31. 5. 2016.

BALKANSKE VERTIKALE u UKS


Predstavljanje književnog časopisa BALKANSKE VERTIKALE u Udruženju književnika Srbije (Francuska 7, Beograd) u sredu 1. juna od 19 časova…
Učestvuju:
Vasa Radovanović, glavni urednik
Srđan Simeunović Sendan, izvr. direktor Društva književnika Beograda
Aleksandar Blaževič, zamenik glavnog urednika
i zastupljeni autori

Promocija romana "Što će biti s nama" Borivoja Radakovića

Enesi Mahmić nagrada ‘Aladin Lukač’ za knjigu ‘Faustova kći’

Završen 31. Festival mladih pesnika “Dani poezije”

Kusturica dobio svoju zvezdu u Rusiji


Čuveni Glob teatar u junu gostuje u Narodnom pozorištu

3. Noć performansa

Program trećeg dana Festivala fantastične književnosti Art-Anima

BALKANSKE VERTIKALE u UKS-u


Predstavljanje književnog časopisa BALKANSKE VERTIKALE u Udruženju književnika Srbije (Francuska 7, Beograd) u sredu 1. juna od 19 ćasova...
Učestvuju:
Vasa Radovanović, glavni urednik
Srđan Simeunović Sendan, izvr. direktor Društva književnika Beograda
Aleksandar Blaževič, zamenik glavnog urednika
i zastupljeni autori

30. 5. 2016.

[O3ONE] NAJAVA DOGAĐAJA :: ČOVEK - To je nasa prva reč :: Performans Snezane Golubovic :: 1. i 2. juna od 18 do 20h


Snežana Golubović rođena je u godini kada su "The Rolling Stones" zapalili svet svojom pesmom „(I Can’t Get No) Satisfaction“. Odrasla je uz beogradsku alternativnu scenu, slusala Ekatarinu Veliku, citala Ivu Andrica i Danila Kiša...



Razgovori s razlogom: Matje Lendon „Šta znači voleti“


Petak, 3. jun u 20 časova

Srpsko književno društvo, Francuska 7, Beograd

Razgovori s razlogom: Matje Lendon „Šta znači voleti“
Preveo s francuskog: Marko Drča

Govore:

Ivan Milenković

Tamara Krstić

Uređuje i vodi Dejan Simonović



Roman Šta znači voleti je intimna ispovest Matjea Lendona o prijateljstvu sa Mišelom Fukoom. Ovo nije analiza Fukoovih dela niti izdavačke politike autorovog oca, Žeroma Lendona, dugogodišnjeg direktora izdavačke kuće „Minuit“. Ipak, oni su tu, njihova blizina i intima otkrivaju nam se krajnje iskreno i ljupko. Matje Lendon se ovde prepušta žudnji i zadovoljstvu koji ga vode kroz sećanja, mesta i trenutke epohe kada je Francuska prolazila kroz seksualno i intelektualno oslobođenje.

... Istine radi, najveću bliskost koju sam doživeo, dosegao sam u odnosu sa Mišelom Fukoom i moj otac s time nema ništa. Pozna­vao sam ga šest godina, poslednjih šest godina njegovog života, a jednu kratku godinu proveo sam u njegovom stanu. Danas to vidim kao period koji mi je promenio život, nekakvo raskršće na­kon koga sam krenuo putem izbavljenja od sudbine koja me je nedvosmisleno vodila u ponor. Zahvalan sam Mišelu, ne mogu da opišem kako, ni sam ne znam zbog čega, za bolji život možda. Osećanje zahvalnosti je isuviše blago da bih mogao nastaviti da živim s njim: zato moram da ga se oslobodim, a knjiga predstavlja jedini častan način, jedini kompromis...

Slem performans SVE SEM POEZIJE

Slem performans SVE SEM POEZIJE
Autor performansa: Milan Mijatović
Klub Polet, Beograd, Cetinjska 15
31. maj – utorak, 2016. od 20 h


KONKURS za najbolju savremenu dramu KONKURS za najbolju savremenu dramu

Nezavisna regionalna kulturna organizacija Hartefakt, sa sedištem u Beogradu, raspisuje

KONKURS

za najbolji savremeni angažovani celovečernji dramski tekst

na srpskom, hrvatskom, bosanskom ili crnogorskom jeziku.

XIII KONKURS ČASOPISA "AKT" ZA NAJKRAĆU PRIČU

Časopis za književnost, umetnost i kulturu "AKT" raspisuje Konkurs za najkraću priču na srpskom jeziku. Šalju se 3 priče pod šifrom na adresu:
Časopis "AKT"
Naselje 27. novembra 10/1
14000 Valjevo
Priče ne mogu da budu objavljivane i ne duže od 13 redova.
Tema je slobodna.
Konkurs je otvoren do 1. jula 2016. godine.


Čitate li Liceulice? (tribina)

Magazin Liceulice se nedavno po trideseti put pojavio na našim ulicama. U prethodnih pet godina mnogi od vas su postali familijarni sa našim konceptom, upoznali ste naše prodavce i kupovinom magazina ste pomogli da ovaj program opstane. Međutim, drugi i ne manje važan deo naše misije je i da napravimo dobar i drugačiji medijski proizvod – časopis koji će se baviti temama koje drugi radije preskaču ili se njima bave na neadekvatan, senzacionalistički način.
(...)

PRVI ALBUM BENDA – Auf Wiedersehen - USKORO


Auf Wiedersehen je beogradski bend nastao 2010. godine. Muzički izraz benda, utemeljen je na garažnom zvuku i obogaćen elektronskim uticajem koji muzici daje plesni karatker, ali i dalje pod jakim uticajem gitarskog rifa.

Pod uticajem različitih talasa, a da pritom ne pripada ni jednom, zvuk Auf Wiedersehena se može definisati kao garažni disko ili electro disco punk. Bend je stalno koncertno aktivan, svira u underground klubovima i festivalima u celom regionu.

Napokon dolazi i prvi album ovog sjajnog benda. Do izlaska celokupnog materijala slušajte singl KOFERI.

PRIDE PARTYCIPACIJA: Queers of the Stone Age ~ by House of Flamingo


11.06.2016. | Klub Močvara, Trnjanski nasip bb | 22h

House Of Flamingo i Zagreb Pride pozivaju na trpezu slobode, umjetnosti, seksualnosti i identiteta: Pride Partycipaciju! Poslije petnaeste Povorke ponosa zaputite se u kultni klub Močvara (Trnjanski nasip bb) gdje se sprema clubbing obljetnička torta kakvu do sada niste okusili. I da, svi smiju puhati svjećice!

Svojom temom, Queers of the Stone Age, Pride Partycipacija i ovaj put prati nacionalne trendove i urbana poniranja. Uz sve radikalnije zaokretanje društva i institucionalnih okvira, svojevrsni povratak u kameno doba, publika je pozvana pokazati kako nikakvo društveno propadanje neće umanjiti šarolikost i spektar queer identiteta, te izražajnih i vizualnih odrednica zajednice.

Močvarnu će prethistorijsku scenu ukrasiti sada već poznate trandželi rezidenti House of Flamingo: Colinda Evangelista, Entity, Le Filip, Roxanne i Spazam Orgazam. Šamanistički ključ u vječnost stiže uz berlinsku elektronsku avangardnu senzaciju, performativni duo HYENAZ, koje već prati kultni status zahvaljujući imerzivnim nastupima zbog kojih dobivaju epitet trenutno najboljeg live acta u Berlinu. Kao višnju na vrhu noći stavite ples i pokret uz ritmove koje će za vas selektirati najčokoladniji od svih DJ-a Le Chocolat Noir i Buraz. Za vizualne podražaje pobrinut će se najdigitalniji VJ duo: Schwestern Sisters (Tea i Marta Stražičić).

Cromanjonci i cromanjonke, poqueerite prethistorijsku svakodnevicu nekom od predloženih dresscode tema:

// faux fur // nudity & nude illusion // animal prints // tunike // body paint // amazonke // flinstones // glamasaurus //

Partycipirajte uz House of Flamingo i Zagreb Pride! Ulaznice su dostupne po pretprodajnoj cijeni od 30 kn u Octopus piercing studiju i Octopus tattoo studiju (Gundulićeva 31). Na dan događanja participacija će iznositi 40 kuna do ponoći i 50 kuna nakon. Vrata se otvaraju u 22:00 sata.

Održavanje Pride Partycipacije financijski su podržali Grad Zagreb i Zagreb Pride Udruženje, a logistički URK Močvara, MSU Zagreb, Dan D i VOXfeminae platforma. Medijski partneri događaja su Kulturpunkt.hr i Radio Student. Produkciju programa provodi najružičastija umjetnička kuća, House of Flamingo.

Za više informacija pratite:
House of Flamingo Facebook: http://on.fb.me/1HuAGKj
Facebook event: http://bit.ly/1T8yxaL

House of Flamingo je i na:

Gradska knjižnica, 31.maj: "Šta nam znače nezavisne knjižare?"

