30. 6. 2016.

Na Intenacionalnim horskim svečanostima u Nišu nastupa 13 horova


Na 26. Internacionalnim horskim svečanostima, koje su počele sinoć i traju do 3. jula na letnjoj pozornici Tvrđavi u Nišu, nastupiće ukupno 13 horova.

Novi Tvrđava teatar: Frljić, Mustafić, Popovski...


Treći pozorišni festival „Novi Tvrđava teatar“ biće održan od 10. do 16. jula u Vili Stanković u Čortanovcima. Umetnički direktor i predsednik Saveta Festivala Vida Ognjenović kaže da će na repertoaru biti predstave iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije.

Počinju Dani orgulja


Festival "Dani orgulja" biće održan od 30. juna do 7. jula u Beogradu, najavio je Studio za ranu muziku. Na otvaranju će nastupiti Andrea Maćinanti iz Italije sa programom italijanske muzike s kraja 19. i početka 20. veka.

Pisci iz osam zemalja na "Kikinda Short" festivalu


Večeras u 21 čas na platou ispred Gradske narodne biblioteke "Žarko Zrenjanin" pisci iz osam zemalja sveta čitaće svoje kratke priče pred zrenjaninskom publikom u okviru Festivala kratke priče "Kikinda Short".

Klasika u Knezu (Beograd - jun 2016)

29. 6. 2016.

Andriću uručen "Vasko Popa"


Pesniku Radomiru Andriću svečano je uručena danas nagrada “Vasko Popa” za najbolju knjigu poezije na srpskom jeziku.

LUDA NOĆ U MUZEJU Izložba pa žurka kod Laze Šećera


Muzej istorije, umetnosti i diplomatije, Dom Jevrema Grujića obeležiće kraj prve sezone rada atraktivnim programom u petak, 1. jula, od 16 časova…

Književni konkurs za nagradu Dušan Vojinović


U znak sećanja na književnika Dušana Vojinovića (1952-2009), koji je rođen u Banatskom Sokolcu, festival Rock Village ove godine peti put raspisuje konkurs za književnu nagradu „Dušan Vojinović“.
S obzirom da je Dušan Vojinović pisao poeziju i aforizme, konkurs je bijenalan – jedne godine za poeziju, druge za aforizme.
Ove godine konkurs je za poeziju.
Učesnici šalju jednu pesmu dužine do 32 stiha u tri primerka, ranije neobjavljivanu. Tema je slobodna, pesma mora da bude potpisana šifrom, a rešenje šifre dostavljeno u posebnoj, zapečaćenoj koverti, sa podacima o autoru.
Konkurs je otvoren od 25.06. do 25.07. 2016.
Nagrada će biti dodeljena na Rock Village festivalu 2016 i dobitnik nagrade „Dušan Vojinović 2016.“ će govoriti svoj pobednički rad na sceni, pred deset hiljada posetilaca u udarnom terminu na festivalu.

Adresa za slanje radova:
Rock Village
Dobračina 60
11000 Beograd

Beograd dobija knjižaru "Dobrica Ćosić"


Knjižara "Delfi" u Bulevaru kralja Aleksandra 146 sutra će poneti ime velikog srpskog pisca Dobrice Ćosića, saopšteno je iz Izdavačke kuće "Laguna".

Izložba Bojane Stojčević "Plamen života" u Kući Đure Jakšića


Izložba Bojane Stojčević "Plamen života" biće otvorena 1. jula u 19 časova u Kući Đure Jakšića.

Sarajevski sevdah sastav Divanhana objavio spot za koncertnu izvedbu pesme „Oj Safete, Sajo, Sarajlijo“

Spot za prvi singl sa nadolazećeg live albuma planiranog za septembar 2016.

Nakon pola godine provedene na turneji u Evropi, kao i uspešnih koncerata u Srbiji (Beograd, Niš, Novi Sad, Grocka), sarajevski sevdah sastav Divanhana objavio je spot za koncertnu izvedbu pesme „Oj Safete, Sajo, Sarajlijo“ kao najavu za novi live album, koji sastav planira za objavljivanje u septembru 2016.
„Našu koncertnu turneju Zukva 2016 započeli smo u februaru i već do sada smo odsvirali oko 40 koncerata, kako u regionu, tako i širom Evrope. Koncerti su bili izuzetno posećeni i shodno tome osetili smo određenu vrstu dužnosti da svim poštovaocima našeg rada poklonimo jedno live DVD izdanje, na kojem će biti ekranizovana sva ta predivna atmosfera koju bend tokom koncerata zajednički sa publikom gradi“ poručuju iz benda Divanhana.
Kadrovi spota uzeti su sa koncerta održanog 28. aprila u Narodnom Pozorištu u Mostaru.
Video je realizovan od strane Kenana Pašića, dok audio produkciju potpisuju sarajevski producent Borjan Milošević i Divanhana. Pesma je producirana u „Long Play Studiju“ Sarajevo.
Video:




Vredi izdvojiti da će Divanhana tokom leta u sklopu svoje aktuelne turneje „Zukva 2016“ posetiti mnoge gradove u regionu uključujući i Srbiju, a od septembra ih očekuju nova inostrana gostovanja u Cirihu, Bernu, Istanbulu i mnogim drugim evropskim metropolama.

Za više informacija o koncertima i aktivnostima benda posetite www. divanhana.ba



28. 6. 2016.

Dvadeset četvrte Pesničke Rukoveti




„Krajinski književni klub“ iz Negotina raspisuje konkurs za dvadeset i četvrte Pesničke rukoveti“i to za kratku prozu,poeziju i esej na temu predgrađe.
Uslovi konkursa:
-tekstovi ne smeju biti prethodno objavljeni(ni u štampanom ni u elektronskom obliku);
-tekstovi moraju biti na srpskom jeziku;
-jedna osoba može poslati najaviše 2 kratke priče(do 5 stranica),3 pesme(pesma ne sme biti duža od 30 stihova),1 esej(1000 znakova) na temu predgrađe;
-Radove slati u elektronskoj formi(Word format-font Times New Roman ,12) sa naznakom za konkurs „Pesničke rukoveti“ u dva mejla(prvi mejl treba da bude naslovljen nazivom dela i potpisan šifrom. Drugi mejl treba da bude naslovljen nazivom šifre i da sadrži ime i prezime, adresu, kontakt telefon, mejl i kratku biografiju)na mejl : krajinskiknjizevnik@gmail.com
-Konkurs je otvoren od 1.jula do 20.avgusta 2016.godine;
-Rezulatati konkursa biće objavljeni 21.septembra 2016.godine na sajtu www.konkursiregiona.net nagrađeni radovi biće objavljeni u časopisu za književnost,umetnost i kulturu Buktinja 2017.godine i na blogu https://krajinskiknjizevniklub.wordpress.com/ .
-Jedan autor može se takmičiti samo u jednoj kategoriji(kratka proza,poezija ili esej); 
Za sve dodatne informacije u vezi konkursa,zaintresovani se mogu obratiti na elektronskoj adresi: 
krajinskiknjizevnik@gmail.com .
ili na https://www.facebook.com/krajinskiknjizevniklub/

Upravni odbor Krajinskog književnog kluba.
Negotin 30.jun 2016. godine.

