Pored predstavljanja svojih izdanja, Undergrad se ovoga puta na Fijuku predstavlja i kroz svoju video produkciju,verovatno najprepoznatljiviju i svakako najplodniju stranu ove družine.
Kroz kompilaciju video uradaka iz desetogodišnje produkcije, urednici Marko Tešović i Danilo Stojić predstaviće pažljivo odabran program sastavljen od muzičkih, animiranih, dokumentarnih i ostalih kratkih radova, a biće pojačan sa tri premijere - premijerom muzičkih spotova za novi singl benda Radio Xanax (numere Motorola & Šicer), kao i premijerom spota za numeru Oglav od Lenhart tapes.
Razgovori s razlogom: Ana Ristović Čistina, knjiga pesama
(Arhipelag, Beograd, 2015)
Govore:
Predrag Petrović
Gojko Božović
autorka
Uređuje i vodi Dejan Simonović
Nova knjiga pesama Ane Ristović, jedne od najznačajnijih savremenih srpskih pesnikinja.
Pesme u knjizi Čistina pretvaraju elemente neposredno dostupne urbane stvarnosti u poeziju. U pesmama Ane Ristović reč je o intenzivnom odnosu, o snažnoj potrebi da poezija bude glas iz svakodnevice i da, govoreći o stvarnosti, otkriva unutrašnje drame modernog čoveka.
Ali u pesmama u knjizi Čistina stvarnost nije samo standardna svakodnevica. Ove pesme prepoznaju novu i praktično jednako prisutnu i uticajnu stvarnost u virtuelnim prostorima interneta i socijalnih mreža.
Uzbudljivo i promišljeno, neposredno i otkrivajuće.
Ana Ristović (5. 4. 1972, Beograd) završila je srpsku književnost i jezik sa opštom književnošću na Filološkom fakultetu u Beogradu.
Knjige pesama: Snovidna voda (1994), Uže od peska (1997), Zabava za dokone kćeri (1999), Život na razglednici (2003), Oko nule (2006), P. S. (izabrane pesme, 2009), Meteorski otpad (2013), Nešto svetli (izabrane i nove pesme, 2014).
Dobitnica je „Brankove nagrade“ za knjigu Snovidna voda (1994); nagrade „Branko Miljković“ i nagrade Sajma knjiga u Igalu za knjiguZabava za dokone kćeri (2000); nemačke nagrade „Hubert Burda Preis“ za mladu evropsku poeziju (2005); nagrade „Milica Stojadinović Srpkinja“ za zbirku P.S. (2010), kao i „Disove nagrade“ za pesnički opus (2014).
Njene pesme su prevođene na brojne jezike i zastupljene su u više domaćih i stranih antologija, a pojedinačne knjige su joj prevedene na nemački (So dunkel, so hell, Jung und Jung, Salzburg, Austrija, 2007, prevod: Fabjan Hafner), slovenački (Življenje na razglednici, LUD Šerpa, Ljubljana, Slovenija, prevod: Jana Putrle i Urban Vovk), slovački (Pred tridsiatkou, Drewo a srd, Banska Bystrica, Slovačka, 2001, prevod: Karol Chmel) i mađarski jezik (P.S., versek, zEtna, 2012, prevod: Roland Orcsik, Bencsik Orsolya).
Pored toga što piše poeziju, prevodilac je sa slovenačkog jezika, s kojeg je do sada prevela više od dvadeset knjiga savremene slovenačke proze i poezije.
"KRATKI REZOVI" od 28. januara - 10. februara 2016.
Kolekcija skulptura Dragana Srdica
Otvaranje izlozbe 28. januara u 19.15 casova
Počinje nova sezona u galeriji O3one! Ova 2016. godina će biti u znaku kolekcija i svedočanstava o nekim (bliskim ali i dalekim) prošlim vremenima, našem odnosu prema prošlosti, sadašnjosti, pa time i budućnosti.
Zadovoljstvo nam je da vas pozovemo na prvo otvaranje u ovoj godini: u četvrtak 28. januara u 19:15č, O3one vam predstavlja rad Dragana Srdića u formi kolekcije skulptura, pod nazivom KRATKI REZOVI.
