29. 5. 2017.

Promocija knjige ,,Atakama'' Nikole Nikolića


UTORAK 30.05. u galeriji POLET, Cetinjska 15

Pozivamo vas na promociju  zbirke priča „Atakama“ crnogorskog autora Nikole Nikolića, 30. maja u 19h u galeriji Polet, Cetnjska 15.

Moderator razgovora je Srđan Gagić, pesnik, urednik i kritičar iz Beograda.
O knjizi govore Nikola Nikolić autor i Danilo Lučić, pesnik, urednik izdavačke kuće Kontrast i portala za književnost Glif.

Nikola Nikolić je rođen u Podgorici. Završio je Fakultet političkih nauka, na kojem je i magistrirao. Piše romane, priče i eseje. Autor je dva romana: „Čvor“ (Studio Mouse, 2011) i „Meandar“ (Nova knjiga, 2014), kao i zbirke priča „Atakama“ (Nova knjiga, 2016). Kourednik je knjige „Ko je ko u dijaspori Crne Gore – nauka“. Priče objavljuje u crnogorskim i regionalnim časopisima. Piše književne prikaze za portal Glif, a autor je i bloga na portalu Vijesti. Priče su mu prevođene na albanski jezik. Umjetnički je direktor 12. Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja.

„U ovoj zbirci, priče su povezane pažljivo izabranim temama, izvanredno određenim uglom obrade i preciznim kadriranjem. U tom pogledu Nikolić liči na slikara koji u predjelu postavlja štafelaj i palcem razmjerava perspektivu. Podsjeća i na veliki tanjir teleskopa iz pustinje Atakama gdje on svojim velikim smislom za opažanje hvata ljude, prati njihove odluke i sudbine i prerađuje to u tekst ubjedljive umjetničke moći.“

Prof. dr Slavica Perović (Glif.rs)

Promocija časopisa Književne vertikale (video)

28. 5. 2017.

PROMOCIJA - NEBOJŠA ĆOSIĆ AŠI (Biblioteka PETAR KOČIĆ)

In memoriam: Jovica Miladinović


Direktor radija "Bubamara" iz Svrljiga Jovica Miladinović preminuo je iznenada 21. maja u svojoj 54. godini.
Rođen je 22. maja 1963. godine. Dugo se bavio muzikom, a 13. maja 1992. godine sa bratom Ivicom Miladinovićem osnovali su "Bubamaru", prvi privatni radio u jugoistočnoj Srbiji.

Preminula novinarka Jasminka Kocijan


Novinarka Jasminka Kocijan (1959) preminula je u Beogradu od posledica teške bolesti, saopštilo je Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).
Rođena u Zadru, od detinjstva je živela, školovala se i radila u Beogradu. Završila je Fakultet političkih nauka. Novinarsku i uredničku karijeru počela je i okončala u Tanjugu. Radila je u agencijama FoNet i Beta.

25. 5. 2017.

Sceniranje #12

U 12. emisiji “Sceniranje” na www.radioaparat.com, koju uređuje i vodi redakcija NKSS, u petak, 26. maja od 14 do 16 sati razgovaramo o odnosu države prema nezavisnim kulturnim inicijativama, poredeći stanje u Srbiji i Hrvatskoj. 
U prvom delu emisije analiziramo “slučaj” Centra za kulturnu dekontaminaciju nakon objavljivanja rezultata ovogodišnjih konkursa za savremeno stvaralaštvo. CZKD za Sekretarijat za kulturu Beograda izgleda da ne postoji, a i podrška Ministarstva kulture svela se na eksces. O značaju, načinima opstanka više od 20 godina, programima i vrednostima koje se prećutkuju, u emisiji govore Borka Pavićević i Aleksandra Sekulić. 
U drugom delu emisije razgovaramo sa Miljenkom Mikom Buljević iz Bookse http://www.booksa.hr i Antonijom Letinić iz Kulturpunkta www.kulturpunkt.hr i Kooperative www.platforma-kooperativa.org iz Zagreba o programu “Svet oko nas – kritički pogledi u regiji”, koji se večeras i sutra dešava u Magacinu u Kraljevića Marka u saradnji sa SEEcult-om, kao i o poziciji nezavisne kulture u Hrvatskoj, uslovima rada, finansiranju, pokušajima gušenja scene i mogućnostima otpora.