27. 6. 2016.

Predlog direktora Nišvila: preispitati budžet za kulturu



Tasovac uvećao budžet Filharmonije za 120 miliona

Iako je programski budžet Beogradske Filharmonije 2013. i 2014. godine bio ukupno 60 miliona (30 miliona godišnje), dolaskom Ivana Tasovca na čelo Ministarstva Kulture – taj budžet je narastao u 2015. i 2016 na 180 miliona dinara (90 na godišnjem nivou), podseća direktor Nišvila Ivan Blagojević.
- Ovaj nemoralni čin raspodele budžetskih sredstava u korist svoje matične kuće za programsku aktivnost od 30 koncerata (plate zapošljenih i tekuće održavanje dodatno su obezbedeni) u suprotnosti je sa sufinansiranjem više od 1000 umetničkih koncerata na poslednjem konkursu Ministarstva kulture ukupnim iznosom od 33 miliona – kaže Blagojević
Direktor Nišvila predlaže budućem ministru kulture da preispita - kako rezultate konkursa tako i kompletnu raspodelu budžeta namenjenog kulturi.
Nišvil se raspodelom na poslednjem konkursu našao na ukupno 38. mestu u konkurenciji svih festivala i projekata, iako ga je britanski Gardijan svrstao medu 10 najznačajnih evropskih festivala.
Ivan Blagojević kaže da za takvu situaciju ipak ne smatra odgovornim članove komisije jer oni bukvalno i nisu imala šta da raspodele jer je više od 300 festivala i projekata iz cele Srbije apliciralo za 33 miliona - što je gotovo tri puta manje nego što je budžet Filharmonije za 30 godišnjih koncerata.
- Takođe, kaže Blagojević, treba imati na umu da je najznačajnija republička ustanova sa 700 zapošljenih - Narodno pozorište u Beogradu, koje u svom sastavu ima podjednako brojan orkrestar kao i Filharmonija, ali i baletski, operski i pozorišni ansambl, uz oko 600 programa tokom godine, odnosno, 20 puta više aktivnosti od Filhramonije – ima istovetan budžet kao Filharmonija sa 107 zapošljenih.
Filharmonija je ove godine zahvaljući ministru Tasovcu i dodatno privilegovana. Iako su sve srpske ustanove u kulturi dobile stroge naloge da smanje broj zapošljenih (Narodno pozorište je već otpustilo više od 100 ljudi), ministar Tasovac je otpuštanja jedino poštedeo Filharmoniju i čak jedino njoj odobrio dodatno zapošljavanje dva radnika – zaključuje direktor Nišvila Ivan Blagojević.

26. 6. 2016.

El. org. ili ponovno ufuravanje u mladost (Arsenal fest, drugi dan)


Autor: Z.I. (Ex YU vesti)

Malobrojna (ali nikako ne i minorna) ekipa "Ex yu vesti" drugoga dana Arsenal Festa konačno je dospela u Kragujevac, i u lokalnom Domu omladine preuzela akreditacije za ulazak u Knežev Arsenal. U taj nekadašnji  kragujevački "zabranjeni grad" koji je svima nama željnima dobre zabave ovoga leta anno domini 2016. širom otvorio svoje kapije.
Pa, kada je tako, hajdemo onda u provod! Hajdemo po svoju dozu dobre i glasne muzike!
Na početku, malo smo lutali Kneževim arsenalom ne snalazeći se baš najbolje u tom, nama potpuno nepoznatom prostoru. Konačno smo se zaustavili ispred mejn stejdža, sa svih strana okruženi mladima. A oni: u jednoj ruci pivo, u drugoj voljena draga... Ili obratno: u jednoj ruci plastična čaša piva, a u drugoj voljeni mladić.

A na sceni, niko drugi do Massimo! Mobilni telefoni podignuti visoko iznad glava prate svaki njegov pokret. Šta reći o onome što smo te večeri čuli od Masima? I više nego pošteno odrađen posao od nekadašnjeg frontmena "Dorijana Greja". Suvereno je vladao scenom taj gospodin u belom. Čak i stolica na koju bi povremeno seo, bila je očekivano bela. I visoka. Da ga svi vidimo, da nas on sve vidi.
Bilo je to više nego dobro (dakle, sjajno!) zagrevanje za sledeću ekipu koja će (pa sad ne baš istrčati) ali šmekerski izaći na ogromni stejdž.
Ko je to bio? Eh, jedna od grupa moje mladosti: El. Org. Da, tako smo ih zvali, tako smo im tepali. Jer tih pet slova je bilo sasvim dovoljno da ih označimo, da ih kodiramo u prostoru i vremenu.
A tek stvar sa kojom su Orgazmeri otvorili koncert! Kao da su mi čitali misli. Pesma sa ploče koja se davne 1983. godine nije skidala sa mog gramofona. Bio je to dobri stari hit iz šezdesetih koji je izvodila Little Eva: Locomotion.

Ispred mikrofona klavijaturista Orgazma, povratnik iz Amerike, Ljuba. Pored Gileta, jedini originalni član grupe. Jovec, Marina... odavno više nisu deo te ex-novotalasne ekipe... Ali, ne mari jer tu su Gile, Ljuba, Banana...

Godine se vide na njihovim licima i telima... Međutim, ko na to obraća pažnju?! Uz (skoro) bojni poklič: "C'mon, baby, do the loco-motion" ludilo počinje da se kotlja, da se valja ka nama u publici... Nešto više o potencijalu ove pesme govori i podatak da joj nisu odoleli ni "Grand Funk Railroad", tako da je na Jutjubu moguće čuti i njihovu obradu.

Pred sam kraj, vokal preuzima Gile:
 "C'mon, baby, do the loco-motion..."

Potom se ređaju El-Org standardi: "Ja ne postojim (jer mene nema)", "Kapetan Esid"...

Nažalost, ekipa "Ex YU vesti" nije dočekala zvezde večeri, ljutu pank ekipu iz Ujedinjenog Kraljevstva "Toy dolls".

Savladana umorom, putovanjem iz Šapca, nešto bližeg Beograda... Vrelim, paklenim danom... Promocijom knjige "Prozaonline rock and roll" u kragujevačkom SKC-u... Odlučila je da se uputi još uvek živahnim gradskim ulicama na zasluženi odmor.

A za vas, evo malo starog dobrog rokenrola:


22. 6. 2016.