Dragan Srdić je rođen 1958. u Beogradu. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu, odsek istorije umetnosti. Spada u autore koji izlažu retko, i dugo se bave razvijanjem jednog projekta. Srdić se, kao vizuelni umetnik, od devedesetih godina prošlog veka bavi rekontekstualizacijom predmeta pronađenih na otpadima, koji imaju jake kulturološke i društvene implikacije. Kolekciju koja se izlaže pod nazivom KRATKI REZOVI čine na otpadu pronađene biste dva heroja „naših naroda i narodnosti“, radovi Antona Augustinčića i Sretena Stojanovića. To su od nepoznatog počinioca oskrnavljene Augustinčićeve biste Maršala Tita, uz jednu očuvanu Stojanovićevu bistu jedne od nekada ključnih osoba za Titovu bezbednost, i bezbednost cele zemlje, Slobodana Penezića Krcuna, načelnika OZNE.
Za Augustinčićeve biste Tita, ovako isečene, Srdić tvrdi da su promenile status – od značajnog dela za istoriju lokalne umetnosti, do remek dela. On ih izlaže, insistirajući na sva tri stadijuma u njihovom nastanku – kao reprezentativnih dela portretske umetnosti, predmeta ikonoklastičih akcija i artefakata koji se ponovnim izlaganjem, nakon vandalizacije, uspostavljaju i kao simptomi transformacije društva. Srdić se u ovom slučaju pojavljuje i kao istoričar umetnosti koji sistematski obilazi deponije, formalna i neformalna mesta pijačne i ulične prodaje odbačenih stvari, ali i kao umetnik, koji to sve koristi kao materijal za svoja umetnička dela.
Elemente svojih radova on tretira reciklažno, kao elemente materijalne kulture nekoliko razdoblja: jednog, u kome su imali značaj predmeta normirane društvene identifikacije, drugog – u kome su bili predmeti obračuna sa ideološkom prošlošću, i sadašnjeg – u kome su sredstvo umetničke intervencije, i vraćanja u polje javnosti sadržaja koji su iz njega brisani.
33. Internacionalni niški jazz festival Nišville 2016 će se održati od 11. do 14.avgusta 2016 na niškoj Tvrđavi, a komplet karata će koštati 3.000 i neposredno pred početak festivala 3.600 dinara.
Do 31.januara (još samo četiri dana!) aktuelna je prva promo cena od 1.500 dinara za 25 koncerata na glavnim binama, a od 1.februara 2016 kompleti ulaznica će biti skuplji.
Na ovogodišnjem Nišvilu između ostalih nastupiće velika britanska soul zvezda Joss Stone, američki trio jazz velikana – Cyrus Chestnut, Lenny White i Buster Williams , legendarni britanski jazz-funk band Shakatak i mnogi drugi.
Treba napomenuti da će komplet ulaznica za glavni festivalski program (Earth & Sky stages) važiti i za Midnight Jazzdance stage za koji ulaz neće biti besplatan na narednom izdanju festivala, a na kome će nastupiti vodeći svetski DJ-evi i producenti.
Ulaznice se mogu kupiti na svim prodajnim mestima u mreži CS Eventim u Srbiji i inostranstvu, kao i putem online prodaje na www.eventim.rs
Organizatori naglašavaju da komplet-karta važi za jednu osobu i da ima samo jedan kupon (11 - 14. avgust 2016.) jer će prilikom prvog ulaska u glavni festivalski prostor karte biti poništene, a posetioci će umesto njih dobiti narukvice uz koje će ulaziti narednih dana, a moći će i tokom trajanja festivala da nesmetano izlaze i ulaze u glavni festivalski prostor.
Od 11. do 14.avgusta 2016 na niškom jazz festivalu na 10 festivalskih bina biće izvedeno 100 koncerata na kojima će nastupiti 600 izvođača.
Pozorišna predstava kao završnica Projekta Teatar zajednice : ’’ZA SVE NAS-COMMUNITAS" podržanog od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i GO Čukarica, a realizuju ga Kulturni centar „Čukarica“ i POD Teatar, u saradnji sa Gerontološkim centrom Beograda RJ Dnevni centri i klubovi, kao i ZID Teatrom iz Amsterdama.