Muzički urednik je dr Predrag Cvetičanin, sociolog kulture iz Niša. Emisiju vode Virdžinija Đeković i Andrija Stojanović.

Proslava 60. rođendana Kulturnog centra Beograda

Pozivamo vas da nam se u četvrtak, 25. maja pridružite u Kulturnom centru Beograda i uveličate našu jubilarnu rođendansku proslavu! 

Ove godine obeležavamo 60 godina od kada je Kulturni centar otvorio svoja vrata za brojne izložbe, razgovore, predavanja, koncerte i od kada je postepeno izrastao u mesto u kom se definiše i komentariše savremena gradska, evropska i svetska kultura. 

Od muzičkih i filmskih festivala, promocija knjiga i originalnog dizajna, pa do organizovanja Oktobarskog salona, Likovna galerija, Dvorana kulturnog centra, Beogradski izlog i Artget su bili, i nadamo se, ostaće, prostori gde se kultura stvara, predstavlja, menja i pulsira u ritmu Beograda tokom celog dana, 365 dana godišnje.

PROGRAM: 

✅ 18h Nastup Fish in oil kod fontane na Trgu Republike i performans teatra MIMART „BELINE KCBeo – Grad“

✅ 19h Teatar Mimart u ulozi vodiča - obilazak prostora Kulturnog centra Beograda i Dvorane kulturnog centra.

✅ 19:30h Pozdravni govor i projekcije filmova i TV emisije o Kulturnom centru Beograda:
- Sam svoj pokret – dokumentarna emisija RTS-a, autorke Vojke Pajkić (30 min)
- KCB iz vizure najmlađih saradnika - kratki filmovi o KCB-u

✅ 20h Nastup VIS Limunada i koktel u Galeriji Artget

U Foajeu Dvorane KCB-a izložba fotografija "KCB u kadru", autorka Maja Medić

U svim izlozima Beoizloga: umetnička instalacija BEO ŠETAČ, autorskog tima nAnAnA (Nena Skoko Snežana, Vesna Pejović i Dragana Marković)

Dobrodošli na #KCB rođendan!

Predlog za jednu od najogavnijih izjava u ovom mesecu



Bojan Marjanovic (Facebook)

Evo ga predlog za jednu od najogavnijih izjava u ovom mesecu, a možda i šire - u novom broju NIN-a, Olja Bećković je uradila intervju sa Vladetom Jankovićem (profesorom na Filološkom fakultetu, dugogodišnjim potpredsednikom Koštuničinog DSSa, nekadašnjim ambasadorom u Velikoj Britaniji i Vatikanu i neopevanim desničarsko-elitističkim kretenom), a on kritikuje Vučića i vučićevce sledećim rečima ""Može ovaj biti sto puta iz Novog Beograda, ali i on i njegovo okruženje su u duši od onih što pri ulasku u stan ostavljaju cipele u hodniku".
Evo, care moj govnarski, ja ne da cipele skidam u hodniku stana, nego, bogami, već na tramvajskoj stanici kad izađem polako olabavim pertle, a dok stignem do zgrade već su turbo spremne da ih izujem. Govedo jedno koje proturaš svoja elitistička (i diskretno antimuslimanska) sranja, sa takvim oponentnima na opozicioni diskurs u javnom prostoru ovaj ludak glat i može i treba da ostane još sto hiljada godina na vlasti.
Stvarno, kako i zašto neko donese odluku da su ovakve prdarije nešto čemu treba dati ma kakav javni prostor, a kamoli udarni intervju u verovatno najboljem nedeljniku kod nas?

23. 5. 2017.

