ristić, Jovana Rumenić, Tamara Đorđević.
Originalna verzija od 1o minuta prikazana na FSFF5/6
Sadržaj: Krhko primirje između ljudi i vampira je prekinuto, i drevni rat ponovo besni... Ona je izabrana da se bori do poslednje kapi. ).
O filmu: Ambiciozna produkcija srpskog majstora za maske i fizičke specijalne efekte Miroslava Lakobrije (Zona mrtvih, Život i smrt porno bande, Srpski film, Mamula,Sveti Georgije ubiva aždahu )


PULS
Režija: Damir Romanov
Scenario: Marijana Culić Vićentić, Jelena Todorović, Damir Romanov
Proizvodnja: FDU (2009, 23’, FSFF 5/6.)
Uloge: Vesna Trivalić, Miloš Biković, Aleksandra Popović, Radomir Nikolić, Nemanja Janičić
Sadržaj: Marta je vampirica koja se trudi da se prilagodi životu sa ljudima radeći kao doktor u hitnoj pomoći. Marta je međutim i samohrana majka koja pokušava da izađe na kraj sa svojim razuzdanim sinom u pubertetu. Dok prikriva njegove zločine pitajući se koliko je žrtava potrebno da jedan vampir prevaziđe pubertetsku fazu, dva detektiva, racionalna Anđa i maštoviti Danilo, nastoje da razotkriju serijskog ubicu zaljubljive prirode.
O filmu: Vampirska, porodična i krimi priča susreću se u ovom izuzetno prijemčljivom ostvarenju Damira Romanova. Zahvaljujući pažljivo skrojenom scenariju Marijane Culić Vićentić, Jelene Todorović i samog Romanova, „Puls” je 2011. godine dobio nagradu Koskar Festivala srpskog filma fantastike za najbolju filmsku priču.


DEVOJAČKI BUNAR ili Znam šta ste radili u pesku sutra uveče
Režija:Marko Backović
Proizvodnja: (Panzova Pictures, 2008,13 minuta,FSFF4)
Tri devojke odlaze na izlet u pitomo vojvođansko selo. Ali, i tamo postoje pogrešna skretanja. I neki stanovnici su definitivno skrenuli. Urnebesna treš horor komedija.


SLATKI MIRIS NAFTALINA
Režija: Jelena Tvrdišić
Scenario: Vladimir Mančić
Proizvodnja: Gorana Grozdanović i Vladimir Vasiljević (2005, 18',FSFF1)
Uloge: Sonja Kolačarić, Nenad Stojmenović, Srđan Pantelić, Ljiljana Blagojević, Ivan Isailović, Rada Đuričin, Vladimir Milenković
Sadržaj: Ona je mlada, lepa, i dobro situirana – od davno poginulih roditelja nasledila je novac i kuću. Ničim nije sputana, ali je usamljena. Oko nje se muvaju propali slučajevi, dok prava ljubav, suviše pristojna da bi se nametnula, godinama čeka u komšiluku. Pomoć stiže neočekivano, s one strane groba.
O filmu: Jedan od najboljih studentskih filmova nastalih pod okriljem Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu. Scenario za dugometražnu verziju „Slatkog mirisa naftalina” nikada nije dobio šansu na srpskim državnim konkursima. U dvostrukoj, glavnoj ulozi pojavljuje se Sonja Kolačarić, a scenario je napisao Vladimir Mančić, autor višestruko nagrađivanog filma “Rakete” (2006, takođe u ovom izboru).


ÜBER SOLDAT
Režija: Vladimir Milosević
Proizvodnja: (nezavisna produkcija, 2005,12 minuta, FSFF1)
U strašnom eksperimentu, uz pomoć nauke i okultnog, nacisti su pre više od 50 godina stvorili savršenog vojnika. I evo tog vojnika ovde i sada, a na meti su mu dva mladića. Film Vladimira Miloševića, specijaliste za kompjutersku animaciju, napet je i dinamičan, sa kompetentno režiranom akcijom i poterom, i sa odličnom fotografijom. U glavnoj ulozi je Miroslav Lakobrija, autor grozomorne maske “Nad-vojnika”.