U predstavi učestvuju članovi Teatra zajednice Kulturnog centra "Čukarica" pod umetničkim vođstvom POD Teatra.
*zbog ograničenog broja mesta, molimo da rezervišete svoje mesto na teatarzajednice@gmail.com ili na broj telefona
064 8258 526
Život je poput priče, nije važno koliko je dug, već koliko je dobar. Ono što je prošlo, više ne postoji, ono što će biti, još nije došlo. Postoji samo jedna tačka u kojoj se sastaju i prošlo i buduće. U toj tački je čitav tvoj život.
Gabriel García Márquez
Promocija zbirke “Prepoznavanja” Jasne Dimitrijević
Moderatori: Tijana Spasić i Bojan Marjanović
U Gradskoj knjižnici retko smo (ako i uopšte) predstavljali debitantske knjige, ne zbog nezainteresovanosti za mlade autore, već zato što je poslednjih godina kriterijum za objavljivanje drastično snižen, a uporedo i posvećenost samih autora, koji su sve manje voljni da rade na tekstu (što je slučaj i sa iskusnijim piscima).
Kako bilo, prva prozna knjiga Jasne Dimitrijević, autorke poznate po odličnim analitičkim tekstovima u Betonu, oštrim i lucidnim kritikama bez trunke zluradosti, donosi deset izvrsnih proznih minijatura pod zajedničkim nazivom “Prepoznavanja”. Knjiga je pobedila na konkursu Gradske biblioteke “Karlo Bijelicki” u Somboru, i objavljena je u ediciji “Golub” koji podržava prva izdanja neafirmisanih autora.
Jasna Dimitrijević se u pričama bavi iskustvom izbeglištva, urbanim getima, kritikom imigracione politike zapadnih zemalja, klasnih razlika u istim tim zemljama, kao i takozvane “bezbedne neposlušnosti” koja služi da umiri savest ali nema ambiciju da išta zaista menja. Njeni junaci su beogradski crtači stripova, amsterdamski đubretari, sarajevske razvedene žene, nervozne devojke u potrazi za poslom. U „Prepoznavanjima“, autorka se dotiče i državne politike u oblasti javnih prostora u Srbiji (na primeru Savamale), nasleđa ratova i sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, teškoća da se nađe i sačuva posao, kao i poslovične ravnodušnosti sredine spram nasilja prema gej osobama u Srbiji.
“Svako žiriranje uslovljeno je materijalom koji stigne na konkurs, a na koji žiri ne može imati uticaja. Zato je prisutna doza zebnje u smislu: šta ako svi radovi budu jedva osrednji ili čak loši? Ove godine taj strah nema opravdanje. Zbirka Jasne Dimitrijević nametnula se izborom ozbiljnih tema iz sveta u kome živimo i načinom na koji su predstavljene. Teme su one od kojih mladi pisci mahom beže, jer nisu spremni za njih, ali i oni stariji, koji se drže pravila ‘ne talasaj, čemu rizikovati?’ Za to vreme društveno nametnuti stereotipi pozivaju na otvorenu ili prikrivenu diskriminaciju prema svima koji se razlikuju, bilo po nacionalnosti, seksualnoj orijentaciji, invaliditetu ili polnoj pripadnosti... Nema u ovoj knjizi nikakvih instant rešenja i šarenih laža o samopomoći uvijenih u oblande citata velikih pisaca. Nema ničeg tendencioznog. Samo iskrena potreba da se razumeju, osvetle i umetnički predstave intimni i društveni problemi od kojih većina ljudi, u najboljem slučaju, okreće glavu, a neretko ih na razne načine sankcioniše da udovolji stereotipima i skupi jeftine poene za napredovanje u takvoj vrsti društva”, piše u saopštenju članica žirija i urednica edicije Nada Dušanić.
........
Nagrađena zbirka će moći da se kupi na promociji, a novac od prodaje Jasna Dimitrijević je odlučila da donira prodavcima magazina LICEULICE.