Radmila Lizdek - Galerija ULUS, Beograd


LIRSKI DODEKAMERON Predstavljanje antologije makedonske mlade poezije

Utorak 23. maj u 20 časova

Srpsko književno društvo, Francuska 7, Beograd

Lirski dodekameron

Antologija mlade makedonske poezije, priredio Vladimir Martinovski

(Gramatik, 2016)



Učestvuju:

Vladimir Martinovski, priređivač antologije

Rajko Lukač, prevodilac

Duško Novaković



Struške večeri poezije su 2012. godine objavile antologiju makedonske mlade poezije Lirski dodekameron, u kojoj je Vladimir Martinovski izabrao pesama dvadeset i pet autora i napisao predgovor i pogovor. Knjigu je prošle godine na srpskom jeziku, u prevodu Rajka Lukača, objavila izdavačka kuća „Gramitik“ iz Beograda. (Prevodilac i izdavač nameravaju da objave još nekoliko knjiga mlađih makedonskih pesnika.)

Vladimir Martinovski (1974), sastavljač antologije, vanredni je profesor na Katedri za opštu i komparativnu književnost Filološkog fakulteta „Blaže Koneski“ u Skoplju i autor je desetak pesničkih knjiga i više knjiga studija i eseja.

15. 5. 2017.

Medika ostaje!

#MEDIKAOSTAJE
Šarena, razigrana i otvorena.

Kava, sokovi, hrana, ping-pong, stolni nogomet, filmske projekcije, radionice, sitotisak, otvoreni atelieri, žongliranje, pAnk koncerat i još mnogo toga. Dođite i zabavite se; dobrodošli! 

PROGRAM: 

> Hrana + kuhanje
Dnevni program naše community kuhinje.

> Toolbox workshop (11:00)
Riješite se straha od alata; naučite kako se koriste flekserica, aparat za varenje, ...

> pAng pEng PiNG PoNG PUNK!
Ping pong, fotografiranje s nekim od prisutnih članova udruge po izboru, natjecanje u sudoku, šahu, pikadu, … 

> Galerija Siva (16:00 - 20:00)
Pavle Pavlović, prva samostalna izložba

> Hacklab01 (16:00) Intro to Rust
"Rust is a systems programming language that runs blazingly fast, prevents segfaults, and guarantees thread safety"
Voditelj: Raphael Nestler, Coredump.ch
https://hacklab01.org/blog/intro-to-rust

> Projekcija filma (19:00)
“Jedno ubojstvo za van"

> Otvoreni atelieri
Jelenin atelier (11:00 - 16:00)
Atelier Monika - otvoreni atelier - radionica crtanja (16:00 - 18:00)
Miron Milić (11:00 - 14:00)

> Otvorena vrata DZIU

> sitoStisak (18:00 - 20:00) 
Stisnite sito s nama! Ponesite svijetle majice! 

> Klub Attack (20:30) Crutches vs. Disbaja | AKC Attack!
https://www.facebook.com/events/420998811601917/


+ SUPPORT:
https://www.change.org/p/medika-ostaje

14. 5. 2017.

Nakultiviši se!

Udruženje Kulturocilin poziva vaše studente da nam se priključe 27. i 28. maja u Dorćol platzu u Beogradu.

U želji da poboljša saradnju između mladih umetnika u regionu, ali i da obezbedi razmenu iskustva kroz predavanja i radionice, odlučili smo da po drugi put organizujemo regionalni edukativni festival “Nakultiviši se!” namenjen mladim autorima i studentima dramskih umetnosti iz Srbije i regiona.

I ovog proleća se na nama svojstven način bunimo protiv nekulture kroz pružanje podrške mladim umetnicima i davanje podsticaja za razvoj i stvaranje kulturnih sadržaja.

Sa najpriznatijim ljudima iz sveta kulture i umetnosti polemišemo o profesionalnom odnosu u timu i timskom radu na filmu, pozorištu i festivalima, kao i o nalaženju načina za prikupljanje sredstava za realizaciju projekata u kulturi.

Očekuju nas predavanja, radionice, izložbe studenata i nastavljamo sa idejom da prerastemo u tradicionalnu manifestaciju, povezujemo mlade, ohrabrujemo i podstičemo njihovo umrežavanje, bodrimo hrabre iskorake.
Učesnici festivala biće studenti iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije, kao i mladi i oni koji se tako osećaju.