DOSIJE: PACOV
Režija:Mina Đukić
Proizvodnja: (FDU, 2005,15 minuta, FSFF1)
Lažni dokumentarac, čija je radnja smeštana u staru beogradsku kuću. Jedina žiteljka, koju glumi Eva Ras, tvrdi da to zdanje pohodi duh njenog umrlog muža. Film podjednako pruža dokaze “za” i “protiv” postojanja natprirodnog, ostaje prema njima indiferentan, ali svejedno donosi zgusnutu atmosferu ukletog. “Dosije: Pacov” je prikazan na prvom Festivalu srpskog filma fantastike u januaru 2006. godine. U aprilu iste godine dobio je prvu nagradu za najbolji kratki film u domaćoj selekciji Međunarodnog beogradskog festivala kratkometražnog i dokumentarnog filma. Učestvovao je i na Sarajevo film festivalu.


GEJ KILER/The Gay Killer
Režija:Vanja Čanković
Proizvodnja: (nezavisna produkcija, 2005,7 minuta, FSFF1)
Mladić traži gej-zadovoljstvo u noći. Ali ova noć nije prijateljska prema gejevima… Autor Vanja Čanković snimio je ovu ciničnu minijaturu, sa efektnim obrtom na kraju, u stilu ranog Karpentera, sve sa korišćenjem kranje minimalističke muzike. Film je bio favorit kultne TV emisije Šok koridor, i Čanković je više puta gostovao u njoj.


STAR WARS FAN
Režija: Relja Trajković
Proizvodnja: Photon Tide (2004, 1’minut, FSFF1)
Uloge: Relja Trajković, Miloš Milošević
Sadržaj: Pošto je u dahu odgledao originalnu trilogiju “Ratova zvezda”, naš heroj, ljubitelj “Ratova zvezda” otišao je u jedan novosadski park da se prošeta... a tamo su ga sačekale mračne sile.
O filmu: Koncepcija je ono što odvaja ovu minijaturu od stotina fanovskih posveta Lukasovoj spejs operi. Radi se o vrhunski ispričanom vicu, koji je istovremeno refleksija na pojam „fana”. Digitalna animacija je više nego profesionalna.


THE DUNWITCH HORROR
Režija: Marko Milović
Proizvodnja: (nezavisna produkcija, 2004,10 minuta, FSFF1)
U pitomim seoskim predelima, tri srpske staramajke bajaju uz pomoć drevne, okultne knjige. I svašta prizovu. Snimljeno prema motivima novele “Danvički užas” Haurda Filipsa Lavkrafta. Milović je oneobičavanjem fotografije, doziranom ali efektnom upotrebom specijalnih efekata i laganim građenjem tenzije napravio ne samo upečatljiv etno-horor film, već je iskazao poetiku koja je netipična za druge mlade autore iz Srbije.


THE DUNWITCH HORROR – ENDGAME
Režija: Marko Milović
Proizvodnja: (nezavisna produkcija, 2004,4 minuta, FSFF1)
Direktni nastavak prethodnog filma, koji je istovremeno završnica njegove radnje. Starica Rosa Mićić, koja tumači jednu od tri veštice iz prvog filma, pretvara se u glavnu junakinju trilogije i suočava sa posledicama svog bajanja. Drugi “Danvički užas” više insistira na humoru od prvog, ali ne gubi na atmosferi, i hrabrije se oslanja na specijalne efekte – sa vrlo dobrim rezultatima. Obračun sa nečistim silama na seoskom putu naročito je upečatljiv, pa i spektakularan.


ONI SU
Autorska grupa "Mladi kadrovi"
(Miroslav Lakobrija, Jakša Vlahović, Siniša Dugonjić)
Proizvodnja: Mladi kadrovi/Videognom (2001, 5',FSFF1)
Uloge: Miroslav Lakobrija, Jakša Vlahović, Siniša Dugonjić
Sadržaj: Mladić, kojeg tumači Miroslav Lakobrija (sada u svetu traženi stručnjak za maske i specijalne efekte), opsednuto teži da uspostavi kontakt sa tuđinskom rasom. Kada u tome uspe, posledice će biti i strašne i smešne.
O filmu: Parodija na TV seriju The X Files i pomamu za vanzemaljcima koju je ona izazvala. Ovaj treš klasik autorske grupe “Mladi kadrovi” (Lakobrija, Jakša Vlahović, Siniša Dugonjić i drugi) uveo je 2001. godine digitalne specijalne efekte u srpsku kinematografiju. Te efekte je radio Vladimir Milošević Džedaj.