Izložba o Urošu Prediću na manifestaciji Dani Vajferta 2016



Danas otvaranje velike izložbe o Urošu Prediću
30. maj u 19.00, Narodni muzej Pančevo


Izložbom “Još jedan pogled na Uroša Predića” danas počinje prateći program ovogodišnje manifestacije Dani Vajferta, koja se održava od 30. maja do 11. juna u organizaciji Turističke organizacije Pančeva, a pod pokroviteljstvom Grada Pančeva. Ideja organizatora je da se uz Đorđa Vajferta, koji je obeležio život u Pančevu između dva rata promovišu i druge znamenite ličnosti tog vremena, koje su živele i radile u Pančevu. Ulaz na sve programe je besplatan.

Izložba “Još jedan pogled na Uroša Predića”, koja će biti otvorena 30. maja u 19.00, realizuje se u saradnji sa Narodnim muzejom Pančevo, Vreme koje je proveo na školovanju u Pančevu, vrsnom umetniku Urošu Prediću bilo je dovoljno da ostavi neizbrisiv trag u kulturnom životu grada. Prijateljstvo između Vajferta i Predića dovelo je do nastanka jednog od najznačajnijih i najboljih Vajfertovih portreta, 1927. godine, koji se danas nalazi u okviru zbirke Narodne banke Srbije u Beogradu.

U Narodnom muzeju Pančevo čuva se trideset dela Uroša Predića (većinom portreta, uz nekoliko ikona, skica, studija), iz različitih perioda umetnikovog života, pa je u njima, osim različitih tema i tehnika, donekle moguće sagledati i istrajnost i stabilnost u njegovom opusu, ali i povremena odstupanja, odmerenija stilska previranja i slobodnije izražavanje.



Više o manifestaciji Dani Vajferta:
Youtube kanal manifestacije:

29. 5. 2016.

TRGNI SE! POEZIJA! - JEDENJE POEZIJE! - 29.5.-30.5. KC GRAD - POLET


nedeljа 29. mаj
20č – TRGNI SE! POEZIJA!
– Čitanje pokretom: Koreografije inspirisane poezijom Vaska Pope učenika (bivših i sadašnjih) odseka za savremenu igru Baletske škole Lujo Davičo - profesor Gordana Šuvak.
– Čitanje poezije / 10 godina festivala: Dragoslav Dedović, Andrij Ljupka, Dragana Vasilijević, Nikola Madžirov, Ana Marija Grbić, Pau Sif, Petar Matović, Marija Zajzenbaher, Jan Krasni, Alesandro Salvi, Gordana Smuđa, Alvin Pang, Merima Dizdarević i Daniel Gustavson Pek, Ruben Luzon...
KC Grad, Braće Krsmanović 4

ponedeljаk 30. mаj
20č – JEDENJE POEZIJE 
– Čitanje i jedenje poezije / 10 godina festivala (zаtvаrаnje): Biserka Rajčić Roman Honet, Maria Zajzenbaher, Merima Dizdarevic, Andrij Ljupkа , Alvin Pang, Pau Sif, Ruben Luzon, Alesandro Salvi, Ana Marija Grbić, Jan Krasni, Dragana Vasilijević (Srbija), Ana Rostokina, Biljana Andonovska, Goran Korunović, Uroš Kotlajić, Bojan Vasić, Slobodan Ivanović, Tamara Šuškić, Ljiljana Ilić, Borivoj Vezmar, Danilo Lučić, Maša Seničić, Ana Ristović, Marija Dragnić, Jasmina Topić, Čarna Popović, Jasna Milićev, Đorđe Trišović, Jana Rastegorac Vukomanović i Vladimir Vukomanović Rastegorac, Uroš Kočović, Aleksandar Šurbatović, Viktor Radonjić, Simonida Banjeglav, Nikita Ivanović, Luka Joksimović Barbat i Anuš Balajan, Bojan Marjanović…
Klub Polet, Cetinjska 15

27. 5. 2016.

VASA PAVKOVIĆ LAUREAT NAGRADE "KOČIĆEVO PERO"

Nagrada "Kočićevo pero" za proljeće 2016. godine biće dodijeljena piscu Vasi Pavkoviću za knjigu "Okean Dunav", u izdanju Zadužbine "Petar Kočić" Banjaluka - Beograd, jednoglasno je odlučio žiri.
"Kočićevo pero" se dodjeljuje za visoka dostignuća u savremenoj književnosti i odanost ljepoti Kočićeve misli i riječi, saopšteno je Zadužbine "Petar Kočić" Banjaluka – Beograd.

"Već naslov najnovije prozne zbirke `Okean Dunav` Vase Pavkovića, antinomijom svoga značenja, zaustavlja čitaočev pogled i fiksira ga u čvor nedoumice. Jer okean, tajanstvena nesaglediva voda, vječna i beskrajna, i Dunav, rijeka čije se obale mogu povezati pogledom, ali u koju se ne može dva puta zakoračiti, sačinjeni su od iste materijalne supstance, ali su značajno različiti ukazujući na jednostavnom primjeru da je svijet neuporedivo složeniji nego što nam se čini", rekao je predsjednik žirija, književnik Nikola Vukolić.
Prema Vukolićevim riječima, za čovjeka Pavkovićevog duha i radoznalosti, čovjeka kontemplacije, ali i nesputanog aktivizma sve može da bude podsticaj dubokog razmišljanja i umjetničke kreacije.

Članovi žirija su, osim Vukolića, Miljenko Jergović i Mladen Vesković.

Nagrada "Kočićevo pero" za proljeće 2016. godine biće svečano uručena laureatu 13. juna u 12.00 časova u Srpskom književnom društvu u Beogradu.

O dobitniku će govoriti Nikola Vukolić, Miljenko Jergović, Mihajlo Pantić i Mladen Vesković.

Programi 10. Beogradskog festivala poezije i knjige


petаk 27. mаj

12č – SUSRET UČESNIKA FESTIVALA SA PISCIMA SRPSKOG KNJIŽEVNOG DRUŠTVA
SKD, Francuska 7

15 č – SUSRET STUDENATA SA PESNIKOM: Andrij Ljupka
Filološki fakultet, Studentski trg 3

RAZGOVOR S PESNIKOM / PREVODIOCEM:
17č – Katalonska poezija: Ruben Luzon, Pau Sif, Pau Bori, Jelena Petanović
18č – Kiparska poezija: Saša Đorđević (Efrosini Manda-Lazaru Noje u gradu, Eleni Teoharu Lepa cvećarka)
19č – Austrijska poezija: Mariane Jungmajer, Marija Zajzenbaher, Jan Krasni, Đorđe Trišović
Bibliotekа grаdа Beogrаdа, Čitaonica odeljenja umetnosti, Knez Mihаilovа 56

20č – ČITANJE POEZIJE: Andrij Ljupka, Marija Zajzenbaher, Ana Marija Grbić, Alesandro Salvi, Merima Dizdarević

21.15č – POEZIJA&FILM: End and Beginning – Meeting Wislawa Szymborska, režija Džon Albert Jansen, 2011, 55’, titl engl.
Bibliotekа grаdа Beogrаdа, Rimskа dvorаnа, Knez Mihаilovа 56

"Slike sa izložbi" - foto impresije izlagačkih prostora / izložbena prezentacija rezultata fotografske radionice sa srednjoškolcima


MKM / Magacin u Kraljevića Marka 29. maj 2016, 20-22 h
Slike sa izložbi

foto impresije izlagačkih prostora
izložbena prezentacija rezultata fotografske radionice
sa srednjoškolcima

Projekat pod nazivom „Slike sa izložbi“ realizovan je tokom aprila i maja 2016. godine. Unjemu su učestvovali učenici šest srednjih škola iz Beograda, a vodili su ga fotograf Srđan Veljović i kustosi Simona Ognjanović i Stevan Vuković. Uz praktičan rad na terenu, predavanja, stručna vođenja kroz aktelne izložbe i demonstraciju rada u fotografskom mediju, učesnici projekta su sticali iskustva koja su im pomogla da na promišljen način i sámi realizuju autorske fotografije, čiji je izbor prikazan na ovoj izložbi.

Tokom projekta polaznici su stekli uvid u nekoliko različ itih autorskih pristupa savremenoj fotografiji, u praktičan rad u fotografskom studiju, kao i u tumačenja upotrebe fotografskog medija, u šta su ih, osim Srđana Veljovića, uputili fotografi Tomislav Peternek, Nebojša Babić i prof. dr Milan Radovanović, profesor fotografije na Akademiji umetnosti u Beogradu. Rad na terenu podrazumevao je i organizovane obilaske aktulenih izložbi u brojnim muzejskim i galerijskim prostorima, tokom kojih su se učesnici upoznali sa savremenim umetničkim i kulturnim nasleđem, sa profilom i programskim sadržajima tih institucija, kao i sa različitim modelima produkcije izložbi, u čemu su im pomogli autori projekta. Posećene su galerije Salon Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Galerija Kulturnog centra Beograda, Galerija Artget, Galerijaopštine Vračar, O3one galerija i Galerija SKC, kao i prostori Muzeja grada Beograda, Istorijskog muzeja Srbije, Muzeja Nikole Tesle i Muzeja Zepter.