Dvadeseti broj lista Avangrad, na povećanom broju stranica, donosi razgovor sa dr Dankom Šipkom, te postavlja pitanje autorima različitih umetničkih profila o postojanju jeresi u današnjem stvaralaštvu. Između ostalog, u dvadesetom broju se nalazi pregled izabranih, novih, književna dela (Mario Vargas Ljosa, Dejvid Bruks, Marija Pavlović, Ivan Despotović...), muzičke recenzije domaćih i stranih bendova, arhiva filmova sa prostora bivših jugoslovenskih republika s kraja XIX i početkom XX veka, kritička analiza kinematografije Trećeg rajha, putopis iz Insbruka i pogled na vojvođanske salaše, nekad i sad. Valja izdvojiti i razgovor sa glumicom Mirjanom Karanović o Vujici Rešinu Tuciću i njegovom pozorišnom angažmanu, kao i podrobnu analizu Heraklitove filozofije u svetlu današnjice. Čitaoci će u dvadesetom broju pronaći i zanimljiv tekst o tome šta nosi za sobom teror ekskluzivizma kroz, pre svega, filmsku umetnost. Drugi deo Avangrada, kao i u proteklih šest godina, posvećen je savremenoj prozi i poeziji, a tu se nalaze i stranice rezervisane za tekstove iz poljske književnosti (Gustav Herling-Gruđinjski i Tadeuš Pajper), u prevodu Biserke Rajčić.
Ovaj broj izdaju Udruženje građana ARTiFAKT i Gradska biblioteka Karlo Bijelicki u Somboru.
Pozivamo vas da se pridružite čertvrtom Svetosavskom karavanu knjiga ili (sajmu posle sajma), u UK "Palilula", 27. i 28. 01. 2016. Mitropolita Petra 8.
U okviru ove manifestacije planirane su multimedijalne prezentacije, promocija i prodaja knjiga po sajamskim cenama. Učestvuju poznati pisci, dramski, muzički i likovni umetnici i druge javne ličnosti. Štandovi će biti otvoreni za posetioce od 27.01. 2016. 16h do 20h, a promotivne aktivnosti uz nagradne igre održavaće se nakom 17h.
Raspored promocija i štandova će biti napravljen nakon Vaših prijava učešča. Sve što je potrebno da uraditite je da na mail savetzaknjizevnost@ukpalilula.rs pošaljete potvrdu da ćete učestvovati i koji ćete naslov tom prilikom promovisati, kao i ko su učestici na promociji naslova za koji se odlučite, do 20. 01. 2016.
Ovovodišnji Svetosavski karavan knjiga posvećen je Knjizi kao artefaktu savremenog društva.
Budimo deo interaktivnog multimedijalnog procesa u kome će učestvovati i palilulski osnovci i srednjoškolci.
Verovatno najbolja bela soul pevačica tokom poslednje dekade, a sigurno jedan od najboljih soul vokala svih vremena i bez obzira na boju kože – Joss Stone – nastupiće ove godine na Nišville jazz festivalu poslednje festivalske večeri, u nedelju 14. avgusta.
Britanska pevačica Joss Stone (pravo ime Joscelyn Eve Stoker) je sa svojih 28 godina postigla i više nego mnoge velike muzičke zvezde tokom cele karijere. Nastupala je i snimala sa velikim rock, soul, blues i jazz imenima medju kojima su i James Brown, Gladys Knight, Solomon Burke, Herbie Hancock, Tom Jones, Blondie, Rod Stewart, Smokey Robinson, Ringo Star, Angie Stone, Melissa Etheridge Jeff Back, Stevie Wondere, Dusty Sprinfild, Johny Legend, Ashanti, Cyndi Lauper, Gladys Knight, Jessica Simpson , Patti LaBelle, Robie Wiliams, zatim: Bono, Bob Geldof i Chris Martin iz Coldplay (sa kojima je učestvovala u projektu Band Aid 20), Mick Jagger, Dave Stewart, Damien Marley i AR Rahman (sa kojima je sarađivala u okviru super grupe “Superheavies”) .... i naravno sa velikom Aretom Franklin uz čiji CD sa najvećim hitovima se još kao desetogodišnja devojčica jednom zauvek zaljubila u soul. Kako sama kaže na TV-u je videla spot Arete Frenklin i poželela da da za Božić dobije njenu ploču.