PACIJENT 2: POVRATAK PACIJENTA
Autorska grupa “Mladi kadrovi” (nezavisna produkcija, 1999,5 minuta, FSFF1)
Ono ružno i zubato, što juri devojke po parkovima, upalo je kod zubara. Šta li mu je to trebalo… Miroslav Lakobrija se vraća kao “Pacijent” u višestruko nagrađivanom ostvarenju “Mladih kadrova”. “Pacijent 2” je istinski klasik srpskog treš horora. Obišao je festivale od Kanade do Sibira i dokaz je da su neki nastavci bolji (i duhovitiji) od originala.


NEKROFILM
Režija: Dejan Zečević
Proizvodnja: (FDU,1992,10 minuta,FSFF 9)
Jedan drugi student FDU, Dejan Zečević, koji nije bio deo spomenutog kruga, snimio je po scenariju Vuka Pavlovića, pokojnog sina Živojina Pavlovića, kratkometražnu horor-komediju Nekro film (1992). U film su utisnuti elementi tinejdžerske komedije i dobri stari beogradski duh, koji na svojim plećima vrlo životno nosi Rastko Lupulović, tadašnja velika nada beogradskog glumišta i član grupe Kanda, Kodža i Nebojša, bez obzira što se pojavljuje u epizodnoj ulozi mangupa. Uprkos provokativnom momentu sa silovanjem leša, koji, istina, dobija bizaran ali logičan hepiend, Nekro film je nagrađen na Beogradskom festivalu kratkometražnog i dokumentarnog filma .

OH, NE!
Režija: Srđan Stojanović
Proizvodnja: (filmski klub “Riječi mladih”, (1987,9 minuta, FSFF1)
Mama i baka su otišle iz stana, i taman je mladi buntovnik zapalio pljugu, kad se srpski “Osmi putnik” urotio protiv njega. “Oh, ne!” je Najstarije delo na repertoaru Festivala. Autor ga je snimio profesionalnom kamerom kada je imao 15 godina, a njegovo delo deluje znatno zrelije, s obzirom na promišljenost izvedbe, kako u formi tako i u sadržini. Stojanović je snimio još dva kvalitetna kratka filma (“Lift” i “Galaxy Hype Monitor”) u žanru fantastike, a u ladici mu je dugometražni triler “Progresivna paranoja”.


7. 10. 2015.

Svečana dodela književne nagrade "Dušan Vasiljev"


U utorak, 6. 10. 2015. godine, u svečanoj sali SO Kikinda, dodeljena je književna nagrada Dušan Vasiljev za 2014. godinu. Dobitnik nagrade, David Albahari, čiji je roman Životinjsko carstvo u izdanju „Čarobne knjige“ iz Novog Sada trijumfovao u konkurenciji 83 naslova, primio je nagradu i obratio se publici koja je gotovo u potpunosti ispunila salu. Albahari je izjavio kako je „svaka nagrada zapravo neka vrsta velikog izazova za pisca zato što ga stavlja u situaciju da ponovo definiše sebe posredstvom dela autora čije ime nagrada nosi“. „Pisac se u ovakvim situacijama pita“, dodao je Albahari, „kako će se priznanje, koje vraća u prošlost, podseća na delo iz prošlosti, odraziti na ono što će pisac raditi u budućnosti“. Dodeli nagrade prisustvovali su Stanislava Hrnjak, članica Opštinskog veća Kikinde zadužena za obrazovanje, kulturu i informisanje, kao i članovi stručnog žirija Ivana Peško, Vladimir Arsenić i Srđan Srdić.
Književnu nagradu Dušan Vasiljev na godišnjem nivou dodeljuje Opštinsko veće SO Kikinda u znak promocije savremene srpske književnosti, kao i sećanja na delo velikog ekspresionističkog pesnika. Novi konkurs za dodelu nagrade biće raspisan u toku decembra 2015. godine.


6. 10. 2015.

DRAGram | 16. i 17.10.2015. | Net kulturni klub MaMa & Studio Smijeha



I ove jeseni na zagrebačku scenu stiže dašak nadrealnog i subverzivnog poigravanja s rodnim ulogama i identitetima, putem manifestacije čiji je cilj prezentacija i afirmacija domaćih, regionalnih i inozemnih drag i boylesque performerica. DRAGram se ove godine okreće komediji i campu: struji koja je oblikovale queer izvedbene izričaje i identitete, a posebno razvoj samog draga kroz posljednje stoljeće. Programskim sadržajem prikazati ćemo svu drskost, odvažnost i zaigranost campa na pozornicama kao i njegov utjecaj na kulturno i identitetsko definiranje queer zajednica.