Upoznajući se sa izlagač kim prostorima i sa programskim sadržajima koje oni nude, učesnici su podsticani da razvijaju svoj lični stav spram aktuelnih izložbenih celina i umetničkih radova, i da te utiske prenesu kroz fotografski medij beležeći one vizualne sadržaje, koje su samostalno prepoznali i izdvojili. Taj materijal je u finalnoj fazi realizacije projekta selektovan, obrađen i organizovan u izložbenu celinu, i predstavlja presek ličnih mapa utisaka i stavova polaznika projekta o izlagačkim prostorima u Beogradu danas. Na taj način, izloženi umetnički i kulturni sadržaj vratio se u galerijski prostor obrađen kroz jezik fotografije i lični pogled učesnika projekta, kao i kroz aktivno promišljanje izložbe kao specifičnog modela mišljenja i komunikacije.

Projekat je realizovan u organizaciji Udruženja kustosa Alineja iz Beograda.

Projekat su finansijski podržali Grad Beograd – Sekretarijat za sport i omladinu i Gradska opština Vračar.


Učesnici projekta:
Aleksa Jovanović
Ana Paunović
Anđela Zagar
Anja Dosković
Anja Lukić
Mila Lazović
Minja Zeljković
Sanja Iličić
Tijana Petrović

Učesnici projekta bili su učenici srednjih škola sa pet beogradskih opština: Vračar, Voždovac, Savski venac, Novi Beograd i Palilula.

Hvala:

Tomislavu Peterneku, prof. dr Milanu Radovanoviću, Nebojši Babiću, Akademiji umetnosti u Beogradu i Nezavisnoj kulturnoj sceni Srbije.

6. CLASSIC FEST
Pančevo, 03 - 05. juna 2016.


6. CLASSIC FEST
Pančevo, 03 - 05. juna 2016.


Kulturni centra Pančeva i Balkanska kamerna akademija sa ponosom predstavljaju 6. CLASSIC FEST, Međunarodni festival klasične kamerne muzike, koji će se održati u Pančevu, od 3 do 5. juna, u organizaciji Kulturnog centra Pančeva, a pod pokroviteljstvom Grada Pančeva i Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije. Umetnički direktor festivala je Ognjen Popović, istaknuti muzičar i klarinetista Beogradske filharmonije.

Manifestacija traje tri dana, u okviru kojih će biti održana četiri zanimljiva koncerta. Prve večeri, 3. juna od 20 časova, u Rimokatoličkoj crkvi Sv. Karla Boromejskog održaće se koncert „Šubertijada 2“, posvećen austrijskom kompozitoru Francu Šubertu, na kom će nastupiti Balkanska kamerna akademija sa odabranim solistima iz Srbije i Slovenije. Druge večeri, na istom mestu, predstaviće nam se mladi beogradski simfoničari, dok će se trećeg dana održati dva koncerta: matine program u bašti Dajmonda – stare Vajfertove pivare, i večernji koncert na Sceni Kulturnog centra, kada će nastupiti Walter Abt Quartet, koji izvodi klasiku, džez i flamenko.

Program festivala:

ŠUBERTIJADA 2
3. jun u 20.00, Svečano otvaranje
Rimokatolička crkva Sv. Karla Boromejskog

Na programu:
F. Šubert
1. Varijacije na temu „Suvi cvet“ D 802 za flautu i klavir
2. „Na reci" za sopran, hornu i klavir D 943
3. „Pastrmka" kvintet D 667 za klavir, violinu, violu, čelo i kontrabas
Aneta Ilić- sopran
Uki Ovaskainen- klavir
Marija Špengler- violina
Saša Mirković- viola
Srđan Sretenović- violončelo
Slobodan Gerić- kontrabas
Milena Lipovšek- flauta/Slovenija
Boštjan Lipovšek- horna/Slovenija

MLADI BEOGRADSKI SIMFONIČARI
4. jun u 20.00, Rimokatolička crkva Sv. Karla Boromejskog
Dirigent Radan Jovanović

Na programu:
1. Uvertira
2. F. Kromer- Koncert za 2 klarineta i orkestar u Es- duru
Solisti: Jovana Lađević i Aleksandar Stojanović
3. J. Haydn- Simfonija br. 88

KLASIKA UZ PIVO
5. jun u 11.00, bašta Dajmonda

Na programu:
1. P. I. Čajkovski- muzika iz baleta ,,Krcko Oraščić"
2. B. Smetana- muzika iz opere ,,Prodana nevesta"
Ansambl Balkanske Kamerne Akademije
Milena Lipovšek- flauta/Slovenija
Bojan Pešić, Petar Vučelić- oboe
Ognjen Popović, Mihailo Samoran- klarineti
Boštjan Lipovšek/Slovenija, Višnja Jović- horne
Nenad Janković, Sava Đurić- fagoti
Slobodan Gerić- kontrabas

WALTER ABT QUARTET
5. jun u 20.00, Scena Kulturnog centra Pančeva

Walter Abt - gitara/ Nemačka
Jonathan Goldberg – gitara/Nemačka
Srđan Đorđević – kontrabas
Aleksandar Radulović - perkusije
CLASSIC/JAZZ/ FLAMENCO

Održana promocija novih članova Društva Književnika Beograda

26. 5. 2016.

ZAVRŠEN KONKURS – MIKSER ŽENSKI ELEMENT IZABRAN POBEDNIK


Mikser festival i Mascom Records su i ove godine, tradicionalno već 4 put, raspisali regionalni konkurs za neafirmisane bendove pod nazivom "Ženski element". Ovaj konkurs predstavlja veliku šansu za sve bendove koji se bave autorskom muzikom. Pozvani su autori iz regiona da se prijave i predstave svoje stvaralaštvo publici, a pobednik konkursa da objavi svoj debitanski album. Izdavački paket Mascom Records-a obuhvata izdavački ugovor, proizvodnju i distribuciju fizičkih nosača zvuka, digitalnu distribuciju, administraciju i zaštitu dela i autora, kao i promotivnu podršku.

Pobednici naša prethodna tri konkursa su bendovi Auf Wiedersehen, Lorna Wing i Enormna blajsna.

Ovogodišnja tema konkursa, “Ženski element”, u skladu je sa temom Mikser festivala čiji će program velikim delom biti obojen ženskim stvaralaštvom. Da bi učestvovali na konkursu propozicija je da bendovi u svom sastavu imaju barem jednog ženskog člana, a sve u cilju pružanja podsticaja ženama u muzici i isticanja njihovog stvaralaštva koje je u svetu muzike nedovoljno afirmisano.

Svake godine se na ovom konkursu pored pobednika izdvoje sjajni bendovi čije se pesme objavljuju na tradicionalnoj Mikser kompilaciji. Ove godine, na četvrtoj po redu kompilaciji publika će moći da čuje sledeće bendove: Genova, In Absentias, Dexter, Juče je danas, Jack Napes, Katarina i Ljubica Duo, Preduzeće za muzičku reciklažu, Scordisci, Memento, Floridus, Hecrenšlus...


Veliko nam je zadovoljstvo da predstavimo ovogodišnju pobednicu konkursa MIKSER ŽENSKI ELEMENT
KEZZ – Tamara Ristić



Tamara Ristić - Kezz je kantautorka i live looping umetnica iz Kikinde. Od ranog detinjstva je na sceni: sa pet godina je počela da glumi u kikindskom pozorištu Art Teatar, a u devetoj godini je imala prvi pevački muzički nastup. Autorski projekat "Kezz" je pokrenula krajem 2014. objavljivanjem singla "Moma" koji je ušao u najuži izbor od 3 pesme na konkursu "World Music Network" iz Londona. Njena muzika je spoj prirodnog i elektronskog, izvornog i modernog. Nastupa sama, uz looper, klavijaturu i melodiku, stvarajući jedinstven i samostalan zvučni prostor u kom se prepliću i upliću melodije elektronskih i akustičnih instrumenata sa karakterističnim stilizovanim pevanjem inspirisanim tradicionalnom muzikom slovenskih naroda. Do sada je nastupala samostalno, i u sklopu različitih muzičkih projekata, u gradovima širom Srbije i bivše SFRJ, Bugarskoj, Španiji, Italiji, Austriji, Češkoj i Norveškoj.

U narednom periodu Kezz očekuje objavljivanje prvog studijskog albuma. Nadamo se da će joj pobeda na ovom konkusu pružiti vetar u leđa i lakši put do nove publike, a Mascom će, zajedno sa Mikser festivalom, i dalje negovati tradiciju ovog konkursa i na taj način omogućavati da muzički kvalitet dođe do izražaja.

Sarajevska grupa DIVANHANA nastavlja evropsku turneju koncertima u Grockoj, Novom Sadu i Nišu
DIVANHANA se vraća u Srbiju 3, 4, 5. jun 2016.