Predavači na konferenciji biće priznati dramski umetnici i kulturni radnici: Dragan Bjelogrlić, Andraš Urban, Irena Popović Dragović, Sonja Vukićević, Rajko Grlić, Ljubomir Bandović, Ante Tomić, Dino Mustafić, Ermin Bravo, Egon Savin.

Kompletan program festivala i dodatne informacije takođe možete naći na sajtu i na facebook profilu Kulturocilina.




CICCIOLINA a Belgrado nel 2017 (BELDOCS festival)

Knjizevno vece Zoran Marceta

U utorak 16. maja 2017. u 19 i 30h u Udruzenju ljubitelja umetnosti "Prozor", Takovska 48 u Beogradu, odrzace Knjizevno vece Zoran Marceta knjizevnik iz Beograda. Autor ce tom prilikom izmedju ostalog citati i svoje najnovije radove.
U Udruzenju "Prozor" je u toku Izlozba slika Ruzice Mitrovic i Miroljuba Filipovica-Filimira beogradskih i srpskih slikara, , pa je mozete istom prilikom posetiti.

11. 5. 2017.

Otvaranje - tvojih petnaest minuta #3, najava



Ostavinska galerija kulturnog centra Magacin u Kraljevića Marka po  treći put raspisuje konkurs za jedan od svojih najuspešnijih  izlagačkih i izvođačkih formata, Otvaranje - tvojih petnaest minuta. U  prva dva ciklusa, i u samo 8 dana ukupno, uz prisustvo najrazličitijih aktera sa scene i najraznorodniju publiku, dogodilo se 24 izložbe, performansa, eksperimenta, debate, intervencije.

U periodu od 15. do 18. maja umetnici ponovo imaju priliku da sa publikom podele svoj rad u okviru četiri večeri stalnog smenjivanja petnaestominutnih sadržaja. Program počinje od 19 časova u Ostavinskoj galeriji u Kraljivića Marka broj 8 u Beogradu.

Zainteresovani umetnici mogu da se informišu i prijave do 14. maja u 23:59 na ostavinska.galerija@gmail.com



O Otvaranjima su pisali:


10. 5. 2017.

Tribina Kreacija vs destrukcija │Creation Vs Destruction debate

Na desetogodišnjicu svog postojanja, Festival Beldocs kreirao je specijalnu kategoriju „Kreacija vs destrukcija” gde izbor filmova i njihova tematika koincidira sa željom da se angažovano i aktivno progovori o nekim od neuralgičnih tema današnjice: ekstremističkim pokretima i idejama, njihovim razornim posledicama na društvo i sistem vrednosti, teroru, terorizmu i strahu, ali i otporu destruktivnim silama.

Realizaciju ovog programa; projekcije filmova i razgovore sa autorima omogućila je podrška Fondacije za otvoreno društvo, a partnerski ga provode Festival Beldocs i nemačka organizacija forumZFD, Beograd.

Pet autora u svojim filmovima analizira destrukciju, onu koja dolazi sa Islamskom državom, ekstremnim nacionalizmom, razvojem nuklearnog naoružanja… Šta u takvim okolnostima znači dokumentarni film, kako ga napraviti i koji su njegovi dometi? Da li je kreacija mogući odgovor?

Govore: Bernard-Henri Levy, Remy Ourdan, Irena Škorić, Smriti Keshari, Danilo Marunović
Moderator: Nataša Govedarica

Ulaz na tribinu je slobodan, a simultani prevod obezbeđen.
http://beldocs.rs/filmovi/kreacija-vs-destrukcija/

9. 5. 2017.

Aukcija Od Nule i Dodela nagrade Pohvala

Antifašizam je moj izbor!

Povodom 9. maja – Dana pobede nad fašizmom, Žene u crnom i Inicijativa mladih za ljudska prava organizuju mirovnu akciju ''Antifašizam je naš izbor!'' na Trgu Republike u Beogradu, od 16:30 do 17:30.