DRAGram se otvara edukativnim segmentom: predavanjem i popratnom diskusijom o campu, njegovim korijenima, razvoju i manifestacijama u filmu, glazbi, modi i drugim sferama popularne kulture gdje je okretao uobičajene pretpostavke toga kako umjetnost treba izgledati i o čemu govoriti. Predavanje Concentrated Camp održat će se 16.10. u Net kulturnom klubu MaMa (Preradovićeva 18) s početkom u 20:00 sati. Ulaz je slobodan.

Program se nastavlja dan kasnije, 17.10., spektakularnim večernjim programom s početkom u 21h! U Studiju Smijeha (Vlaška 92) publiku će zabavljati House of Flamingo rezidentice: Colinda Evangelista, Dekadenca, Galaxy Diva, Le Filip, Roxanne i Spazam Orgazam; a program će uveličati i dvije queer izvedbene sile iz Velike Britanije: Joe Black i Meth!

On-stage persona Joea Blacka živi između kazališnih, glazbenih i stand-up pozornica. Joea predstavljaju kao konstantno evoluirajućeg cabaret kameleona, inspiriranog starim Hollywoodom iz kojeg crpi inspiraciju za britke, povremeno bahate, ali smiješne inkarnacije diva. Meth karakterizira neobičan pristup izvedbama punim seduktivne ekstravagance. Ona je voditeljica međunarodno poznatih londonskih drag priredbi “The Meth Lab”, članica trupe The Familyyy Fierce i samoprozvani drag nadrealist globalno prepoznata po svom podjednako bizarnom i estetski privlačnom karakteru koji odudara od mainstream beauty draga. Don’t do drugs, do Meth!

Ulaznice za večernji program mogu se pronaći u Octopus piercing studiu (Gundulićeva 37) i Octopus tattoo studiu (Ilica 98). Cijena ulaznice u pretprodaji je 50 kuna za sjedeće i 80 kuna za stajaće mjesto. Na ulazu cijena ulaznice biti će 60 kuna uz poštivanje dresscodea i 80 bez poštivanja dresscodea. Zbog ograničenog kapaciteta prostora, broj ulaznica za večernji program je ograničen!

Ovogodišnji DRAGram održava se uz financijsku potporu Grada Zagreba i Ministarstva kulture. Logističku podršku pružaju Multimedijalni institut (MaMa) i Studio Smijeha, a sponzorsku ACT Printlab. Event medijski prate Radio Student i Voxfeminae.net.

Za više informacija pratite:
House of Flamingo Facebook: http://on.fb.me/1HuAGKj
Facebook event: http://on.fb.me/1Oy05Wx

Istorija Italijanskog stripa inspirisanog muzikom i gostovanje uglednog izdavača Andree Placija
8. oktobar u 20.00, Galerija Bate Mihailovića, Pančevo
Ulaz besplatan


Dvadeset lakih komada – izbor italijanskih stripova povezanih s muzikom
ANDREA PLACI GOST NOVA FESTIVALA I ITALIJANSKOG INSTITUTA ZA KULTURU
8. oktobar u 20.00, Galerija Bate Mihailovića, Pančevo


Prve večeri Nova Festivala, u četvrtak, 8. oktobra od 20 časova u Galeriji Bate Mihailovića u Pančevu biće otvorena izložba „Dvadeset lakih komada - izbor italijanskih stripova inspirisanih muzikom“ koju je priredio uvaženi italijanski publicista Andrea Placi, koji će na poziv Saše Rakezića (alias Aleksandar Zograf) i zahvaljujući podršci Italijanskog instituta za kulturu iz Beograda biti i gost festivala.

„Dvadeset lakih komada” je izbor od 20tak stipova najpoznatijih italijanskih strip-majstora, koji su u toku svojih plodnih i svetskih karijera inspiraciju tražili i u muzici. Reč je o veoma značajnoj izložbi koja na najbolji mogući način prikazuje istoriju razvijene italijanske strip-scene.