Pažnju britanske javnosti na sebe je skrenula kada je kao trinaestogodišnjakinja pobedila u BBC talent show-u “Star for a Night”, a već sa 15 godina je u SAD imala potpisan ugovor za ploču sa etiketom Steve-a Greenberg-a (onje bio i njen prvi producent), snimila prvi album “Soul Sessions” sa manje poznatim pesme soul velikana, a koji je dostigao multi platinasti tiraž.
Objavila je sedam albuma, na kojima se veoma uspešno predstavila i kao autor muzike i tekstova. Poslednji “Water for your soul” na kojem svom prepoznatljivom soul izrazu dodaje i elemente regea i world music uticaja sa raznih meridijana, a koji je producirao Damien Marley – pojavio se sredinom prosle godine, odnosno u jeku njene velike turneje “Total World Tour”, započete aprila 2014, a tokom koje planira da nastupi u svim zemljama na planeti i da u program uključi i lokalne muzičare.
Joss Stone, poznata i po tome što na koncertima nastupa bosa, širom sveta je prodala više od 14 miliona albuma čime je postala jednim od od najprodavanijih muzičara svog doba, najprodavaniji soul izvođač u novom milenijumu, ali najprodavaniji britanski muzičar svog vremena. Samo njena prva dva albuma u SAD su prodata u ukupnom tiražu od 2.722.000 primeraka a prva dva su u Velikoj Britaniji prodata u preko dva miliona kopija. Najmlađa je pevačica čiji su se albumi i singlovi našli na prvom mestu britanskle top liste, dok je još u tinejdžerskim godinama stigla i u Top 5 Bilbordove liste albuma, dok su prva četiri albuma ušla u Top 10. Već za prvi album bila je nominovana za Mercury prize, a iza sebe ima i mnogo nominacija i osvojenih prestižnih priznanja: jedan Grammy (uz pet nominacija), dve Brit nagrade, BBC pool of music critics... a imala je čast da nastupi i u muzičkom delu “Super Bowl-a” u američkom fudbalu – najgledanijeg prenosa u SAD pa i u planetarnim okvirima.
Takođe, Joss Stone se uspešno oprobala i kao glumica. Filmski debi imala je u fantastičnoj avanturi “Eragon” , u BBC seriji “The Tudors” igrala je Anne of Cleves – četvrtu ženu Henrija VIII, a igrala je i u romantičnoj komediji “Snappers”). Godine 2006 na Sunday Times listi najbogatijih - Joss Stone je sa 6 miliona funti bila najmlađa ženska osoba, dok je 2012. godine njeno bogatstvo procenjeno na 10 miliona funti, čime je rangirana kao peti najbogatiji britanski muzičar ispod 30 godina.
Joss Stone performing Dusty Springfield's 'Son of a Preacher Man' at the UK Music Hall of Fame on 14/11/06.
Udruženje Oksimoron raspisuje regionalni konkurs za priču ili esej sa temom: čovek bez osobina.
Na konkurs se mogu slati prilozi pisani na srpskom ili srodnim jezicima koji se razumeju bez prevoda, obima do 20.000 slovnih znakova. Biće uzeti u obzir isključivo prilozi koji prethodno nisu objavljivani u štampanom ili elektronskom obliku. Pravo učešća nije ograničeno državljanstvom, boravištem ili godinama života.
Rok za slanje radova je 30. april 2016. godine. Rezultati će biti objavljeni na blogu Oksimorona, najkasnije do 30. juna.
Priloge slati isključivo elektronskim putem, kao prikačeni word dokument u doc ili docx formatu, na mejl: oksimoron2012@gmail.com. Subject: Konkurs za priču i esej, tema: čovek bez osobina.
Udruženje Oksimoron će izdvojiti najuspelije radove i objaviti ih u zborniku, u elektronskom i štampanom izdanju. Biće organizovana promocija samog zbornika.
Zašto čovek bez osobina?
U romanu „Čovek bez osobina“ Robert Muzil je svoj pripovedni svet i svog glavnog junaka smestio u Kakaniju (podrugljiv naziv za Habzburšku monarhiju) uoči Prvog svetskog rata. U vreme velikih intelektualnih i naučnih promena.
Kakanije više nema ali čovek bez osobina je i dalje sa nama. Kao što je sa nama, možda je i u nama.