Nakon rasprodatog koncerta u dvorani Kolarceve zadužbine i uspešnih koncerata po Evropi popularni sevdah sastav Divanhana iz Sarajeva, vraca se u Srbiju gde ce održati niz koncerata - u Kulturnom centru u Grockoj, 3. juna, u Narodnom pozorišu u Nišu, 4. juna i Kulturnom centru u Novom Sadu, 5. juna 2016. Ovim koncertima Divanhana nastavlja evropsku turneju, kojim promovišu svoj novi album »Zukva«. Album je nedavno za exYu prostor objavio Multimedia Music, a za svetsko tržište ga objavljuje engleski ARC Music, najagilniji izavac etno muzike. Sa ovog izdanja vec se rado slušaju »Oj Safete, Sajo, Sarajlijo«, »Da sam ptica«, »Ciganka sam mala« i druge poznate sevdalinke i pesme sa Balkana.
Tokom turneje u martu i aprilu održano je 15 koncerata u Evropi, nakon cega se vracaju svirkama na Balkanu. Publika tokom ove turneje imala je priliku da upozna novu, mladu pevacicu Naidu Catic, koja se bendu prikljucila prošlog leta, dajuci šarm i novu energiju na sceni.

Više o sastavu:

Divanhana izvodi tradicionalnu muziku u novim aranžmanima koji su nastali uz uticaj jazz, pop i klasicne muzike 20. stoljeca. Namjera benda je njegovanje i prezentovanje ne samo urbane tradicionalne muzike Bosne i Hercegovine, vec i tradicionalne muzike zemalja Balkana, sa posebnim i pažlijivim osvrtom na sevdalinku.
Bend je pocetkom 2009. godine, osnovala grupa mladih studenata na Muzickoj Akademiji u Sarajevu.
Debitantski CD, “Dert”, snimaju februara 2011. godine u studiju Fattoria Musica u Osnabrucku u saradnji sa interpretatorom tradicionalne muzike Vanjom Muhovicem. Album je producirao Walter Quintus, jedan od najpriznatijih evropskih world music producenata. Prvjenac je u maju 2011. godine, kada je objavljen, ponudio i neke pjesme koje nikada ranije nisu bile snimane ni prezentovane javnosti. Bio je ovo rezultat dvogodišnjeg etnomuzikološkog istraživanja.
Od septembra 2011. godine pripremaju nove materijale sa mladom sarajevskom pjevacicom Leilom Catic. Vec prvim singlom, “Evo srcu mome radosti”, koji je realizovan u saradnju sa Sanelom Redžicem, priznatim klasicnim gitaristom koji godinama ostvaruje velike rezultate širom Evrope i svijeta, skrecu pozornost javnosti u Bosni i Hercegovini, te širom regiona.
Nedugo nakon toga Divanhana razvija svoju koncertnu aktivnost, ucestvujuci na znacajnim festivalima kao što su “12 Points” u Portu, te WOMEX-u (World Music Expo), u Solunu.
Pored ovih koncerata Divanhana se posvjecuje kreativnom radu i snimanju novih pjesama.
Medu novim pjesmama koje su snimili svakako veliki uspjeh medu publikom ostvaruju singlovi “Crven fesic” i “Ko se ono brijegom šece” i “Emina”, a bend ucestvuje na festivalima u Madarskoj, Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji. Vec pocetkom 2013. godine krecu na veliku evropsku turneju bilježeci izuzetno uspješne koncerte u Švedskoj, Njemackoj, Ceškoj i Turskoj.
Krajem te 2013. objavljuju album “Bilješke iz Šestice”. Iznjedren je iz dvogodišnjeg aktivnog putovanja i kreativnog rada benda, tokom kojeg je ostvareno preko 70 uspješnih koncerata, u 13 razlicitih zemalja.
Vecina aranžmana i ideja rodila se upravo na turnejama; iza scene, na tockovima, u iskrenom i prisnom odnosu sa publikom.
“Bilješke iz Šestice”, krajem 2013. godine za tržište Bosne i Hercegovine objavljuje sarajevski RSG radio, dok je za teritoriju Balkana zadužen beogradski Multimedia Music.
Nakon izlaska drugog albuma Divanhana intenzivira svoju koncertu aktivnost u rodnoj Bosni i Hercegovini, ali i ostatkom Balkana (Hrvatska, Slovenija, Turska, Srbija), te širom Evrope (Švicarska, Austrija, Francuska, Norveška, Njemacka, Ceška, Italija, Belgija, Holandija). Zbog izuzetnog interesa publike, na festivalu Balkan Trafik u Briselu su nastupili 4 puta tokom festivala.
U maju 2014. godine objavljuju single “Zvijezda tjera mjeseca” koju snimaju kao službenu numeru Fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine povodom njenog ucešca na Svjetskom prvenstvu u Brazilu. Pjesma nedugo nakon objavljivanja postaje regionalni hit. Radena je u saradnji sa makedonskim kraljem trube Džambom Aguševom te gitarskim virtuozom Emirom Hotom iz Tuzle, koji godinama živi i niže uspjehe u Londonu.
Uslijedili su mnogobrojni koncerti širom Evrope. Tokom mjeseca februara 2015. godine clanovi benda, zajedno sa ton majstorom i producentom Borjanom Miloševicem, uzimaju kratak predah u gustom koncertnom rasporedu, te u intimnoj atmosferi studija Fattoria Musica u Osnabruku snimaju novi materijal. Od mjeseca maja Divanhana zaustavlja turneju te se intenzivno posvecuje realizaciji novog, treceg studijskog albuma.
U kreativnom neredu Long Play Studija u Sarajevu, bend ekspremimentiše sa zvukom, te svoj umjetnicki rad obogatiše melodijama slavonskih tamburaša, mekocom klasicne gitare Boška Jovica i violoncela Lane Kostic, virtuozitetom i kreativnošcu srbijanskog violiniste Filipa Krumesa, te na koncu saradnjom sa mladom talentovanom sevdah izvodacicom Naidom Catic.
Sav kreativni rad kojem su se prepustili tokom cijele 2015. godine objedinjen je simbolicnim imenom “Zukva”:
Album “Zukva” je za teritoriju bivše Jugoslavije objavio beogradski Multimedia Music, a ARC Music iz Velike Britanije ovaj album objavljuje za cijeli svijet.
Clanovi: Naida Catic (vocal), Neven Tunjic (klavir), Nedžad Mušovic (harmonika), Azur Imamovic (bas gitara), Rifet Camdžic (bubanj) i Irfan Tahirovic (udaraljke).

Zvanicna internet prezentacija: http://www.divanhana.ba/
Zavnicna Facebook stranica: https://www.facebook.com/divanhana/?fref=ts
Fotografije: http://we.tl/AcZuANqtH2
Spotovi: https://www.youtube.com/user/divanhanaband

TUMAČ FOTOGRAFIJA ZORANA ŽIVKOVIĆA I ADRIJENA TOMAZA



U okviru III Festivala fantastične književnosti „Art-Anima“, u ponedeljak 30. maja s početkom u 20 časova, u Rimskoj dvorani Biblioteke grada Beograda, biće održana najava romana Tumač fotografija čiji su autori srpski pisac Zoran Živković i francuski vizuelni umetnik Adrijen Tomaz.

O knjizi će govoriti dvojica autora, uz prevodilačku asistenciju Amalije Vitezović. Najava će imati multimedijalni karakter. Posetioci će biti u prilici da vide Tomazove umetničke fotografije i ekskluzivno čuju odlomak iz romana.

Tumač fotografija je eksperimentalni roman koji ima uz tekstualni ima i vizuelni vid, a ta dva narativa tvore jedinstvenu celinu. Tomazove fotografije nisu tek puka ilustracija Živkovićevog romana već zajedno s njim grade organski sklop koji objedinjuje proznu i vizuelnu umetnost.

Zoran Živković (1948) autor je dvadeset jednog proznog dela. Jedan je od najprevođenijih savremenih srpskih književnika. Zaključno s majem 2016. objavljena su 82 strana izdanja njegovih knjiga, u 23 zemlje, na 20 jezika.

Živković je dobitnik „Svetske nagrade za fantastiku“ za roman mozaik Biblioteka (2003), nagrade „Miloš Crnjanski“ za Četvrti krug (1994), nagrade „Isidora Sekulić“ za Most (2007) i nagrade „Stefan Mitrov Ljubiša“ (2007) za ukupno prozno stvaralaštvo. Živkoviću su pripale i tri nagrade za doprinos fantastičkoj književnosti: „Art-Anima“ (2014), „Stanislav Lem“ (2015) i „Zlatni zmaj“ (2015).

Redovni je profesor na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu gde predaje kreativno pisanje.

Adrijen Tomaz (1986) živi i radi u Vilžuifu, u okolini Pariza. Završio je školu za fotografiju „Centar Iris“ u Parizu 2014. godine. Umetnički se izražava kroz razne vizuelne medije, ponajpre fotografiju. Tomazove umetničke fotografije možete pogledati na njegovom zvaničnom vebsajtu: http://www.adrientomaz.com

24. 5. 2016.