Andrea Placi (Bolonja, 1962), prevodilac, esejista, izdavač, od 1977. aktivan na polju stripa a od 1989. bavi se i njihovim prevođenjem i međunarodnom distribucijom. Sarađivao je sa izdavačkom kućom Panini Comics i raznim specijalizovanim časopisima kao što su Fumo di china, Scuola di fumetto, IF i Sette. Odgovorni je urednik edicije Klasici stripa Republike. Od 1997. uređuje sve publikacije mladog, ali već afirmisanog, crtača Lea Ortolanija, čuvenog po seriji “Rat-Man”, koja postoji i u animiranoj veziji, gde se Andrea Placi pojavljuje u skoro svim epizodama kao jedna od glavnih ličnosti.

Izložbu i gostovanje Andree Placija u Srbiji svesrdno je pomogao Italijanski institut za kulturu u Beogradu.

Iste večeri, od 21 sat, na programu je muzičko-vizuelni performans mladog pančevačkog sastava “A.Klang”, Save i Nikole Marinkovića. “A. Klang” je eksperimentalni duo, a Sava jedan od najtalentovanijih pančevačkih muzičara, na matičnoj sceni poznat kao gitarista, producent i kompozitor ambijentalne muzike, sa primesama elektronskih bitova i intervencijama s gitarskim efektima.

Reč Aleksandra Zografa (Saše Rakezića), urednika programa:

Teško je objasniti magiju muzike, ali ona je svakako uticala i na druge umetničke discipline, uključujući strip. U Italiji, gde postoji duga i snažna tradicija stvaranja „priče u slikama“, muzika je inspirisala brojne strip-autore. Odabirući neke od primera ponesenosti muzikom ili muzičkim izvođačima u italijanskom stripu, Andrea Placi (Plazzi) je izbunario mnoge zanimljive primere iz prošlosti i sadašnjosti. Inače, matematičar po obrazovanju, Placi je kolumnista, urednik i prevodilac strip-izdanja, kao i autor brojnih izložbi stripa, a na italijanskoj i internacionalnoj sceni aktivan je od 1977. godine. U našoj sredini poznat je po učešću u nekoliko zapaženih projekata, među koje spada prva postavka originalnih crteža kultnog stripa Alan Ford na Internacionalnom festivalu autorskog stripa Grrr! u Pančevu 2002. godine, nakon koga su se crteži mogli kupiti po (ipak) pristupačnim cenama. Na istom festivalu 2004. godine priredio je izložbu stripova i ilustracija Benita Jakovitija (Jacovitti), a bio je i jedan od autora retrospektivne izložbe italijanskog stripa Oblačići u štampi u Italijanskom institutu u Beogradu 2009. godine.

Saša Rakezić alias Aleksandar Zograf, urednik strip-programa Nova Festivala



Reč Adree Placija, priređivača izložbe:

Italijanski fumetisti (crtači i pisci stripova) oduvek su bili privrženi svemu što je, makar izdaleka, povezano s muzikom. Još od ranih dana onoga što danas nazivamo stripovima (ili protostripovima), oni su počeli da se poigravaju idejom dočaravanja muzike, kao i idejom pripovedanja priča o muzici i priča inspirisanih muzikom, i sa tom praksom nikada nisu prestali. Razlog za to možda leži u činjenici što mnogi od njih predstavljaju svojevrsne muzičare pod velom: oni sviraju, pa čak i stvaraju muziku, i često zateknu sebe u pokušaju da spoje svoju glavnu strast i posao s neodoljivim zovom muzike. I naravno da slušanje muzike tokom dugih, zamornih sati provedenih za stolom za crtanje predstavlja uobičajenu naviku među stripadžijama. A možda oni prosto vole da dočaravaju – da opisuju, zapisuju i na karton ucrtavaju – energičnu, osvežavajuću, tako često zapanjujuću i uvek tešku temu tela i uma muzičara koji se hvata ukoštac sa svojom muzikom.

Ovaj sažeti izbor, koji pokriva period od najstarijih do najnovijih stripova što Italija ima da ponudi, nastoji da pruži suštinski, a nadamo se i zanimljiv uvid u složen odnos dve umetnosti. Predstavljamo vam radove majstora kakvi su Hugo Prat, Tanino Liberatore, Ivo Milaco i Đuzepe Palumbo, kao i uzorke produkcija istaknutih i svetski poznatih kuća kao što su Boneli (Zagor, Dampir, Teks) i Dizni, kao i delove manje očiglednih, katkad opskurnih, često marginalnih, ali uvek vitalnih svetova alternativnog stripa i muzike.