Kakav je naš čovek bez osobina?
Da li izmiče spoljašnjim i proizvoljnim određenjima?
Da li ne uspeva da se odredi? Ili pokušava da se suprotstavi?
Da li je bezličan ili se opire društvenim ulogama?
Postoji li kao ličnost ili se utapa u bezobličnu masu?
Ima li u njemu ičega osim onoga što je spolja u njega usuto?
Da li je čovek proseka? Ili mu se opire?
Da li je statističar svog života?
Da li se povinuje nametnutim obrascima ili traga sa sopstvenom osobenošću?
Ima li osobenosti u globalizovanom a iznutra razbijenom svetu?
I, uopšte... Šta je sa čovekom?
Kakva je njegova priča?
Projekat „Preispitivanja“
Ovo je treći konkurs iz projekta „Preispitivanja“.
Udruženje Oksimiron je u 2014. godini, povodom 99 godina od objavljivanja Kafkine priče „Preobražaj“, realizovalo konkurs sa temom – preobražaj.
U 2015. godini realizovali smo konkurs sa temom – stranac.
Pristigao je veliki broj kvalitetnih priloga a najuspeliji su ušli u zbornike „Preobražaji“ (2014) i „Stranci“ (2015), objavljene u štampanom i elektronskom izdanju.
Elektronska izdanja ovih zbornika možete preuzeti sa sledećih adresa:
U saradnji sa udruženjem Mladi kadrovi iz Beograda u maloj sali Studentskog kulturnog Centra biće organizovan nagradni kviz sa pitanjima iz žanra filmske i književne fantastike. Prvu nagradu, besplatan vikend u Banji Koviljači dodeliće “Sale salon”, dok će drugoplasiranom učesniku pripasti nagrada u vidu knjige “Izgubljeni svetovi srpskog filma fantastike”.
Takođe će biti prikazani i nagrađeni filmovi sa prošlogodišnjeg 10. Festivala srpskog filma fantastike:
U Štutgartu je u subotu 16. januara otvoren CMT - jedan od najvećih svestkih sajmova turizma, a na kojem će se do 24. januara predstaviti i Nišvil jazz festival - dobitnik nagrade koju dodeljuje Turistička organizacija Srbije - „Turistički cvet“ – kao najbolja kulturna manifesticaija u promociji srpskog turizma u 2015. Troškove zakupa štanda, puta i smeštaja u Štutgartu predstavinika Nišvilla pokriva Turistička organizacija Srbije.
Nišville će posetiocima Sajma u Štutgartu predstaviti dosadašnja izdanja ali i ekskluzivno najaviti učešće umetnika sa kojima su već potpisani ugovori, a koji će narednih dana biti najavljeni i u domaćim medijima.
Direktor Nišvila Ivan Blagojević kaže da se nada da će vodeći svetski turoperateri uvrstiti posetu Nišu i Nišvilu u svoje letnje aranžmane.
NAGRADA STEVAN SREMAC dodeljuje se i ove godine (trinaesti put zaredom) za knjigu priča ili roman pisan srpskim jezikom, a objavljen prethodne (2015.) godine.
Pozivaju se izdavači i pojedinci da svoje predloge ( po četiri primerka jedne knjige) pošalju na adresu:
NIŠKI KULTURNI CENTAR (za Nagradu „Stevan Sremac“), Stanoja Bunuševca bb,
18000 Niš.
Žiri neće razmatrati ponovljena izdanja romana, kao ni izbore priča već objavljivanih u okviru knjiga.
U znak sećanja na ovog izuzetnog umetnika, Gradski Kulturni Centar priređuje "Veče posvećeno David Bowie-u".
Od 20:30h će prikazati film "Basquiat" (https://en.wikipedia.org/wiki/Basquiat_(film)) u kome David Bowie igra ulogu Andy Warhol-a, a potom od 22:15h posetioci će moći da uživaju u najvećim hitovima ovog muzičara.
Na kraju večeri preslušaćemo, tek objavljeni album, "Blackstar" https://en.wikipedia.org/wiki/Blackstar_(David_Bowie_album) (i to snimak sa LP-ja).