Dizajnirajte plakat za „Nišville Midnight Jazzdance stage"


Nišville Jazz Festival poziva sve kreativne ljude i dizajnere koji imaju ideje na konkurs za izradu idejnog rešenja za plakat B2 i header (baner) za facebook event za "Midnight Jazzdance Stage" čiji je cilj približavanje svih modernih i tradicionalnih formi jazz muzike publici, kao i promocija svih stilova crnog plesnog zvuka.
Od onoga što je potrebno da stoji na plakatu je: naziv programa „Nišville Midnight Jazzdance", kao i datumi i imena izvođača po danima. Na plakatu mora biti cena: DAY TICKET 2,5 €, TICKET SET: 10€. Takođe je bitno napomenuti da imena headlinera (učesnika iz inostranstva) moraju da budu veća od ostalih učesnika te večeri. Pored toga, na rešenje treba ostaviti na dnu prostor za pokrovitelje i sponzore festivala, kao i lokaciju festivala (Fortress Of Niš) i vreme kada će raditi stejdž (00:00 - 05:00), kao i web adresu www.nisville.com.
Spisak učesnika po redosledu nastupa je sledeći:
11. 08. 2016 / Thursday
00:00 - 01:30 Funky Junkie (SRB)
01:30 - 03:30 Shuya Okino (JAP)
03:30 - 05:00 Perry Louis (UK)
12. 08. 2016 / Friday
00:00 - 01:30 DJ Iron (SRB)
01:30 - 03:30 Crazy P Soundsystem (UK)
03:30 - 05:00 Tonbe (SRB)
13. 08. 2016 / Saturday
00:00 - 01:30 WC7 (SRB)
01:30 - 03:30 Nightmares On Wax (UK)
03:30 - 05:00 DJ Skill & Ramsey Hercules (BUL)
14. 08. 2016 / Sunday
00:00 - 01:30 Safe - T (UAE)
01:30 - 03:30 Valique (RUS)
03:30 - 05:00 Master Flow Vs Loptica (SRB)
Dizajner idejnog rešenja koje nam se najviše bude dopalo će kao nagradu dobiti dva kompleta ulaznica, dve backstage propusnice za DJ stage, a ako je pobednik konkursa van Niša, dobiće i smeštaj i obroke tokom festivala za dve osobe.
Sva svoja rešenja i predloge šaljite na mail priprema@nisville.com
Konkurs je otvoren do 15.07.2016, a pobednik konkursa će biti saopšten u roku od 7 dana na sajtu Nišville Jazz Festivala.

Antifašistički bioskop - Suđenja ratnim zločincima na filmu


Utorak, 24. maj, SKC Beograd, Kralja MIlana 48
Antifašistički bioskop: Suđenje ratnim zločincima
Projekcije i razgovor, sa početkom u 20 časova

Tema ovog izdanja „Antifašističkog bioskopa“ biće suđenja ratnim zločincima, kao i logika i mehanizam zločina, a fokus ćemo staviti na zločine počinjene u Drugom svetskom ratu (1939-1945), Alžirskom ratu (1954-1962) i Vijetnamskom ratu (1955-1975).

Ovom prilikom analiziraćemo kako su zločini i suđenja za ratne zločine predstavljeni u različitim dokumentarnim i igranim filmovima, kao pogledati inserte iz desetak filmskih ostvarenja među kojima su i „Dođi i vidi“, „Bitka za Alžir“, „Noć i magla“, „Unutrašnji neprijatelj“, „Žrtve rata“...
„Škola antifašizma kroz film“ je projekat Saveza antifašista Srbije koji tokom 2016. godine uređuju Tadej Kurepa i Stevan Vuković. Osnovna ideja antifašističkog bioskopa je da kroz niz projekcija sa diskusijama sa publikom, koja se tretira kao aktivni učesnik projekta, analiziraju istorijske događaje i pojave u njihovom izvornom društvenom, političkom i ekonomskom kontekstu, kao i u svim transformacijama koje su oni kroz promene društvenog i političkog konteksta zadobijali. Na taj način se teži da se osvetle društveni i strukturni faktori bez čijeg razumevanja nije moguće odgovoriti na pitanja relevantna za razumevanje nastanka fašizma i specifičnog mesta i uloge fašizma kao ideologije i kao političkog pokreta u istorijskim procesima.

Milovan Pisari, Olga Manojlović Pintar, Sanja Petrović Teodosijević i Srđan Milošević su istoričari koji u okviru Saveza antifašista Srbije rade na “Pojmovniku antifašizma”. Pojmovi koje oni u tom rečniku obrađuju, potom se, u Školi antifašizma kroz film, ilustruju filmskim insertima, i nude kao materijal za zajedničku analizu kroz otvorenu diskusiju.

Projekat „Škola antifašizma“ je podržan od strane Fonda za otvoreno društvo.

23. 5. 2016.

19. FAKI POČINJE!



19th International Festival of Alternative Theatrical Expression - FAKI
May 24th - 29th 2016
AKC Medika, Zagreb

21. 5. 2016.

Noć Rok Muzeja



U znak podrške budućem Rok muzeju u Beogradu, RTS zajedno sa Institutom za savremenu muziku organizuje mini-koncert na parking-prostoru ispred izložbenog prostora u Takovskoj 10. 
Koncert ispred RTS-a u Takovskoj planiran je za 19 časova i trajaće do 22 časa, a u pauzama svirke publika će moći da poseti i izložbu koja se nalazi pored. 
Na bini će se predstaviti redom sledeći bendovi: Vlada Džet bend, Medžik bas – Branko Marušić Čutura, kao i pobednici Bunt rok masters festivala RTS-a prošle godine, sastavi: Vrane kamene, Kora i Dingospo.

20. 5. 2016.

ANTONIJA ŠOLA NOVIM SINGLOM PORUČUJE "BUDI LAV"


Za ovu pesmu pevačica kaže da je jedna od najstrastvenijih koju je ikad otpevala. Tekst je Antonija napisala u saradnji s Nenom Ninčevićem, dok je aranžman napravio Davor Devčić. Prelepu pesmu dodatno je začinio zvuk buzukija koji je odsvirao Dragomir Herendić Dragianni, a upravo je taj instrument dočarao Grčku egzotiku koja Antoniju posebno oduševljava. Spot je sniman na svetioniku na otočiću Dvije sestrice i rediteljsko je delo Igora Vignjevića u kojem uz Antoniju glumi Dino Kramar.
Spot “Budi lav” prvi je spot u 4 K kvalitetu koji predstavlja najviši standard televizijske produkcije.
“Cela ekipa je živela sa mnom snimajući na predivnom svetioniku deset dana zahvaljujući Braci i Bobi Krkaču, kojima se zahvaljujem na gostoprimstvu. Čarolija se vidi u video spotu koji je pesmi udahnuo život, a i sama sam u pesmi ostavila celo srce. Lavovske ljubavi se mnogi plaše i kad se sretnu sa njom ne znaju da uzvrate, boje se da vole, da ne izgube, a takva ljubav traži celog tebe i ona je jedino što je zaista stvarno. Na kraju ništa zapravo ne gubiš jer shvatiš da si upravo ti ta ljubav koju živiš i kad daješ i kad gubiš. Zato vredi 'biti lav' i sa svim srcem ići do kraja da bi okusili onu pravu ljubav i život u punom sjaju. Verujem da će moja publika to prepoznati kao i uvek jer se scenario kao i stihovi pesme baziraju na istinitim događajima”, rekla je Antonija.
Antonija Šola je poznata i kao autorka, pisala je pesme za Tošeta Proeskog, Zdravka Čolića, Lepu Brenu, i mnoge druge.

Nišville predstavlja Midnight Jazzdance - Nightmares on Wax na Nišvilu


Svakako najveće zvezda ovogodišnjeg Midnight Jazzdance Stage-a Nišville jazz festivala je George Evelyn - poznatiji pod svojim pseudonimom Nightmares On Wax - DJ i producent iz Lidsa u Engleskoj. Na ovom stejdžu koji promoviše jazzy, soul, funk i swing zvuk i tako utiče na muzički ukus mladih i u ovom, sve popularnijem segmentu muzike - tokom četiri festivalska dana, od ponoći pa do ranih jutarnjih sati na Midnight Jazzdance stage-u publika će moći da čuje nastupe značajnih producentskih imena svetske scene: Nightmares On Wax, Shuya Okino, Perry Louis, Crazy P, Valique, DJ Skill & Ramsey Hercules, kao i neke od najzmnačajnihih producenata sa ovih prostotra: Tonbe, Safe-T, DJ Funky Junkie, DJ Iron, WC7, Master Flow i Loptica. Posetioci sa kupljenin ulaznicama za glavni program, moći će da besplatno prate program na Midnight jazzdance stejdžu, dok je za ostale cena ulaznice – 300 dinara po večeri.