Svedočimo o ponovnoj fašizaciji Evrope koja se manifestuje kroz rasizam, ksenofobiju, mizoginiju i homofobiju. Režimi zasnovani na fašističkoj ideologiji dovode do brutalnog nasilja prema Drugom i različitom, a koje proizvodi rat i ratne izbeglice. Izbeglicama se u državama EU zatvaraju granice, ograničena im je sloboda kretanja i nemaju elementarna ljudska prava.
U Srbiji se danas poništava antifašističko nasleđe i proširuje prostor za desničarske, neonacističke i klerofašističke snage na nivou društva i države. Rehabilitacija kolaboracionista i tendencija istorijskog revizionizma su izraz ideološke i političke volje kojom se rehabilituju snage poražene u Drugom svetskom ratu.
Pod istom ideologijom izvršena su masovna ubijanja civilnog stanovništva u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu, kao i progon nesrpskog stanovništva i antifašistkinja i antifašista u Srbiji, devedesetih godina.
Hoćemo otvorene granice, nećemo tvrđavu Evropu!
Otvorite granice svuda!
Izbeglice su dobrodošle!
Simbol ove mirovne akcije je Gernika koja svedoči o razaranju i stradanju nedužnih tokom napada na grad u Baskiji, koji je sravnjen sa zemljom 26. aprila 1937. godine.
Antifašizam je naš izbor!
Internacionalistička solidarnost protiv fašizma!

8. 5. 2017.

Два писма у једном



Два писма у једном, упућена медијима и Министарству кулуре Републике Србије, Комисији за финансирање и суфинансирање пројеката у области савременог стваралаштва (Габриел Глид, Ђорђе Арнаут, Дејан Ђорић), министру културе Владану Вукосављевићу, Димитрију Тадићу, саветнику за  савремену визуелну уметност, градоначелнику Новог Сада Милошу Вучевићу, Милану Рожићу и Градској управи за културу Новог Сада


Писмо 1.

Нови Сад, 8. мај 2017.

Поштована господо, Глиде, Арнауте, Ђорићу, поштовани министре Вукосављевићу, поштовани господине Тадићу, драги задуженици за културу Србије, Београда, Новог Сада....

Молили бисмо вас да удовољите нашој знатижељи и одговорите из којих разлога програми Мултимедијалног центра „Лед арт“ Нови Сад (Еx Арт клиника), односно Шок задруге, на Конкурсу за финансирање и суфинансирање пројеката у области савременог стваралаштва Министарства културе и информисња Србије, ове године нису заслужили чак ни симболичну подршку коју смо добијали током протеклих петнаестак година?
Да ли су разлози идеолошке природе, рецимо, због наше сарадње са Женама у црном?
Или због тога што покушавамо да опстанемо нашим „пијачним“ активностима, продајом уметничких дела на пијацама, на улици?
Или сматрате да нама новац и не треба – кад са минималним средствима реализујемо програме током целе године, онда можемо и без помоћи Министарства културе?
Или процењујете да више нема ни уметничких, ни друштвених, ни политичких разлога за даље постојање независне културне и уметничке сцена, у чијем деловању и формулисању Арт клиника учествује од 2000. године (или као Лед Арт од 1993)?
Друго, давне 1972. у Београду су организоване „Перспективе“, избор младих, перспективних уметника који су нетом завршили Факултет ликовних уметности, а пројекат се у једном моменту угасио. Почев од 2002, ММЦ „Лед арт“ наставио је праксу организовања изложбе "Перспективе". Пројекат се одржао 16 пута, у прво време избор и изложбе одржавале су се у Новом Саду, да би се од 2010. укључио и београдски Факултет ликовних уметности, па су изложбе организоване и у Новом Саду и Београду. Министарство културе спорадично је подржавало овај пројекат. Године 2016. у Београду се појавила нова иницијатива „Перспективе“. Видимо да сте ове године одлучили да подржите "нове Перспективе", а наш пројекат није подржан. То бисмо и могли да прихватимо као одлуку, али ипак мислимо да смо заслужили бар неки вид објашњења зашто сте „угасили“ нас, а у корист друге "екипе"?
Било какво објашњење је добродошло и бићемо захвални уколико нађете воље и снаге да одговорите.
Поздрав!
Никола Џафо, изабран у „Перспективама VII “,1979. и сарадници Шок задруге