Andrea Plazzi
Bolonja (Italija), septembar 2015.


Više o projektu “A. Klang”:


A. Klang je eksperimentalni duo iz Pančeva, koji čine Sava (gitara, efekti) i Nikola Marinković (elektronika). Sava je jedan od najtalentovanijih pančevačkih muzičara, na matičnoj sceni je poznat kao gitarista, producent i kompozitor ambijentalne muzike, sa primesama elektronskih bitova i intervencijama s gitarskim efektima. Diskografski je debitovao 2013. godine albumom „Nowhere Near“, da bi ove godine usledilo i njegovo drugo izdanje, „Evocation“ . Marinkovićeva muzika inspirasana je izvođačima ambijentalnog i progresivnog džeza poput Nilsa-Pettera Molvaera ili i Eivinda Aarsets, kao i Christianom Fenneszom, pa i konceptualnim pop artizmom Davida Sylviana.
Savin brat Nikola Marinković je producent i DJ, orijentisan ka plesnoj elektronskoj muzici. Stilski bez čvrstih stega, eksperimentiše na raskršću tehna, ambijentala, indastriala i nojza. Dvojica muzičara, koji dolaze iz različitih sfera ambijentalne i elektronske muzike, u zajedničkom projektu vode slušaoca na sonično putovanje kroz improvizovani koncertni set.

Više o Nova Festivalu:

Nova Festival, festival nove i avangardne umetnosti je trodnevna manifestacija koja se održava od 8. do 10. oktobra u organizaciji udruženja za promociju kulture i umetnosti “KomunikArt” i partnerskih ustanova, uz pokroviteljstvo Grada Pančeva, Italijanskog instituta za kulturu iz Beograda, Ambasade Republike Slovenije i Collegium Hungaricum-a iz Beograda, a uz podršku „Vajfert piva” kompanije HEINEKEN Srbija.

Festival će se ove godine održavati u dva grada, u Pančevu i Beogradu, i u više kulturnih prostora: Dvorani Kulturnog centra Pančeva, dvorani „Apolo“ Doma omladine Pančevo, novootvorenoj Galeriji Milorada Bate Mihailovića, kao i u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu.

Program festivala sastoji se iz dve celine: pratećeg programa koju čine izložba stripova, koncert i tribina i centralnog muzičkog programa u okviru kojeg će nastupiti četiri sastava iz Srbije, Slovenije, Mađarske i Sjedinjenih Američkih Država, koji na najbolji način reperezentuju aktuelnu domaću, regionalnu, evropsku i svetsku avangardnu muzičku scenu.

Ideja muzičkog programa “Nova” Festivala je upravo predstavljanje savremenih izvođačkih praksi, orijentisanih ka eksperimentalnom pristupu i ukrštanju različitih žanrova umetničke i popularne muzike, i kreiranju nove ponude muzičkih sadržaja.

Projekat su osim pokrovitelja podržale i mnoge ustanove iz Pančeva i Beograda: Kulturni centar Pančeva, Dom omladine Pančevo, Centar za kulturnu dekontaminaciju iz Beograda, Turistička organizacija Pančeva, Regionalni volonterski centar, Muzička škola “Jovan Bandur” iz Pančeva, udruženje “Super Nova”.

Medijski pokrovitelji manifestacije su Agencija “BETA”, Info biro, Seecult, Urban Bug, Jazzin, Nocturne magazin, 013info, RTV Pančevo, Pančevac, RTS dopisništvo Pančevo, RT Vojvodine dopisništvo Pančevo, Dan u Beogradu, Remix Press, Izlazak.com, Mreža Kreativnih Ljudi, Looker Weekly, Event Plus, Ata Stars, Belgradian, Exyu vesti, Prozaonline.


4. 10. 2015.

Preminuo Nebojša Popović



Filmski kritičar Nebojša Popović preminuo je 3. oktobra u Beogradu u 57. godini, prenela je RTS, u kojoj je radio od početka 80-ih.

Rođen 1958. godine u Kralјevu, Popović je završio Filološki fakultet u Beogradu.