Počinje 45. Ex Teatar Fest – najstarija pozorišna manifestacija u Pančevu
24-26. jun, Dom omladine Pančevo




Sa zadovoljstvom vas obaveštavamo da će se od 24. do 26. juna u organizaciji Doma omladine Pančevo, po 45 put održati renomirana manifestacija Ex teatar Fest, koja za cilj ima promociju eksperimentalnog teatra i teatarskih formi.
Eks teatar fest je najznačajniji pozorišni festival u Pančevu, sa tradicijom dugom više od četrdeset godina. Decenijama unazad Dom omladine Pančevo, kao organizator ove manifestacije, uspešno sarađuje sa neafirmisanim i afirmisanim pozorišnim istraživačima, sa ciljem da publici predstavi autentične eksperimentalne predstave. Ove godine, za 45. izdanje festivala, selektorski dvojac Milan Mađarev i Jovan Popović odabrao je sedam predstava od kojih će se pet naći u centralnom programu koji se održava od 24. do 26. juna na više lokacija u Pančevu. Takođe, u skladu sa festivalskom tradicijom, centralni pozorišni program upotpunile su dve radionice: jedna namenjena osnovnoškolcima, i druga za mlade stvaraoce i umetnike.

Reč selektora

POTENCIJALI EKSPERIMENTA

Tokom šest meseci tražili smo predstave koje se nalaze na tragu eksperimenta u teatru. Ako je eksperimentisanje krajem XX veka bilo uglavnom u domenu amaterskih pozorišta i grupa, u XXI veku situacija se značajno promenila. Mnoge predstave repertoarskih pozorišta u Srbiji koketiraju sa eksperimentom, koristeći elemente forum pozorišta, pozorišta participacije ili verbatim teatra, u želji da privuku novu i zadrže staru publiku. Sledstveno tome nastaju prividno hrabre predstave, ali bez rizika, iznenađenja, opasnosti, zavođenja i tragalaštva.

U vremenu poremećenih vrednosnih kriterijuma koje je „iskočilo iz zgloba”, ponudili smo svoje viđenje eksperimenta u pozorištu sa idejom da pokušamo da vratimo deo nezaboravne atmosfere Festivala malih i eksperimentalnih scena u Pančevu. Zato smo se odlučili da ovogodišnji slogan Festivala bude „Potencijali eksperimenta”.

Izabrane predstave ispituju potencijale igre, glume, snova, cirkusa, teatra pokreta, plesa, izdržljivosti i odnosa lik-glumac. Ovogodišnja selekcija nije puki zbir najboljih eksperimentalnih predstava nove produkcije, već naša zajednička autorska antologija.

Jovan Popović i Milan Mađarev

Program manifestacije:

CENTRALNI PROGRAM
Petak, 24. jun

Dvorana „Apolo” Doma omladine Pančevo u 19 časova
Premijerno izvođenje predstave „Posle kvarteta”, po motivima „Kvarteta” Hajnera Milera
Predstavu izvodi Bela senka
Posle kvarteta

Sala Ateljea mladih, Dom omladine Pančevo u 21 čas
Monodrama „Ko je to?” Marka Vukosava
Akademija umjetnosti u Banjoj Luci

Subota, 25. jun

Dvorana „Apolo” Doma omladine Pančevo u 20 časova
Predstava „Žaba”, po tekstu Geze Čata
Senćansko mađarsko kamerno pozorište

Nedelja, 26. jun

Dvorana „Apolo” Doma omladine Pančevo u 19 časova
Plesno-cirkusno-pozorišni komad „Upakovane”
Otvoreno pozorište DK „Studentski grad” & „Cirkusfera”

Dvorana Kulturnog centra Pančeva u 21 čas
Pozorišna predstava „Čudna petlja” Simona Grabovca i Šandora Šuranjija
Pozorišno udruženje „Letnji bioskop”, Pozorište „Deže Kostolanji” i Kulturni centar Novog Sada

Nišville ka novim koridorima: Konkurs za učešće u umetničkoj kolonizaciji Tvrđave


Nišville ka novim koridorima
Konkurs za učešće u umetničkoj kolonizaciji Tvrđave
ART TO GO JAZZY

Nišville fondacija i Udruženje umetnika ARTEF pozivaju mlade stvaraoce do 36 godine koji se izražavaju u formi skulpture i slike da se prijave na konkurs za učešće na prvoj umetničkoj kolonizaciji niške Tvrđave pod nazivom „ART TO GO JAZZY“. Projekat će se realizovati u okviru Nišville Jazz festivala i održaće se ispred izgorelih ateljea u trećem koridoru niške Tvrđave.
Konkurs je namenjen stvaraocima iz zemlje i inostranstva, jer težimo da ovim projektom na zaista ubedljiv način predstavimo i realizujemo ideju multikulturalnosti, multiuniverzalnosti i multipovezanosti različitih izraza i formi na jednom mestu.

Konkurs je otvoren od 21. juna i trajaće do 10. jula 2016. godine. Potrebno je dostaviti kratku biografiju sa tri rada iz oblasti skulpture ili slike, sa informacijama o nazivu, dimenzijama i tehnici u PDF formatu na email adresu: arttogojazzy@gmail.com. Nepotpune prijave neće biti razmatrane, kao i one koje pristignu posle isteka konkursa.
Rezultati konkursa biće objavljeni do 15. jula, na zvaničnom sajtu Nišville festivala www.nisville.com i na zvanićnoj facebook stranici Udruženja umetnika ARTEF www.facebook.com/artef.nis.

Ideja za mesto održavanja kolonije potekla je iz potrebe da se skrene pažnja na ateljee koji od 2003. godine stoje kao ruglo i ružan podsetnik o stavu i načinu na koji se nadležne institucije ophode prema umetnicima, a ovde i autorima sa reputacijom istaknutih umetnika čiji su radovi zajedno sa zidinama izgoreli.

Motiv za pokretanje ovog projekta je pre svega angažovanje mladih, školovanih umetnika, stvaranje prostora za njihovu promociju i aktuelizaciju umetnosti kao i predstavljanje umetnosti van galerijskog prostora. Saradnja umetnika okupljenih na jednom mestu rezultiraće razmenom iskustava, otvorenim raspravama o umetnosti i kulturi danas, o ambijentu i konzumentima kulture, te i o nužnoj potrebi za implementiranje vrhunske umetnosti i kulture u sve pore našeg društva.

Od naših učesnika očekivaće se da svoje radove prilagode ideji festivala. Tematska odrednica je jazz kao sloboda umetničkog izražavanja, odatle i potiče naziv projekta „ART TO GO JAZZY“.
Autorima koji učestvuju, pored komunikacije sa publikom, u okviru kreativnog procesa produkcije, pružićemo promociju kroz izložbu, a u narednim godinama njihova dela poslužiće za nagradni fond festivala gde će svako od njih dobiti potvrdu u čijem je vlasništvu njihov rad.






21. 6. 2016.