Tokom decenija u muzici George Evelyn - Nightmares On Wax promenio je i eksperimentisao sa puno muzičkih žanrova. Krenuo je kao brejkdenser, u međuvremenu izdavao tehno, downtempo, trip hop i muziku inspirisanu zvucima iz sveta, jedno od prvih izdanja na Warp etiketi je bilo njegovo, izdao izuzetno popularan i uspešan album "Smoker's Delight", a snimak njegovog "Boiler Room" nastupa na youtube kanalu je gledalo skoro 3,5 miliona ljudi.
Shuya Okino je DJ, producent i umetnički direktor Tokyo Crossover Jazz Festivala. Na sceni je još od kasnih osamdesetih, i vec dugi niz godina je važna figura na japanskoj jazz sceni. Tokom decenija muziciranja i puštanja muzike obišao je čitav svet, a sarađivao je sa nekim od najznačajnihjih imena jazz muzike na svojim muzičkim projektima pod imenima Kyoto Jazz Massive, Kyoto Jazz Sextet, kao i pod svojim imenom.

Perry Louis je veteran i jedan od pokretača acid jazz i jazzdance scene. Osim toga što je veliki kolekcionar ploča sa crnom plesnom muzikom (preko 20000 vinila u kolekciji), osnivač je najpoznatije plesačke jazz trupe u Engleskoj "Jazzcotech Dancers". Jednom mesečno u Londonu organizuje veče posvećeno jazzdance zvuku pod nazivom "Shiftless Shuffle" na kojoj pušta muziku i pleše sa svojom trupom.

Crazy P su bend za koji sa punim pravom možemo da kažemo da su jedni od onih koji su pokrenuli muzički talas koji se danas zove "nu disco". Pažljivo balansirajući između žanrova i uzimajući najbolje od funk, soul i house muzike, u drugoj polovini devedesetih su bili začetnici muzike koja je danas nezaobilazna na svim kvalitetnim disko podijumima. Na Midnight Jazzdance Stage dolaze u soundsystem varijanti, to jest live act + pevačica.

Valique je jedna od vodećih zvezda editing scene. Svako njegovo izdanje završava medju tri najprodavanija nosača zvuka na sajtu Juno, čiji je ekskluzivac. Poreklom je iz Belorusije, a već dugi niz godina živi u Moskvi, gde je došao posle studija muzike u Danskoj. Vlasnik je etikete Vehicle Records, a inače je odličan aranžer, multiinstrumentalista i kompozitor. Osim plesne muzike, radi muziku za pozorišne predstave,bio je angažovan od strane Ruskog Ministarstva Kulture da prearanžira i snimi album sa ruskim ratnim pesmama za proslavu 60 godina od završetka 2. Svetskog Rata, koji je izašao 2005. godine. Remiksovao je takva imena kao što su Bryan Ferry, Mop Mop, Kraak & Smaak, plus još nebrojeno mnogo edita koji su poznati posetiocima klubova i ljubiteljima muzike.

DJ Skill & Ramsey Hercules su članovi bugarskog udruženja 45 Mafia, zajedno sa Funktoolom. Dolaze iz raznih gradova Bugarske, i njihov kolektiv je sve veći svakim danom. Sve ono što ih spaja u ovu organizaciju je muzika, i ljubav prema pločama. U Bugarskoj i širom Balkana već imaju kultni status jer svoje setove koncipiraju sa singl pločama. Pored toga sto su odlični turntablisti, oni su i odlični muzičari. U subotu će nam se predstaviti u malo neobičnoj postavi. DJ Skill ce puštati muziku, a Ramsey će pored toga svirati i saksofon.

Tonbe je trenutno jedan od najuspešnijih producenata sa ovih prostora. Njegova izdanja pod psudonimima Loshmi i Tonbe u svojim setovima puštaju velika imena svetske muzičke scene. Ovo je, verovali ili ne, prva prilika da u Nišu čujemo ovog izvanrednog DJ-a i producenta iz Smedereva i slušamo neke od najpoznatijih izdanja na njegovoj Disco Fruit etiketi.

Safe-T nam dolazi direktno iz Dubaija. Inače, Safet (kako je njegovo pravo ime) je rodom iz Novog Sada i izuzetno je dugo u muzici. Kao veliki ljubitelj i kolekcionar ploča, tokom godina je razvio izuzetno slojevit i perfekcionistički pristup muzici koju pušta. Rezident je nekoliko klubova u Dubaiju, a CV mu je bolji nego kod mnogih poznatijih i popularnijih svetskih imena.

DJ Funky Junkie je muzički urednik Midnight Jazzdance Stage-a, dobro poznato ime i jedan od najiskusnijih i najpoznatijih DJa sa ovih prostora. Za više od 30 godina svoje karijere uspeo je da se dokaže i postane svetski priznat i poznat autoritet za jazz, soul, disco funk i funk sa ovih prostora. Ima već nekoliko izdanja iza sebe, a uskoro mu izlazi i prvo izdanje na vinilu. Lakše je navesti sve one sa ovih prostora i iz sveta sa kojima nije sarađivao, nego one sa kojima jeste, a radio je i još uvek radi po svim značajnijim klubovima u zemlji i inostranstvu gde se sluša i pušta crni plesni zvuk.

DJ Iron će se po prvi put predstaviti niškoj publici. Iron je član kolektiva "Beogradski Sindikat", njihov oficijalni DJ, a pored toga je i izuzetno dobar poznavalac i kolekcionar funk, soul i hip hop muzike. Pogotovo na singl pločama. Odličan je DJ i njegove veštine na gramofonima su poznate svima onima koji su do sada imali prilike da ga čuju. Poznat je po eklektičnom i beskompromisnom izboru muzike za set, a ovom prilikom će imati vrlo zahtevan zadatak koji će bez sumnje odraditi besprekorno - da napravi uvod za Crazy P Soundsystem.

WC7, to jest Vladimir Crvenković je jedan od Nišlija koji su poznatiji i priznatiji svuda nego u svom gradu. Ovo je prilika da ispravimo tu nepravdu i odamo mu zasluženo poštovanje. Njegovi eklektični setovi su osnova za sve one koji bi da se upoznaju sa muzikom iz bivse Jugoslavije koja se manje slušala. Tokom svojih setova publici priča priču i vodi ih kroz različite zvučne predele, ne ostavljajući nikoga ravnodušnim.

Master Flow i Loptica su već nekoliko puta do sada radili zajedno, i dokazali da su tim koji funkcioniše perfektno. Taman kada neko pomisli da je u njihovim solo setovima čuo ono najbolje, njih dvojica demantuju to i u svom back to back setu pomere granice i odvedu nas na sonično putovanje. Nije preterano reći da su za DJ stage ono sta su Jagger & Richards za rock muziku. Tandem koji se ne može zameniti i koji nas u par sati odvede muzikom oko celog sveta i vrati nas na isto mesto odakle smo krenuli.

Clip:
https://www.youtube.com/watch?v=Q692lHFaLVM Nightamares on Wax at Boiler Room


Midnight Jazzdance stage – satnica nastupa

Četvrtak:

00:00 - 01:30 Funky Junkie (SRB)
01:30 - 03:30 Shuya Okino (JAP)
03:30 - 05:00 Perry Louis (UK)


Petak:

00:00 - 01:30 DJ Iron (SRB)
01:30 - 03:30 Crazy P Soundsystem (UK)
03:30 - 05:00 Tonbe (SRB)

Subota:

00:00 - 01:30 WC7 (SRB)
01:30 - 03:30 Nightmares On Wax (UK)
03:30 - 05:00 DJ Skill & Ramsey Hercules (BUL)

Nedelja:

00:00 - 01:30 Safe - T (UAE)
01:30 - 03:30 Valique (RUS)
03:30 - 05:00 Master Flow Vs Loptica (SRB)

19. 5. 2016.

[O3ONE] :: Traži se covek - Zenit i zenitizam :: Od 19. maja do 8. juna 2016. ::


ZENIT – osnovni forum avangardnog zenitistickog pokreta i njegovih programskih ideja – bio je medjunarodno glasilo leve orijentacije, s velikim brojem saradnika kako iz Beograda, Zagreba i Ljubljane, tako i iz gotovo svih evropskih sredina, Severne i Juzne Amerike, pa i Japana, s jasnim opredeljenjem za novu umetnost, za koju se verovalo da ce doprineti stvaranju novog coveka XX veka.

Stručno vođenje kroz izložbu:
21.05. u 12.30h / Stevan Vuković
28.05. u 12.30h / Irina Subotić
04.06. u 12.30h / Slobodan Mijusković

18. 5. 2016.

Svečano zatvoren 9. Beldocs festival

Dodelom nagrada najboljim dokumentarnim filmovima u sredu, 18. maja u 20.30 u Dvorani Sava centra i projekcijom filma “Koga sledećeg napasti?” Majkla Mura svečano je zatvoren 9. Beldocs festival.

17. 5. 2016.

Konferencija za medije: STOP UNIŠTAVANjU KNjIŽEVNE KULTURE U SRBIJI

Sreda, 18. maj 2016, u 12 časova, Srpsko književno društvo, Francuska 7

Konferencija za medije

STOP UNIŠTAVANjU KNjIŽEVNE KULTURE U SRBIJI

Povodom objavljivanja rezultata konkursa za finansiranje i sufinansiranje projekata Ministarstva kulture i informisanja u 2016. godini, ali i celokupnog neveselog položaja kulture u Srbiji, Srpsko književno društvo održaće konferenciju za medije.