Писмо 2.
Поштовани градоначелниче Вучевићу, поштовани господине Рожићу, драги задуженици за културу Новог Сада...
Пре 144 дана, 6. децембра 2016, биће томе скоро пола године, неидентификовано лице/лица уништили су нашу галерију "Шок коридор 22" у пасажу Змај Јовине 22, познатом и као Пролаз Милана Младеновића. Повод  за уништавање изложбеног простора била је изложба фотографија Срђана Вељовића, посвећена двадесетпетогодишњици "ослобађања" Вуковара.
Иако су фотографије пажљиво биране тако да ни једна не приказује ништа спорно, иако саме фотографије нису директно доносиле ништа од ужаса бесмисленог разарања једног града, сам повод био је довољно провокативан да (као и увек) неидентификовани починилац/починиоци, током ноћи разбију излоге и поцепају фотографије. С обзиром да је пасаж под видео надзором, да се током ноћи закључавају обе улазне капије и да излоге није било могуће разбити руком, имамо повода да посумњамо у спонтаност акције, но, то је друга прича.
Вандалски чин наишао је на једногласну осуду свих медија, како државних тако и независних, чак и оних "пиштољашких", па стога верујемо, с правом се надамо, да и Ви лично као и градска Управа за културу, осуђујете тај чин, иако се том приликом нико из градске Управе није огласио.
Зато имамо намеру да организујемо поправни испит – за нас, за вас, за Нови Сад. Намерни смо да изложбу поново поставимо, те да вас позовемо да изложбу и отворите, или бар да присуствујете њеном отварању и тако, макар симболично, осудите њено раније уништавање.
То би било сасвим у складу са прокламованим програмом за ЕПК 2021. који негује помирење и успостављање дијалога. Сматрамо да град који ће ову тутулу оправдано понети, свакако не може бити исти град у којем се током ноћи разбијају галерије или нестају уметничка дела, без икакве реакције надлежних и без санкција за починиоце.
На крају крајева, то би било сасвим у складу и са делом Милана Младеновића, чијим сте именом крстили овај пролаз, а који је оставио снажан траг почетком деведесетих година управо својим антиратним деловањем.
О датуму се можемо договорити у складу са вашим обавезама. Предлажемо да то буде средином јуна месеца. Очекујемо ваш одговор.

Искрено ваши,
Дежурни тим Шок задруге: Никола Џафо, Силвиа Дражић, Јована Будошан, Андреа Палашти, Милица Дукић, Нора Месарош, Филип Марковиновић, Жељко Груловић, Слободан Стошић, Владимир Илић, Душан Заклан, Милан Нешић, Бојан Дојкић, Дејан Савин, Гојко  Дутина...

7. 5. 2017.

Stig Bjorkman danas otvara jubilarni 10. Beldocs festival

Projekcijom filma "Još jednom s emocijom" Endrjua Dominika u ponedeljak u 20.30 u Velikoj dvorani Sava centra počinje jubilarni 10. Beldocs. U godini jubileja, posetioce očekuju brojni noviteti  i 89 filmova, koji će biti prikazani u 11 programskih celina.

Čast da otvori Beldocs pripala je švedskom reditelju Stigu Bjorkmanu, autoru dokumentarnog filma "Ingrid Bergman – njenim rečima" koji je uspeo da rekonstruiše život čuvene svetske glumice, na osnovu snimaka iz privatne arhive. Bjorkman je prvi put gostovao u Beogradu 1971. godine na prvom Festu, na poziv Dušana Makavejeva, kada je prikazan i njegov prvi igrani film "Ja volim, ti voliš".

6. 5. 2017.

Saopštenje povodom objavljivanja rezultata Konkursa za finansiranje ili sufinansiranje projekata iz oblasti savremenog stvaralaštva u Republici Srbiji u 2017. godini

Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije želi da ukaže javnosti da je godišnji Konkurs za finansiranje ili sufinansiranje projekata iz oblasti savremenog stvaralaštva u Republici Srbiji u 2017. godini sproveden na netransparentan način i uz kršenje zakonom propisanih procedura i van svoje suštinske ideje i cilja. Sprovođenje ovog konkursnog ciklusa budi osnovane sumnje u njegovu regularnost i neuskladjenost sa važećim propisima, a njegovi rezultati drastično su ugrozili rad vaninstitucionalnih aktera u kulturi izazivajući opravdanu buru reakcija javnosti.
Pored poblematičnog izbora članova komisije koji su često u sukobima interesa, upitnog kredibiliteta, ne poznaju, niti mogu da poznaju tako široko postavljene oblasti koje treba da žiriraju, veoma je diskutabilan i način rada komisija za koji sumnjamo da nije u skladu sa sa Vladinom Uredbom o kriterijumima, merilima i načinu izbora projekata u kulturi koji se finansiraju i sufinansiraju iz budžeta Republike Srbije, autonomne pokrajine, odnosno jedinica lokalne samouprave.
Kao primer uzmimo član 4 Uredbe koji govori o tome da će svaki član komisije posvetiti pažnju svakom projektu ponaosob, kao i da će odluka o svakom projektu biti pismeno obrazložena.  Na primeru komisije za likovne, primenjene i vizuelne umetnosti, dizajn i arhitekturu možemo videti da je tročlana komisija odlučivala o preko 500 projekat iz svih ovih oblasti objedinjenim u jednu, prosečne veličine od oko 10 strana pisanog materijala po projektu. Prostim množenjem količine materijala sa prosečnim vremenom čitanja, dolazimo do sumnje da se komisija zaista bavila svakim projektom, jer je samo za njihovo prvo čitanje potrebno oko 200 sati. Nameće se pitanje da li su onda odluke donošene u skladu sa Uredbom, i ako nisu, na koji su onda način donošene i ko je sve u njima, pored članova komisija, učestvovao?
Sumnje da je konkursna procedura povređena i da postoje projekti čije je finansiranje unapred dogovoreno sa komisijama ili predstavnicima ministarstva podgreva postojanje nesrazmerno značajno podržanih festivala kao što je Kustendorf ili Beogradski festival igre koji su ove, odnosno prošle godine, u okviru ograničenog budžeta u oblastima u kojima konkurišu, sami odneli preko 70% raspoloživih sredstava. Direktorka Beogradskog festivala igre Aja Jung i sama je u medijima potvrdila da se o ovim iznosima dogovara unapred sa predstavnicima Ministarstva. Zbog čega Ministarstvo kulture ne nađe neki drugi, legalan način da ovim festivalima pruži podršku, ukoliko smatraju da su oni neuporedivo značajniji od drugih učesnika konkursa, nego se odlučuje na manipulaciju konkursnom procedurom i ugovaranje ovih iznosa unapred čime kompromituje i rad komisija i sam konkurs? Ovako su direktno oštećeni manji, a veoma važni festivali, kao i scena u celini.
Dodatne sumnje u regularnost konkursa unosi i manipulacija sa datumom objavljivanja rezultata. Iako je po Uredbi predviđeno da se to mora uraditi za ne više od 60 dana, oni su objavljeni tek 26. aprila. Tu povredu procedure Ministarstvo je pokušalo da sakrije antidatiranjem dokumenta na 10. april, što se može videti i na sajtu. 
Pozivamo Ministarstvo da učini javnim pravilnike i zapisnike o radu komisija svih oblasti, tabele o ocenjivanju predloženih projekata sa pismenim obrazloženjem zašto su podržani ili odbijeni projekti (što je po navedenoj Uredbi u obavezi da učini), kao i da preuzme odgovornosti i odgovori na sva pitanja i opravdane sumnje koje svakodnevno iznose organizacije koje su ovakvom procedurom konkursa oštećene.
Takođe, pozivamo Ministarstvo da ukoliko nije u stanju da sprovede Uredbu Vlade Srbije, pokrene inicijativu za njenu izmenu, pokrene javnu raspravu, uključi predstavnike vaninstitucionalnih aktera u kulturi i unapredi konkursnu proceduru kako bi se obezbedila transparentnost rada i izbegle greške, moguće sumnje i uspostavio relevantan vrednosni sistem. Očekujemo da će ovakve sugestije naći uporište u Strategiji kulturnog razvoja Republike Srbije, koja uprkos najavama, još uvek nije donesena.
U Beogradu, 05.05.2017.
UO Asocijacije NKSS