15. IN WIRES BLUESROCK FESTIVAL UŽICE (17/18 JUNI 2016)


Presek ovogodišnjeg 15. po redu Bluesrock Festivala u Užicu, hteo ne hteo moram početi od najzaslužnijih iz organizacije Tog, Šomiboja, Šmita i Džoša iz razloga njihovog neprimanja na sveukupno ništavilo i uklopljenost već u in trend serbski jer su nošeni snagom volje i ljubavi za rokenrolom trošili svoj energetski, kreativni i organizacioni potencijal na In Wires, plašim se i jedinu urbanu manifestaciju kojom ovaj grad može da se pohvali. Tako da bi i sasvim opravdano bilo In Wires storiju prevesti, pretočiti, nasloviti (kako god) u priču o pomenutoj trojki bez koje ova rock smotra ne bi danas egzistirala, ne bi se našla na Top 5 najznačajnijih urbanih (ostavimo se jagoda, malina, cveća i zimnica festivala) u nas. Usput, uopšte ne prejudiciram jer, godinama unazad sam isto pisao i o Nišvillu, opravdano ga svrstavajući u deset najznačajnijih evropskih džez smotri, na šta su sujetni, zlobni i nekvalifikovani ironično vrteli glavom, sve dok ugledni londonski Gardijan i zvanično nije potvrdio moju (pr)ocenu vezanu za rangiranje pomenutog festa. Pa sad, kome nije po volji moja(realna i od srca) procena vezana za užički In Wires Fest neka izvoli i dodje sledeće godine i lično se uveri u moje navode! Naravno, izostaviti Američku ambasadu u Bg-u nikako ne bi bilo u redu, graničilo bi se to sa nipodaštavanjem jer, upravo zahvaljujući Toj, Užice je u vremenu iza ugostilo (između ostalih) Big Brother and the Holding Company, Jefferson Starship, Stana Skibbyja a ove godine i Carvina Jonesa! Zvuči neverovatno, ali evo, ambasada jedne ino-države je prepoznala vrednost i značaj domaće urbane manifetacije, a da to nije pošlo za rukom (ili glavom) Ministarstvu za kulturu (i da li) Srbije, tek, shame on you!
Takvi će i dalje raditi i podržavati samouništavanje mladih, beskrupulozno ih gurajući u vrhunska Guča/Exit uzbudjenja! Ne začuđuje da beogradsko Ministarstvo za kulturu iz gore navedenih i podržava festivale vezane isključivo za nabrojano voćne na kojima nastupaju isključivo režimski sastavi! Bilo kako bilo, tek, na ovogodišnjem 15. In Wires Bluesrock Festivalu prve večeri su nastupili domaći Rocket House (I Shot The Sheriff, Oh Pretty Woman, Foxy Lady...) ostavivši sasvim zadovoljavajući utisak, da bi ih potom smenili iskusni i usvirani The Gamblers iz Sremske Mitrovice (Boogaloo Stomp, My Baby Don't Have To Worry, Bad Luck Woman Rollin' Man...). Mislim da bi možda bilo isuvišno osvrtati se.
Na Marina i ekipu koji za sobom imaju tridesetak godina staža na stejdžu tek, svaki komentar koji im ne ide u prilog ne bi bio realan. Hedlajner sastav prve večeri Kepa&Free Spirits su potvrdili da će priča o našem najboljem sastavu, grupi SmaK, večno trajati, e sad, u kakvim sve izdanjima, sa koliko energije i Mirisom nje samo, pokazaće vreme! Uglavnom, Kepa je sa svojom ekipom ostavio najbolji mogući, onaj upijajući utisak na prisutnete tako neizostavna veza članova sastava sa publikom nije izostala ( Tendži Tandži, Kad spavaš sam, Satelit, I to je za ljude.....) . U grupi su pored Kepe za bubnjevima i Mihail Stojanović Fafa na solo gitari, Jovan Jovanović na bas gitari i Ana Popović vokalna solistkinja (prateći vokal na koncertima SmaKa u Areni i na Ušću) izuzetno visokih glasovnih mogućnosti te i ne čudi izbor upravo ovakve za vrlo zahtevnu ukogu u Kepinoj grupi. Možda bih sa klasičnim izveštajem mogao dočarati, (po)krenuti sliku druge večeri ovogodišnjeg In Wires izdanja, ali vraga, isprečio se Carvin Jones sa svojom grupom iz Finiksa u Arizoni(USA) i doslovno raspametio nekoliko stotina prisutnih u bašti GKCa. Doduše, više nego li solidnu potpalu-pobudu svejedno su napravili požeški Deja Woodoo (Open Road, The Code, The Forecast...) sa vanserijskim vokalnim solistom Vladimirom Jovanovićem Zuletom ali i zbilja usvirani i zaprepašćujuće dobri, odlični rekao bih, Dead Mondeys (Grateful Dead Tribute Band) iz banatske Crepaje! Lale i to kakve. Lale rock džeming!!
Carvin Jones je zbilja svojom svirkom raspametio prisutne, onako sa šeširom i svetlucavom tunikom na sebi donosio je jednu za drugom Tin Pen Eli, Meri Hejv, Prpl Hejz, After D Dark i to bez sekunda pauze izmedju stvari! Stopio ih je u moćni rock beskraj, sišavši sa stejdža medju prisutne, pomerio je tu već poznatu i ustanovljenu gornju granicu uzbudjenja tako da je i kraj oficijelnog dela koncerta prolongiran (uz horsko We Want Rock) sa dodatnim numerama.
U zaključku samom, ponovo pominjanje imena najzaslužnijih za ovogodišnje In Wires uzbuđenje se nameće, te tako sve pohvale organizacionom odboru (Šmitu, Šomiboju i Džošu), ali i American Embasy Belgrade, Gradu Užicu i brojnim (nepomenutim) prijateljima festivala. Barem na dva dana udahnuli su živo(s)t gradu na Đetinji!

Belef festival


Svečano otvaranje 25. BELEF-a - sreda 22. jun, 21.00
Dvorište Kapetan Mišinog zdanja , ulaz slobodan
Koncert Orkestra harmonika AKUDUNS „Sonja Marinković“ iz Novog Sada
U slučaju kiše, koncert će biti održan u Velikoj sali Kolarčeve zadužbine.
Dirigent Goran Penić

Program
Johanes Brams: Mađarska igra br. 1 u g-molu (ar. Goran Penić)
Stevan Divjaković: Uvertira
Modest Musorgski: Slike sa izložbe (ar. Goran Penić)
Arturo Markez: Igra br. 2 (ar. Goran Penić)

„Rokenrol na papiru“ u Makart Store


Prvi gost letnjeg druženja na platou ispred knjižare Makart Store u Čumićevom sokačetu, 22. juna sa početkom u 18.30h jeste Moma Rajin.