Popović je počeo da radi u TV Beograd 1982. godine, a od 2002. do 2004. godine bio je i urednik Filmskog programa RTS-a. Između ostalog, bio je urednik vesti, emisije "24 časa", voditelј i urednik Trećeg dnevnika, autor emisije o filmu "Drugi vek", koja se emituje od 1997. godine, te jedan od urednika emisije "Metropolis".

Autor je niza TV monografija o najznačajnijim svetskim filmskim autorima.

Popović je bio i gostujući urednik filmskog programa Kulturnog centra Beograda, član međunarodne sekcije filmskih kritičara FIPRESCI Srbija i selektor brojnih filmskih festivala.

Institut za film nagradio ga je 1993. godine za najbolјu filmsku kritiku. 
(SEEcult.org)

Piknik sa pitanjima, pesničenje, performans i party! Rečotrrrč 4. oktobar



Poziv na poslednji dan u okviru programa Susreta poezije i performansa Rečotrrrč!

Od 13 do 16 časova u Kalemegdanskom parku organizuje se piknik-debatu Dictionary of Movement or How to Put a Story on the Dance Stage. Učesnici će biti Boris Čakširan, Maja Pelević, Ivo Dimčev, For Now grupa i svi koji budu zainteresovani, a moderator Igor Koruga.
U 19.30 u Kulturnom centru GRAD počinje Pesničenje, a od 20.30 performans Concerto Ive Dimčeva. Ne propustite!
Ulaz je besplatan.


STANICA Servis za savremeni ples -- STATION Service for contemporary dance
MAGACIN, Kraljevica Marka 4, 11 000 Belgrade, Serbia

2. 10. 2015.

Počinje prodaja karata za Nišville 2016!
PRVIH 500 KOMPLETA PO CENI OD 1.500 DINARA!



33. Internacionalni niški jazz festival „Nišville 2016“ održaće se od 11 do 14.avgusta 2016 na niškoj Tvrđavi. Ukupno 600 izvođača izvešće 100 koncerata na 10 stejdževa.
Od četvrtka, 1.oktobra 2015 moguće je kupiti komplete ulaznica po promo ceni od 1.500 dinara! Ova cena važiće samo za prvih 500 kompleta ulaznica.
To faktički znači da će verni posetioci Nišvila koji kupe komplete sa specijalnim popustom od 50% moći da prate 25 koncerata u glavnom programu festivala po za samo 60 dinara po koncertu!
Uz to treba napomenuti da će komplet ulaznica za glavni festivalski program (Earth & Sky stages) važiti i za Midnight Jazzdance stage za koji ulaz neće biti besplatan na narednom izdanju festivala, a na kome će nastupiti vodeći svetski DJ-evi i producenti.
Ulaznice se mogu kupiti na svim prodajnim mestima u mreži CS Eventim u Srbiji i inostranstvu, kao i putem online prodaje na www.eventim.rs
Prodajna mesta CS Eventim: http://www.eventim.rs/rs/prodajna_mesta/
Organizatori naglašavaju da komplet-karta važi za jednu osobu i da ima samo jedan kupon (11 - 14. avgust 2016.) jer će prilikom prvog ulaska u glavni festivalski prostor karte biti poništene, a posetioci će umesto njih dobiti narukvice uz koje će ulaziti narednih dana, a moći će i tokom trajanja festivala da nesmetano izlaze i ulaze u glavni festivalski prostor.





OTVOREN REČOTRRRČ!


U Centru za kulturnu dekontaminaciju sinoć su otvoreni novi susreti poezije i performansa - Rečotrrrč uz izvođenje horova Horkestar, dečijeg hora „Deca sa meseca“ i predstavljenje mladih pesničkih autora u okviru dečijeg Pesničenja.

Nakon svečanog otvaranja program susreta počeo je predstavom - Nije to crvena, to je krv!, reditelja Bojana Đorđeva, koja se bavi istraživanjem mogućnosti prevođenja revolucionarne poezije u izvedbeni gest.

U narednim danima Rečotrrrča, publiku očekuje raznovrstan program, koji uključuje javne debate, poetska i koreografska izvođenja, predstave, muzičke improvizacije i druge eksperimente i interaktivne nastupe u kojima će performeri, zajedno sa publikom, na licu mesta kreirati i izvoditi nove verzije svojih radova. Publika je pozvana da se ravnopravno pridruži svim nastupima, i da zajedno sa gostima susreta, učestvuje u ovim interaktivnim susretima.