Govoriće:
Igor Perišić, predsednik UO SKD-a
Vasa Pavković, član UO SKD-a
Vladimir Kecmanović, član UO SKD-a
Dejan Simonović, urednik Tribinskog programa SKD-a

Rezultati konkursa i način njihovog sprovođenja nedostojni su zemlje koja polaže nade da se i svojom kulturom svrsta u evropsku porodicu, kojoj, sudeći po nipodaštavajućem odnosu i nepažnji prema kulturi, više ne pripada. Ovakvim odnosom prema kulturi, sadašnje Ministarstvo pokazuje da je država zapravo digla ruke od kulture, a od književnosti naročito, sprovodeći antievropsku politiku zatiranja kulturnog života i regionalne i međunarodne kulturne razmene. Na konferenciji za medije biće reči o tome da je pitanje ulaganja u kulturu, nauku i obrazovanje pitanje kakvo društvo hoćemo, da je stanje u kultri dramatično loše, da je književni život doveden na ivicu izumiranja, kao i o tome šta Srpsko književno društvo namerava da učini kako bi sprečilo uništavanje književne kulture u Srbiji.

BELDOCS NA BIS



Pred današnje zatvaranje 9. Beldocs festivala u sredu, 18.05. organizatori festivala su odlučili da ponovo prikažu neke od najgledanijih filmova. Na programu će se još jednom naći filmovi:

U POTRAZI ZA SNOM Dvorana Kulturnog Centra 17h

DUH HANE ARENT Dom omladine Beograda 16h i

REJV IRAN Dom omladine Beograda 18h

Beldocs 2016 - CONTROINDICAZIONE Tamara von Steiner

13. 5. 2016.

Grupa »Vampiri« u dvorani Apolo

Grupa »Vampiri« u dvorani Apolo
Subota, 14.5. u 22.00
Dvorana Apolo Doma omladine Pančevo

U subotu, 14. maja u 22 časa u dvorani “Apolo” Doma omladine Pančevo će se održati dugo očekivani koncert sastava Vampiri. Cena karte u pretprodaji iznosi 500 RSD, dok će na dan kocerta iznositi 600 RSD.

Više o izvođaču:

Vampiri su dobili medijsku pažnju 1990. godine, iako je grupa osnovana 1987. godine. Prvi veći nastup grupa je imala u Sava centru, kao predgrupa sastavu Vaya Con Dios. Svojom interpretacijom doo wap muzike, zvukom pedesetih, specifičnim imidžom i nastupom, grupa je vrlo brzo postala popularna, posebno kod tinejdžerki.

Debi album ,,Rama lama ding dong“ iz 1991. godine, publika je veoma brzo prihvatila. Naslovna pesma albuma je obrada hita grupe Edsels. 
Grupa je pobedila na MESAM-u 1991. godine sa pesmom ,,Meni njena ljubav treba”. Radili su muziku za film ,,Mi nismo andjeli” 1993. godine, a četiri pesme iz filma su objavljene na trećem albumu ,,Be-be”. Sa pesmom ,,Ding ding dong” su učestvovali na izboru za predstavnika Jugoslavije na Evroviziji i osvojili drugo mesto iza Ekstra Nene. 1995. godine deo članova Vampira sa bivšim članovima grupe U škripcu osnuju grupu Familija. Okrnjena prvobitna postava Vampira iste godine snima album ,,Plavi grad”. Sa albuma su se izdvojile pesme ,,Plavi grad”, ,,Neću” i ,,Ona i ja”. Krajem 1997. godine Vampiri objavljuju album
,,Monkey food”. Nove pesme su pored zvuka pedesetih donele i dosta
melodija drugih žanrova.

Albumi grupe Vampiri
,,Rama lama ding dong“ (PGP RTB 1991.)
,,Tačno u ponoć” (PGP RTB 1991.)
,,Be-be“ (ZAM 1993.)
,,Plavi grad“ (PGP RTB 1995.)
,,Monkey Food“ (Komuna 1997.)

11. 5. 2016.

BELDOCS 2016: Mladen Mitrović o filmu “U potrazi za snom”


“Moja priča nije bila planirana. Ja sam u suštini vrlo stidljiv čovek. Nikada nisam direktno pričao o sebi, a još manje stao pred kameru. Međutim, snimajući ovu priču, shvatio sam da moji junaci i ja nemamo istu polaznu tačku. Oni su mlađi od mene 17-18 godina i njihov emotivni odnos prema prošlosti nije bio potpuno isti kao moj. Prvi put smo se sreli na snimanju našeg filma, kada sam ja imao 27 a oni 9-10 godina. Nedugo posle toga nas je rat razdvojio. Oni su poneli sa sobom malo životnog prtljaga u kojem je bila dominantna uspomena na naš film, a moj životni prtljag je bio mnogo veći. Osećao sam se u pravom smislu kao selektor tima čiji je glavni zadatak bio da im ulije samopouzdanje i osećaj kolektivnog duha. Tako sam upao u sopstvenu zamku i neplanirano upleo sebe u čitavu priču. Sa ove distance, mislim da nisam pogrešio.”

10. 5. 2016.

BELDOCS 2016 - Konferencija za medije

Film o Zlatanu Ibrahimoviću - BELDOCS



U okviru programa Biografski dokumentarci na 9. Beldocsu (od 12. do 18. maja) biće prikazan i film o Zlatanu Ibrahimoviću “Kako postati Zlatan”, Fredrika Gertena i Magnusa Gerten. Ostvarenje govori o odlučujućim godinama švedskog fudbalera Zlatana Ibrahimovića predstavljenim kroz retke arhivske snimke u kojima mladi Zlatan otvoreno govori o svom životu i o izazovima u njemu.

Tako “Kako postati Zlatan” iznosi nikad viđen ekskluzivan material koji baca novo svetlo na Ibrahimovića kroz intervjue sa porodicom, trenerom i nekadašnjim kolegama, koji otkrivaju konstantan i visoki pritisak koji je ovaj mladić istrpeo kada je njegovo ime otkriveno na međunarodnom planu.

Film je na repertoaru u nedelju 15. maja u 16h u Domu omladine Beograda i u ponedeljak 16. maja u 21 sat u bioskopu Fontana.

Nišville ka novim koridorima
JAZZ LETOVANJE ZA 90 EURA!



Nišville Jazz Festival će i ove godine posetiocima iz drugih gradova i država ponuditi mogućnost mini džez letovanja:
„Četiri dana u Nišu i četiri noći na Nišvilu“ po vrlo povoljnoj ceni u od 90 eura, u šta je uračunat komplet ulaznica za sve četiri festivalske večeri i pun pansion (smeštaj i tri obroka dnevno) u dvokrevetnim sobama studentskog hotela kod Tehničkih fakulteta u neposrednoj blizini niške Tvrdave.

Uplatu za ovaj paket treba izvršiti na žiro račun br. 310-170605-73
(Nišville Fondacija – Cara Dušana 19, 18000 Niš) u dinarskoj protivvrednosti za 90 eura po srednjem kursu na dan uplate.
Prilikom popunjavanja uplatnice u koloni svrha doznake upisati “Jazz letovanje”, a nakon toga skeniranu uplatnicu sa validnim ličnim podacima poslati na mail nisville@nisville.com i potom će se potvrditi Vaša rezervacija.

Komplet karata uz originalnu uplatnicu može se podići u Press centru (Izložbeni paviljon u Tvrđavi) na dan početka zvaničnog programa festivala 11.avgusta 2016, u intervalu od 16 – 19h.
Ovogodišnje izdanje Nišville Jazz Festivala biće održano od 11 do 14.avgusta, a između ostalih nastupiće velika britanska soul zvezda Joss Stone, legendarni američki gitarista Al Di Meola, američki trio jazz velikana – Cyrus Chestnut, Lenny White i Buster Williams, britanski jazz-funk band Shakatak, maestralni američki saksofonista Bill Evans i mnogi drugi.
Od 11 do 14. avgusta na 33.niškom jazz festivalu Nišville 2016 biće izvedeno 110 koncerata i nastupiće 660 izvođača na 11 festivalskih bina.






6. 5. 2016.

Yuichiro Tokuda`s “Ralyzzdig” na Nišvilu


Nova zvezda japanske jazz scene
Yuichiro Tokuda`s “Ralyzzdig” na Nišvilu
Kvartet „Ralyzzdig” koji predvodi nova zvezda japanske džez scene saksofonista, pevač i kompozitor YuichiroTokuda nastupiće na ovogodišnjem Nišvilu poslednje večeri festivala, u nedelju 14. avgusta.