Tribine „Sredom u Čumiću“ zamišljene su kao niz neformalnih razgovora o književnosti i popularnoj kulturi. Učesnici su neki od naših najpoznatijih književnika, kritičara, profesora, izdavača, muzičara, strip autora... i, naravno, publika.
Tema prvog okupljanja je veza fenomena „koji nikad neće umreti“ i književnosti. Teoretičat umetnosti i rok kritičar Moma Rajin, otkriva šta je vredno, a šta bezvredno u rok publicistici, koju biografiju ili autobiografiju slavnih rokera vredi pročitati, koji rok poeta zaslužuje da se nađe u antologiji pesništva, koji su slavni rok kritičari postali slavni pisci i koju knjigu o popularnoj muzici mora da ima svaka biblioteka.
Da ne ostane sve mrtvo slovo na papiru, pobrinuće se sam Moma Rajin svojim izborom muzike.

ČETVRTI KONKURS CRNE OVCE ZA KRATKU PRIČU




Crna ovca raspisuje četvrti konkurs za kratku priču na temu ,,sloboda’’, ali i na slobodnu temu.

Sloboda kao stanje ili nedostatak, prostor samoostvarenja. Sloboda koja se želi, osvaja, gubi i traži. Oslobađanje duha, uma i tela. Slobodne ljubavi i ljubavi bez slobode. Ljudske slobode i prava. Lišenost slobode, zatočeništvo. Društva bez sloboda i borba za njih.

Priče mogu biti bilo kojeg žanra, a s obzirom da je naša tema ,,sloboda’’ – kako vas ne bismo i mi ograničavali – slobodni ste da na konkurs šaljete i priče koje se ne tiču direktno ove teme.

Tri najbolje priče biće, kao i do sada, nagrađene kompletom knjiga, a sve ostale koje uđu u širi izbor biće tokom leta objavljene na našem portalu. Priče pristigle na konkurs ujedno konkurišu i za štampanje u knjizi kratkih priča koje Crna ovca priprema.

Konkurs je otvoren do 10. jula 2016. godine. Rezultati konkursa biće objavljeni 15. jula.

Priče treba da budu napisane na nekom od BCHS jezika, ne duže od 10 000 karaktera (do 5 kucanih strana), otkucane u Word dokumentu, Times New Roman fontom, formatom 12 (uz obavezno korišćenje YU slova č,ć,ž,đ

Priče šaljite na mejl: blacksheep.konkurs@gmail.com. Uz priču dostavite i biografske i kontakt podatke.

Jedan autor može poslati više priča.

Očekujemo vas!

[O3ONE] NAJAVA IZLOZBE :: Izlozba Umetnost treba cimati :: Vladimir i Milica Peric :: Od 23. juna do 5. jula 2016. :: Otvaranje 23. juna u 20 casova

Umetnost treba cimati Od 23. juna do 5. jula 2016.
Vladimir i Milica Peric
Otvaranje izlozbe 23. juna u 20 casovaa

Fotografije izlozene u okviru ove postavke njihovi autori sakupili su iz razlicitih izvora i predstavili ih bez naglasavanja konteksta u kojima su snimani i licnih prica onih koji su ih zabelezili ili onih koji su na njima pozirali. Interesovala ih je prevashodno njihova tipologija, to jest nacini na koji su se unutar kadrova organizovali odnosi ljudskih tela spram povrsina...

Summer Stage BitefArtCafe: Ljetno kino - 30.jun u 22 h



20. 6. 2016.

VIII festival Krokodil 2016.


Sofest - 45. filmski festival u Sopotu

Promocija knjige "Prozaonline rock and roll" Živka Ivkovića

Sponzorima splavovi važniji od Nišvila


Iako je pre 50 dana Londonski Gardijan proglasio Nišvil jednim od najboljih evropskih festivala svrstavši ga uz institucije poput Montreux festivala, North Sea i Umbria jazz festivala, to se čak negativno odrazilo na interesovanje sponzora pa na 50 dana pre početka Nišvil prvi put nema niti jedan potpisan ugovor o sponzorstvu. Nišvil je u međuvremenu bio prinuđen da potpiše ugovore sa svim instranim i domaćim izvođačima. 

Slabo interesovanje direktor Nišvila Ivana Blagojević objašnjava nepostojanjem južnjačkog lobija u vrhu države pa je onda logično da brojne kompanije koje inače ostvaruju profit u ovom delu Srbije zaobilaze gotovo sve kulturne manifestacije.
- Nišvilu se za 110 koncerata nudi sponzorstvo kao za jedan prosečan koncert u Beogradu ili iznos za brendiranje prosečnog prestoničkog splava. Ako se donekle može razumeti da je za pomoć velikih javnih preduzeća poput Telekoma, Elektroprivrede, Dunava (...) potrebna politička urgencija, to u najmanju ruku čudi kad je reč o stranim kompanijama koje posluju na području Niša. Svedoci smo svojevsnog apsurda: Što je Nišvil uspešniji i posećeniji sponzori smanjuju svoje ponude ili potpuno odustaju. Bez formiranja ozbiljnog sponzorskog pula kako se to radi kod sportskih manifestacija (sportskim žargonom, moguće je ulazak Nišvila u Top 10 festivala porediti sa učesćem u završnici Evrolige) gotovo su nikakve šanse da se Nišvil i sledeće godine održi u Top 10 evropskih festivala. Ovo je očajnicki last minute poziv društveno odgovornim firmama da sagledaju ne mali marketinški potencijal Nišvila i više od 150.000 posetilaca koji će videti njihovu poslovnu poruku – zaključuje direktor Ivan Blagojević.
Nišvil će ove godine postaviti novi rekord sa 110 koncerata i 660 izvođača na 11 festivalskih bina i nadati se sponzorstvu bar jedne niške firme ako već tzv. beogradske zaobilaze Jug Srbije.

5. Beogradski festival evropske književnosti: otvaranje u utorak 21. jun, 19h

17. 6. 2016.

MILOVAN DANOJLIĆ: PUSTOLOVINA ILI ISPOVEST

sreda, 22. juni u 19.00 mala sala
MILOVAN DANOJLIĆ: PUSTOLOVINA ILI ISPOVEST
NAŠI SAVREMENICI, ciklus
razgovor sa živim klasicima srpske književnsoti

Govore i sa piscem razgovaraju: Valentina Hamović, Radivoje Mikić, Nemanja Karović i Milomir Gavrilović
Urednik ciklusa: Vesna Kapor

„Svako je svoga nahranio vuka
I pustio ga u neznani lug
Od nebeskog svoda i zvezdanog luka
Najzad se, u nama, sklopi ceo krug
Ne hodom, srcem da merimo vreme
Čujem te, jasnu, sutrašnjice-pesmo:
Radost, i njene neiscrpne teme ...
O, braćo, ko smo, zašto smo i gde smo?“ M. Danoljić