Dom omladine Pančevo poziva sve zainteresovane mlade autore da pošalju radove na ovogodišnji 39. po redu konkurs za Zbornik poezije i kratke proze mladih sa prostora bivše Jugoslavije – „Rukopisi 39“.
Konkurs će biti otvoren do 20. februara 2016. godine, a pravo učešća imaju devojke i mladići od 15 do 30 godina koji pišu na jezicima bivših republika Jugoslavije i jezicima nacionalnih manjina.
Treba poslati 3 pesme i / ili 3 priče; pesme dužine do 2, a priče do 3 kucane strane (do 7.000 karaktera, veličina fonta 12), potpisane punim imenom i prezimenom, godinom rođenja, adresom, brojem telefona i e-mailom (u fajlu sa radovima!) na: Dom omladine, Svetog Save 10, 26 000 Pančevo, Srbija (s naznakom ,,za Rukopise 39”) ili na mejl: zbornikrukopisi@gmail.com. Nije obavezno slati na obe adrese, već po izboru, običnom poštom ili elektronskom. Molimo autore da poštuju pravila konkursa i rok za slanje radova.
Zbornik ,,Rukopisi 39″ će izaći iz štampe početkom maja tekuće godine, a krajem maja meseca planirana je i promocija u Pančevu, odnosno dvodnevni festival. Autorima iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije, Makedonije i Crne Gore koji ne budu bili u mogućnosti da dođu na promociju, primerci će biti poslati poštom.
Nišvil jazz festival predstaviće se na CMT - jednom od najvećih svestkih sajmova turizma koji se od 16. do 24. januara održava u Štutgartu. Predstavljanje na ovom Sajmu Nišville je zaslužio kao dobitnik nagrade koju dodeljuje Turistička organizacija Srbije - „Turistički cvet“ – kao najbolja kulturna manifesticaija u promociji srpskog turizma u 2015. Troškove zakupa štanda, puta i smeštaja u Štutgartu predstavinika Nišvilla pokriva Turistička organizacija Srbije.
Nišville će posetiocima Sajma u Štutgartu predstaviti dosadašnja izdanja ali i ekskluzivno najaviti učešće umetnika sa kojima su već potpisani ugovori, a koji će narednih dana biti najavljeni i u domaćim medijima.
Direktor Nišvila Ivan Blagojević kaže da se nada da će vodeći svetski turoperateri uvrstiti posetu Nišu i Nišvilu u svoje letnje aranžmane.
Sedam umetnika, u saradnji sa udruženjem Prostor, realizovalo je individualne umetničke projekte inspirisane temom psihijatrije, mentalnog zdravlja, normalnosti, kao i samog položaja osoba sa problemima mentalnog zdravlja u našem društvu.
Kampanja «Da li ste vi normalni» pokrenuta je u maju 2015. kako bi se skrenula pažnja na ozbiljan društveni problem koji se tiče ljudskih prava osoba sa problemima mentalnog zdravlja.
Razgovori s razlogom: Kolja Mićević „Rimaginacije“
Učestvuju: Kolja Mićević i Dejan Simonović
Biće reči o najnovijoj zbirci stihova Kolje Mićevića „Rimaginacije“, o najstarijoj evropskoj pesničkoj formi sekstini, esejistici u stihu, rimaginaciji protiv versifikacije, itd!
Trećeg januara 2016. Presing je napunio tri godine. Za to vreme objavljeno je 120 knjiga, bilo je tri nastupa na Sajmu knjiga u Beogradu, održano dosta promocija, čitanja poezije i proze u celom regionu.
Svake godine je po nekoliko Presingovih izdanja ušlo u otkup knjiga, bilo republički, bilo gradski. I prethodne i ove godine po jedan roman je ušao u širi izbor za Ninovu nagradu.
Dobar deo knjiga se može kupiti putem redovnih ili internet knjižara. Održana su tri takmičenja za najbolju knjigu proze ili poezije, a taj konkurs ćemo pokušati i ove godine da organizujemo.
Presing je od ove godine više samostalan, jer deo knjiga se štampo u sopstvenoj štampariji. Na kraju, u januaru ove godine treba da se pojavi prvi broj časopisa za kulturu "Mamac" čiji je Presing izdavač.