Nakon studija na prestižnom Berklee College of Music u Bostonu, saksofonista Yuichiro Tokuda se vratio u Japan i već prvim albumom zauzeo značajno mesto u svojoj domovini – inače jednom od najvećih svetskih džez tržišta. U recenziji magazina „Jazz Life“ njegov album "Initial Impulse" (2007) je ocenjen kao „sečivo aktuelnih progresivnih džez formi“. Recenzije narednih albuma sastava, koji od tada nastupa pod imenom Yuichiro Tokuda`s “Ralyzzdig” („Urban Lights / Umi Toki Kaze Iro" -2007, "Imagination LIVE @ Shinjuku PIT-INN" - 2010 "Imagination" - 2010 "LIVE @ Akasaka B-flat" - 2012 i "Crossing Colors" – 2013) – po pravilu su sadržali odrednicu: “remek delo”.
Tokuda je prvi džez muzičar koji je od strane vlade Chiba-City (milionski grad u Tokijskom zalivu koji se nalazi na 40 kilometara od centra glavnog grada Japana) dobio priznanje „nova ličnost godine u domenu umetnosti i kulture“. Od 2010. do 2014. godine ulazio je u finala britanskog i američkog takmičenja kompozitora u „jazz“ i „jazz & blues“ kategorijama, a na Internacioanlnom „songwriting“ takmičenju dva puta je u ovim kategorijama dobijao i specijalna priznanja. Inače, naziv benda "Ralyzzdig" je kovanica sastavljena od reči RAY, LYRIC, JAZZ i DIG, a ima značenje „to dig into Jazz that sends out hot ray and touches the heart with lyrics“. Osim Tokude, članovi sastava su i Shunichi Yanagi - klavir, Tomoya Ohgaki - bas i Yuto Maseki - bubnjevi. Grupa redovno nastupa na najznačajnijem japanskom festivalu "Yokohama Jazz Promenade", a Tokuda sa svojim bendom ili kao gost u drugim projektima za sobom ima turneje i festivalske nastupe širom Azije (Malezija, Kina, Koreja, Indija, Liban..), ali i u Evropi (Holandija, Belgija, Francuska) i Severnoj Americi (Kanada). Od strane magazina “Canadian music week” nastup Yuichiro Tokuda`s “Ralyzzdig” na Toronto jazz festivalu 2013. godine ocenjen je (uz prosečnu ocenu 9,8 od maksimalnih 10) kao najbolji u konkurenciji više od 1000 bendova uz konstatacije da je ovaj sastav to “drm tim” za svakog producenta ili snimatelja, kao da su “svi ljubitelji savremenog džeza koji su propustili nastup ovog benda – propustili najbolji nastup festivala”.

Razgovori s razlogom: Mirko Demić „Ataka na Itaku“, zbirka priča, i „Na ničijoj zemlji“, eseji

Ponedeljak, 9. maj u 20 časova
Srpsko književno društvo, Francuska 7, Beograd
Razgovori s razlogom: Mirko Demić „Ataka na Itaku“, zbirka priča,
i „Na ničijoj zemlji“, eseji
Učestvuju:
Vladimir Perić
i autor
Uređuje i vodi Dejan Simonović

Mirko Demić je rođen 1964. godine u Gornjem Klasniću kod Gline.

Objavio je knjige proze: Jabuke Hesperida (1990), Slamka u nosu (roman, 1996), Ćilibar, med, oskoruša (roman, 2001, 2005, 2011), Apokrifi o Furtuli (2003), Sluge hirovitog lučonoše (roman, 2006), Molski akordi (pripovetke, 2008, 2009), Trezvenjaci na pijanoj lađi (roman, 2010), Po(v)ratnički rekvijem(roman, 2012) i Ataka na Itaku (pripovetke, 2015).

Pored toga, objavio je knjigu eseja, (p)ogleda i marginalija Pod otrovnim plaštom (2010), kao i knjigu publicističkih tekstova Slađenje gorčinom (2008). U koautorstvu sa Bojanom Jovanovićem nastala je knjiga Čitanje proročanstva (2011).

Priredio knjige: Buna u Banovini u Klasniću 1883. god. (2003), Đorđa A. Petrovića, Talasi i eseji (2005) i Tmurni dnevi (2006) Milana Budisavljevića, kao i Grke kapi Milana Pribićevića (2013).

Za knjigu pripovedaka Molski akordi dobio je Andrićevu nagradu, za roman Trezvenjaci na pijanoj lađi nagradu „Dejan Medaković“, a za esej (O)smeh čoveka koji zna previše: o melanholiji u delu Vitomila Zupana prvu nagradu za esej časopisa „Ulaznica“ iz Zrenjanina.

Za doprinos razvoju bibliotečko-informacione delatnosti i kulture u Republici Srbiji nagradu „Đura Daničić“ za 2013. godinu.

Delovi romana, pripovetke i eseji prevođeni su na engleski, nemački, poljski i ukrajinski jezik. Knjiga pripovedaka Molski akordi prevedena je na makedonski jezik (2011).

Od 2002. do 2011. godine bio je glavni urednik časopisa za književnost „Koraci“. Član je Srpskog književnog društva. Živi u Kragujevcu.

Ataka na Itaku
Komedije burleskne besmislenosti
(Agora i Gradska narodna biblioteka „Žarko Zrenjanin“, 2015)

„Demićeva proza objavljena 2015. godine, Ataka na Itaku, nastavlja da predstavlja svet piščevog zavičaja koji neumoljivo nestaje zahvaljujući najviše razlozima koji su ugrađeni u sam nastanak tog sveta. Priče u Demićevoj poslednjoj knjizi su ispričane između čuda pred kojim grešni svet ne pada na kolena već zuri u njega i čuda od koga su se svi umorili. Na tom putu nestaje i priča – ona se gubi između onog ko priča i onog ko sluša.

A ko priča i kome je namenjena priča?


Ova, kako je Demić naziva „komedija burleskne besmislenosti“, podsećajući nas na Špenglera, je travestija koja nam je bila neophodna kako bismo se suočili sami sa sobom. Ona za svoje predloške ima ne samo Homera, Hašeka ili Krležu, i nije reč jedino o travestiji (presvlačenju lava u magarca) izraza – brat je i brat i rat, dan je suđen i sluđen, imena junaka iz književne i folklorne tradicije su obesmišljena u novom kontekstu već reč i o posebnoj vrsti travestije sadržaja: i to sadržaja koji nije nužno književni. Demićeva knjiga Ataka na Itaku je travestija diskursa koji se dugo oblikovao, a koji je sa posebnom snagom rebrendiran od kraja 80-ih godina 20. veka. Dakle, Demićeva travestija za svoj predložak ima diskurs nacionalnih stereotipa, podele na nas i njih – na jednom mestu će reći da „sem njih valja nam sve njihovo“ (odnosi se na pljačke tokom rata).

Ovo je ubedljivi književni odgovor na travestiju koja se već odigrala u stvarnosti: stvarnost je ranije od književnosti prevela sa visokog na nisko sve što se moglo prevesti. Demićeva najnovija proza stvari dovodi na njihovu pravu meru – a to je upravo ono što je i najvrednije u njoj.“
Željko Milanović odlomak iz prikaza „Travestija kao mera stvarnosti“

Na ničijoj zemlji
Eseji, marginalije i jedan putopis
(Solaris, 2016)

„U mom pokojnom zavičaju, sada takođe ničijoj zemlji, branjenica (suva ili netom usečena grana pobodena od strane vlasnika nasred ledine ili njive) označavala je zabranu ispaše, nedvosmislena poruka upućena svim pastirima koji u blizini napasaju stoku.

Zbirkom ovih tekstova usuđujem se, bar na nekoliko sati, dok ih čitalac bude prelistavao, da uzurpiram delić ničije zemlje, pobadanjem tekstulane branjenice, dajući za pravo i svima drugima koji, igrom sudbine ili ličnim izborom, polažu prava na svoje parče ničije zemlje, jer je ona, kako izgleda, jedini zavičaj iz kojeg niko neće da nas proteruje.

Koncipirajući ovu knjigu tekstova, posledicu mojih strasnih čitanja, promišljanja i zalaganja, shvatio sam da oni, ovako okupljeni, na čudan način počinju da korespondiraju, da se dopunjuju i nadovezuju, čineći još čvršću celinu, još glasniji vapaj.

Naslov ove knjige nametnuo se sam po sebi. Književnost jeste ničija, a onda i svačija zemlja, gde se i pisac i čitalac susreću pod nikad do kraja objašnjivim okolnostima, nošeni i vođeni unutrašnjom glađu i sluhom, željni avanture i ispitivanja tuđih i sopstvenih granica. Ta podjednako zanosna i zastrašujuća zemlja, prepuna je iznenađenja i opasnih zamki, oduvek magnet znatižljenim i nezadovoljnim duhovima, lek i bolest u jednom telu.

Nadam se da će u ovim zapisima pažljivom čitaocu biti vidljivo nastojanje onog ko ih ispisuje da odgovori na daleku jeku unutrašnjih borbi pisaca čija dela čita sa zanimanjem i ne bez zanosa. Istovremeno, to je i zauzimanje za čvrsto literarno tle (prelomljeno, kao štap u vodi, sa zavičajnim, nacionalnim i internacinalnim) – ali i snažan otpor da ni jednom od njih ne pripada u celosti i za svagda.“ (Mirko Demić, Ničija zemlja, odlomak iz ogleda „Branjenica“)