„Lično iskustvo i osećanje stvari u književnosti je delatno onoliko koliko je deljivo sa drugima. Otkako je počeo pevati i pripovedati, usmeno i pismeno, čovek postavlja nekoliko egzistencijalnih pitanja i na njih na različite načine odgovara, bez konačnog zaključka. Ono što je najličnije istovremeno se pokazuje kao univerzalno, a u teško saopštljivim tajnama čitalac, sa radošću, prepoznaje sopstvena intimna stanja i osećanja. Postoje, dakako, različiti nivoi zadovoljavanja iste duhovne žeđi.. Tugu zbog nepovratnog prolaženja života jedni utoljavaju slušajući, u kafani, pesmu "Uzmi sve što ti život pruža, danas si cvet , sutra uvela ruža“, a drugi u koncertnoj dvorani, uživajući u delima Čajkovskog i Bramsa.
Homer, Ovidije, Horacije, Dante, Šekspir,Gete, Puškin i Čehov - ko bi ih sve nabrojao? - , naši su savremenici, aktuelniji i zanimljiviji od jutros kupljenih dnevnih novina. Kadri da nas prebace u daleke zemlje i još dalje od epohe brže od svakog mlaznog aviona.Čovek je prastara kosmička životinja, svašta je video, iskusio i izrazio.“ M. Danojlić


U vreme tobožnjeg brisanja granica, u vreme opsesije neprestano novim, opsesije posedovanjem, materijalizacije i kupoprodaje u svim sferama čovekovog života, književnost ostaje mera smislene potrage za identitetom, put od sebe do sveta. Ona je svedočenje i univerzalno težište vremena, kontinuitet u kome smo svevremeno i sa onima pre nas i onima što će slediti tragove. Ciklus NAŠI SAVREMENICI vezaće različite generacije pisaca i čitalaca. Tu, pored nas žive imena koja su (o)beležila period od proteklih decenija pa do danas. Ovim razgovorima podsećamo koliko su velika i važna sećanja i svedočenja u njihovim redovima zabeležena, koliko su bili inovativni i hrabri, menjali forme, raskrinkavali sistem pripovedanjem i uspostavljali nove književne pravce, mešajući tradiciju sa modernim senzibilitetom.

Videografija Nataše Teofilović

16. 6. 2016.

Basari uručena književna nagrada Isidora Sekulić

Francuski jazz sastav na Nišvilu: Remi Panossian Trio

Francuski sastav RP3 koji predvodi pijanista Remi Panossian nastupiće na predstojećem Nišville jazz festivalu u nedelju 14. avgusta. Članovi sastava su i Maxime Delporte (kontrabas) i Frederic Petitprez (bubnjevi).

Za sedam godina postojanja, RP3 iza sebe ima tri albuma, a održali su više od 300 koncerta u tridesetak zemalja, uključujući i Kanadu, Norvešku, Brazil, Nemačku, Venecuelu, Meksiko, Indiju, Portugal, Belgiju,Švedsku, Alžir ... Samo tokom 10 turneja po Aziji održali su više od 150 koncerata. Takođe, pozivani su da nastupe u mmnogim velikim koncertnim dvoranama i na značajnim jazz festivalima: Tokyo jazz festival (Japan), Jarasum jazz festival (Južna Korea), Guangzhou opera hall (Kina), Taichung jazz festival (Taivan ), Montreal jazz Festival i Vancouver jazz fest (Kanada), Enjoy Jazz (Nemačka), pariski New Morning i Nancy jazz pulsation (Francuska)…
Godine 2011 MP3 su sa Gregory Porterom podelili nagradu “jazz otkriće godine” koju dodeljuje uticajni TSF Jazz radio. Grupa je nedavno objavila treći album koji je producirao poznati belgijski pijanista italijanskog porekla Erc Lengini.
Lider sastava Remi Pasnossian (rođen 1983. Godine u Monpeljeu) počeo je da svira klavir sa sedeam godina, a već tri godine kasnije, posle odlaska na koncert poznatog francuskog jazz klaviriste Mišela Petručijanija – bilo mu je jasno kojim će muzičkim pravcem nastaviti dalje. Jazz je počeo da uči u muzičkoj školi u rodnom Monpeljeu, gde se odmah isdtako izuzetnim osećajem za improvizaciju. Usavršavao se na mnogim majstorskim kursevima i imao priliku da radi sa muzičkim velikanima kao što su što Stéphane Kochoyan, Steve Coleman i Andy Milne. Sa 17 godina Panossian se preselio u Tuluz gde je za dve godine diplomiraoi na Akademiji za džez i imrovizovanu muziku. Četiri godine je radio sa mladima na “Enfants du Jazz Workshop”, a dans , kada mu turneje to dozvoljavaju, predaje na “International Trio Session” u Kejp Bretonu. Početkom novog milenijuma Panossian i kontrabasista Julien Duthu formiraju zapaženi duo koji je od stane Francuske Jazz Akademije proglašen za najbolji novi sastav u zemlji. Remi je takođe imao priliku da nastupa i snima sa mnogi8m znasčajnim muzičarima kao što su Aldo Romano, Francesco Bearzatti, Pierrick Pedron, Rick Margitza ... Krajem 2009. godine sa starim prijateljima formira RP3, koji do danas nastupa u nepromenjenom sastavu.
Koncertni nastupi:
 
Video klipovi

Promocija zbirke „Pesme o ničemu i svačemu“ Aleksandra Antića

Truba Cafe
Svetozara Markovica 8, Niš

Promocija zbirke pesama „Pesme o ničemu i svačemu“ Aleksandra Antića. Kafe „Truba“, četvrtak, 16.6.2016. u 20 h

O lepom i ružnom...O dobru i zlu...O smislu i besmislu..O ničemu i svačemu...I svemu što je između

Govore autor i Slaviša Pavlović, književnik iz Beograda

15. 6. 2016.

UMRO NA SCENI Glumac Milorad Mandić Manda preminuo tokom predstave

ŽIVOTNA DRAMA SRPSKOG GLUMCA: Manda na reanimaciji, pozlilo mu na sceni!

Radomiru Andriću pesnička nagrada "Vasko Popa"



Ovogodišnji dobitnik prestižne pesničke nagrade "Vasko Popa" je Radomir Andrić za zbirku pesama "Osim jedne stvari", a nagrada će mu biti dodeljena 29. juna u Vršcu na rođendan poznatog pesnika.

Konkurs za takmičenje za najboljeg slem pesnika Srbije

Društvo književnika Vojvodine objavljuje konkurs za takmičenje za najboljeg slem pesnika Srbije. Takmičenje će se održati u okviru jedanaestog Međunarodnog novosadskog književnog festivala, od 29. avgusta do 2. septembra 2016. godine.

Pozivamo slemere i slemerke Srbije da pošalju najmanje 8 pesama koje ne smeju biti duže od 4 minuta u govornoj verziji (ako su pesme na jednom od jezika koji se govore u Srbiji, neophodno je da budu prevedene na srpski).

Komisija DKV će odabrati osam pesnika koji će biti pozvani da učestvuju u takmičenju. Komisija takođe može, po svom izboru, da pozove još najviše četiri pesnika koji će biti učesnici takmičenja. Takmičari u skladu sa propozicijama mogu govoriti samo svoje pesme.