Učesnici festivala: Den Bojl (Dan Boehl), Rumena Bužarovska, Ivo Dimčev (Ivo Dimchev), Bojan Đorđev, Vladimir Đurišić, grupa For Now, An Kavala (Anne Kawala), Mileta Mijatović, Tibor Hrs Pandur, Kinga Tot (Kinga Tóth), Tea Tulić, Nestor Garsija Dijaz (Nestor Garcia Diaz), Sirik Vijemo (Cyriaque Villemaux), Polina Akmecinova (Polina Akhmetzyanova) i mnogi drugi.

Ceo program Rečotrrrč susreta, koji možete naći u prilogu, je otvoren za publiku i besplatan.

Istražite više o festivalu na: www.facebook.com/recotrc i dobrodošli!

Festival organizuju Stanica Servis za savremeni ples i Pesničenje u partnerstvu sa Akademie Schloss Solitude i uz podršku Ministarstva za nauku, istraživanje i umetnost pokrajine Baden Virtemberg i Sekretarijata za kulturu grada Beograda.

Dobrodošli na VI MikroFAF / Welcome to 6th MikroFAF




Hip Hop Bioskop - NNSPark produkcija


Studentski kulturni centar, Kralja Milana 48, Beograd
utorak 6. oktobar u 20h
NNSpark stoji iza brojnih muzičkih spotova, a oni koji će biti prikazani u okviru Hip Hop Bioskopa su su rađeni za domaće rap izvođace. Naime, između ostalih, NNSpark su sarađivali i sa Grashoperom, Sajsi, Bvanom, Iskazom, Patos Keposom, kao i Bege Fankom. Priča o kontestima saradnje i načinima snimanja spotova biće prožeta i raznim anegdotama autora iz NNSparka i aktery prikazanih spotova. Moderacija: Rista MyPeople.

1. 10. 2015.

Na veslu priča: Ana Zlatanović



Priča „U traganju za izgubljenim veslom“ premijerno na TV RTS2 6. oktobra 2015. u 9:29 i 15:05


Šesta epizoda premijerne druge sezone TV serije „Na veslu priča“ u produkciji Udruženja „Šta hoćeš“, koja donosi ekološki angažovanu književnost na male ekrane, posvećena je smehu koji svojim oštrim jezikom donosi mlada književnica i komičarka Ana Zlatanović, poznata i pod alijasom Kaja Vidić.

Živeti sa osmehom. Sigurno se nekada pitaš kako. Nije stvar treninga. Ne smeš da oguglaš. I teško da ćeš uspeti osmeh da izguglaš. Razmisli koliko malo znaš o svetu i prirodi i umrećeš od smeha.

Razvoj civilizacija smanjuje bliskost sa prirodom, uzimamo je kao datost, pa se i neki od aktera serije nisu na vodi osetili prijatno, poput Ane Zlatanović, koja je urnebesnim prvim romanom „Pet dana do Božića, i tad neko umre“, objavljenim pod alijasom Kaja Vidić, izazvala veoma povoljnu reakciju publike i kritike: „Malo mi je muka od ove vode... Koliko jedna osoba može da uradi za očuvanje prirode? Mi sad blejimo ovde na reci i ja treba da pošaljem neku svoju veliku poruku budućim naraštajima. Veliki pritisak na mene. Čini mi se da je moja generacija previše cinična za velike poruke. Možda sam uspela da kroz neku foru, kroz neku anegdotu, provučem nešto što mogu ljudi da zapamte i da im ostane u glavi.“

Ana Zlatanović, alijas Kaja Vidić, rođena je 1986. godine u Beogradu, pisac je i stendap komičar. Objavila je 1 roman.

Video najava:


Reditelj, producent, autor originalnog koncepta: Rastko Šejić; kompozitor, montažer tona: Vladimir Lešić; kamera: Časlav Petrović (DP), Marko Ristić; montažer: Milan Pejnović; dizajner: Zoran Mujbegović; menadžer produkcije: Slobodan Vidić; spiker: Aleksandar Novaković; čamdžije: Ljubomir Miljević, Srđan Rusić, Jovo Čanak; intro animacija: Kosta Milovanović, Miroslav Spajić

Projekat podržala: Gradska uprava grada Beograda - Sekretarijat za zaštitu životne sredine
Podrška: 350.org i Climate Action Network Europe
Produkcija: Udruženje „Šta hoćeš“ © 2015 - wdoyouw.org