Na kraju takmičenja biće proglašen pobednik izabran glasanjem publike i stručnog žirija. Pobednik će biti nagrađen diplomom i novčanom nagradom.

Nagrada najboljem slem pesniku biće uručena 1. septembra u Novom Sadu. Pravo učešća imaju svi građani Srbije. Rok za slanje pesama je do 10. avgusta na adresu:

DRUŠTVO KNjIŽEVNIKA VOJVODINE

Braće Ribnikar 5
21000 Novi Sad

ili na e-mail:
zlatnagreda@neobee.net,
sa napomenom Za slem takmičenje, 11. MNKF.

Sa pesmama obavezno poslati kraću biografiju, kontakt telefon i adresu.
Informacije na telefon 021/6542-432.

14. 6. 2016.

Danas u 12: Romani Dragog Bugarčića: Trilogija o vršačkom šinteraju


Sreda, 15. jun u 12.00 časova
Srpsko književno društvo, Francuska 7, Beograd
Romani Dragog Bugarčića: Trilogija o vršačkom šinteraju
Učestvuju:
Nadežda Radović
Anđelka Cvijić
Zlatoje Martinov
i autor

Prijavite film, bend ili kratku pricu na West Herzegowina Fest No.14.



Otvoren je natjecaj za prijave radova na West Herzegowina Fest No.14. koji ce se odrzati u Širokom Brijegu u razdoblju od 28. do 30.07.2016. godine.

Ako imate bend, ako snimate filmove, ako imate kratku pricu... svakako se prijavite! Kao i dosadašnjih godina program festivala ce ciniti upravo vaše prijave, uz nastup pokojeg specijalnog glazbenog gosta (prošlih godina to su bili Vatra, Pavel, Silente, Edo Maajka, Hladno Pivo, Sars, Goran Bare & Majke, Letu Štuke, Damir Urban, Neno Belan, Gustafi, Kino Klub, Kawasaki 3p, TBF, JINX, Belfast Food, Dubioza Kolektiv, Elemental, Kries, Zoster...).

Autori kratkih prica natjecu se za novcanu nagradu od 1.000,00 KM (500,00 eura), autori filmova natjecu se za novcanu nagradu od 1.000,00 KM (500,00 eura), a nagrada za glazbeni dio festivala je snimanje pjesme i snimanje spota.

Na festivalu mozete sudjelovati ako se prijavite najkasnije do 01.07.2016. godine.

Više informacija o natjecaju i festivalu mozete pronaci na www.whfest.com.

Email: whfest@whfest.com

Književnost pod okupacijom: Isidora Sekulić

Zemlja Gruva i Los Mambo Jambo otvaraju Belef

13. 6. 2016.

IN WIRES FESTIVAL


17. i 18. juna 2016. godine, u organizaciji Udruženja ljubitelja bluza i roka "Glas iskustva" iz Užica, će se održati 15. Međunarodni bluz i rok festival "IN WIRES" uz podršku Grada Užica i Američke ambasade u Beogradu.


Dobro došli! www.voxexperience.org

Mirjana Karanović otvara 45. SOFEST

Repriza Dana modernog švedskog filma.

10. 6. 2016.

Izložba "OSTATI ŽIV: SOCIJALISTIČKA DISKO KULTURA"

Oleg Kireyev i “Orlan” na Nišvilu



Fuzija džeza i ruske tradicije sa Urala

Svetski poznati ruski saksofonista Oleg Kireyev nastupiće na predstojećem Nišville jazz festivalu sa svojim bendom “Orlan” u petak 12. avgusta. Ovaj izvanredni etno džez projekat nastupiće ove jeseni i na najvećem World music sajmu Womex 2016.

Sasatav “Orlan” koji osim Olega (saksofoni i vokal) čine i Rustem Galiullin – truba, Oleg Yangurov – bas, Sergei Ostroumov – bubnjevi, Rustem Karimov – udaraljke i Ruslam Vorotnikov – klavijature, prema oceni kritičara na najbolji način premošćuje granice između različitih kultura i tradicija. Kroz džez izraz, kao jedan od glavnih temelja world music pravca, sastav “Orlan” predstavlja bogatu muzičku tradiciju sa granice Evrope i Azije, odnosno ruske republike Baškirije odakle su poreklom svi članovi sastava. Olegov grleni vokal, karaterističan za to podneblje, takođe je jedna od važnih karakteristika sastava koji se tokom poslednjih nekoliko godina predstavio širom Evrope i u Americi.
Inače, Oleg Kireyev ima i respektabilnu biografiju i kada je reč o “ortodoksnijem” džezu. I danas naglašava da su presudni uticaj na njega imali legendarni saksofonisti Coleman Hawkins i Dexter Gordon, a od savremenijih: Michael Brecker i Joshua Redman. Godine 1994 dobio je američku stipendiju za usavršavanje saksofona u klasi koju je vodio ništa manje značajni Bud Shank, sa kojim je Oleg kasnije nastupao i snimao. Pažnju svetske džez javnosti prvi put je na sebe skrenuo još 1989. godine kada se u Varšavi na sešnu pridružio ritam sekciji Majlsa Devisa. Tokom boravka u USA snimao je i nastupao širom USA i Evrope sa mnogim značajnim imenima džeza: Tom Harrell, Hal Galper, Adam Nussbaum, Keith Javors, E.J. Strickland, Ben Williams... Takođe, ostaće zapamćen i Weidman + Kireyev kvartet, u kojem je kolider bio pijanista James Weidman, Harvie S na basu i bubnjar Steve Williams. Ovoj grupi, ali pod novim imenom “Super Quintet”, se za turneju po istočnoj obali USA (proleće 2014. godine) priključio i trubač Eddie Henderson.
Kireyev je imao izuzetno uspešne ekperimente u kojima je spajao džez i tradiciju sa različitih meridijana, uključujući i Južnu Ameriku, Daleki Istok (zapaženi prijekat “Feng Shui Jazz Theatre”, Afriku... Njegov album “Mandala” na kojem je sarađivao sa afričkim muzičarima, 2008. godine je bio nominovan za Grammy nagradu u kategoriji “najbolji savremeni džez album”. Pre tačno dve decenije, na čuvenom Montreux Jazz Festivalu u Švajcarskoj dobio je specijalnu nagradu za izuzetno izvođenje, a nastupao je i na mnogum drugim značajnim festivalima: London Jazz Festival, Malborough Jazz Festival, Birmingham Jazz Festival, Liechfild Jazz Festival (Engleska), SXSW, New York Jazz Improv (USA).... kao i legendarnim džez klubovima: Symphony Space, Smalls, Iridium Jazz Club, Yoshi's, Smoke, Chris Jazz Cafe, Blues Alley... Uz sva svetska svetskih priznanja, Oleg Kireyev je izuzetno cenjen i u svojoj domovini: ima zvanje savetnika za kulturu predsednika Baškirije.
https://www.youtube.com/watch?v=kRx_xMd607M ceo koncert, Ufa, Baškirija
https://www.youtube.com/watch?v=3lnTf7h7StA Bashkirian Country Blues (Live in NY) 2014


www.olegkireyev.com
https://www.facebook.com/OlegKireyev/
https://soundcloud.com/oleg-kireyev

Danas počinje festival Dev9t

Pozorišni maraton u Somboru, jedinstvena manifestacija u Evropi

9. 6. 2016.

Promocija romana DON VOJVODA Nikole Šimića Tonina na DANIMA HERCEGOVAČKOG USTANKA 2016


U četvrtak, 16.06.2016 god. sa početkom od 19 h na kulturnom nacionalnom spomeniku Kulina (Rt Kula) u Dračevu održati će se promocija romana DON VOJVODA, autora Nikole Šimića Tonina, čime započinje manifestacija DANI HERCEGOVAČKOG USTANKA 2016.
Roman na 250 stranica govori o životu vođe Hercegovačkog ustanka 1875-1878. – don Ivana Musića.
Pored autora, roman će predstaviti urednica romana, prof. Žaklina Glibo. Nakon predstavljanja, posjetiteljima će biti omogućeno postavljati pitanja i diskutirati sa autorom na temu romana.



[O3ONE] NAJAVA IZLOZBE :: Pop Up CLICK 25 :: Od 10. juna do 22. juna 2016. :: Otvaranje 10. juna u 21:00 casova


"Pop Up CLICK 25" Od 10. juna do 22. juna 2016.
Otvaranje 10. juna u 21:00 casova

Modni Studio Click je prepoznatljiv na nasoj modnoj i umetnickoj sceni ne samo po svojim mnogobrojnim modnim projektima, vec i po znacajnim umetnickim izlozbama koje su realizovane sa razlicitim institucijama kulture.


Daša Drndić večeras na 9. riječkom sajmu knjige vRIsak

8. 6. 2016.

15. Međunarodnog bluz i rok festivala "IN WIRES" u Užicu


Udruženje ljubitelja bluza i roka „Glas iskustva“ Užice
Glas iskustva, Grad Užice i Američka ambasada u Beogradu
Predstavljaju Vam:


15. Međunarodni bluz &a rok festival
„IN WIRES“ 2016. u Užicu

Petak, 17. jun 2016. godine*
20:00 Otvaranje festivala
20:00 Koncert:
Kepa & Free Spirits (Kragujevac)
The Gamblers (Sremska Mitrovica)
Rocket House (Užice)


Subota, 18. jun 2016. godine*
12:00 – 14:00 „Osvežavanje“ klupa u parku ispred GKC-a
14:00 – 15:00 „The Grateful Dead“ hour: Predstavljanje knjiga i muzičkih izdanja
15:00 – 16:00 Promocija knjige Živka Ivkovića „Prozaonline Rock and Roll“
16:00 – 20:00 Berza muzičkih izdanja, instrumenata i opreme
20:00 Koncert:
Carvin Jones Band (Phoenix – Arizona USA)
Dead Monday’s - Grateful Dead Tribute (Crepaja)

* Svi programi se održavaju u Gradskom kulturnom centru u Užicu
Napomena: Organizator zadržava pravo izmene programa



Počinje osmi Mikser festival

5. 6. 2016.

Infoteka CK13 poziva vas na razgovor o knjizi Silvije Federiči “Kaliban i veštica”.


Nastanak kapitalizma od samog početka ima i polnu stranu priče. Ova priča nije nikakav dodatak, ukras ili sporedna alatka, već suštinska priča u stvaranju novih ekonomskih, političkih i ideoloških odnosa. Imajući ovo u vidu, Silvija Federiči rekonceptualizuje Marksovo objašnjenje nastanka kapitalizma putem pojma prvobitne akumulacije. Tako se pored dobro poznate priče o otimanju zemlje, ograđivanju, pretvaranju kolektivnih oblika vlasništva u kapitalistički oblik privatnog vlasništva, odvajanju radnika od sredstava za proizvodnju, krvavim zakonima i kolonijalnim politikama… ovog puta priča odvija i iz ugla žena.

O tome kakve sve to veze ima sa lovom na veštice, razdvajanjem sfera produkcije i reprodukcije, prostitutkama i babicama, seljankama i radnicama, disciplinovanjem tela i njegovim pretvaranjem u radnu i rađajuću mašinu – pričamo u četvrtak od 19h kroz razgovor o knjizi “Kaliban i veštica”.

O knjizi će govoriti Maja Solar, filozofkinja, pesnikinja, prevoditeljica i članica GERUSIJE. Moderator je Đorđe Majstorović iz Infoteke CK13, čiji kolektiv poziva sve zainteresovane da se svojim komentarima, stavovima i pitanjima uključe u otvorenu diskusiju.

3. 6. 2016.

2. 6. 2016.

Večeras u 8: Razgovori s razlogom: Matje Lendon „Šta znači voleti“


Petak, 3. jun u 20 časova
Srpsko književno društvo, Francuska 7, Beograd
Razgovori s razlogom: Matje Lendon "Šta znači voleti"
Preveo s francuskog: Marko Drča
Govore:
Ivan Milenković
Tamara Krstić
Uređuje i vodi Dejan Simonović



Roman Šta znači voleti je intimna ispovest Matjea Lendona o prijateljstvu sa Mišelom Fukoom. Ovo nije analiza Fukoovih dela niti izdavačke politike autorovog oca, Žeroma Lendona, dugogodišnjeg direktora izdavačke kuće "Minuit". Ipak, oni su tu, njihova blizina i intima otkrivaju nam se krajnje iskreno i ljupko. Matje Lendon se ovde prepušta žudnji i zadovoljstvu koji ga vode kroz sećanja, mesta i trenutke epohe kada je Francuska prolazila kroz seksualno i intelektualno oslobođenje.

... Istine radi, najveću bliskost koju sam doživeo, dosegao sam u odnosu sa Mišelom Fukoom i moj otac s time nema ništa. Pozna­vao sam ga šest godina, poslednjih šest godina njegovog života, a jednu kratku godinu proveo sam u njegovom stanu. Danas to vidim kao period koji mi je promenio život, nekakvo raskršće na­kon koga sam krenuo putem izbavljenja od sudbine koja me je nedvosmisleno vodila u ponor. Zahvalan sam Mišelu, ne mogu da opišem kako, ni sam ne znam zbog čega, za bolji život možda. Osećanje zahvalnosti je isuviše blago da bih mogao nastaviti da živim s njim: zato moram da ga se oslobodim, a knjiga predstavlja jedini častan način, jedini kompromis...

U prodaji je knjiga eseja rok kritičara Živka Ivkovića

Otvoren natječaj za 14. izdanje WHFesta

Svetislav Basara dobitnik nagrade Isidora Sekulić

BALKANSKE VERTIKALE u UKS (video)