22. 10. 2012.

Koncert i master class predstavnika EL SISTEME

U Beogradu će od 1. - 3.novembra 2012. godine boraviti Francisco “Pacho” Flores, čuveni venecuelanski  trubač medjunarodne reputacije, pobednik najprestižnijih takmičenja iz trube (Maurice Andre, izmedju ostalih) i jedini trubač koji ima ekskluzivni ugovor sa “Deutsche grammophon”-om.
 On će u Beogradu odrzati master class na Fakultetu muzičke  umetnosti (1.-3. novembra 2012).
 Poseban dogadjaj biće koncert Franciska "Pacho" Floresa sa našim trubačima u Studentskom Kulturnom Centru 2. novembra 2012. Godine u 20 h. Koncert će biti otvoren za publiku.
Francisco “ Pacho” Flores, potiče iz čuvene skole EL SISTEMA, koju je pre 30 godina u Venecueli osnovao vizionar Joze Abreu. Školu je do sada pohadjalo  preko 200 000 dece, uglavnom iz siromašnih predgradja na granici sa Kolumbijom, ugrozenih narko kartelima, prostitucijom, drogom,  menjajući im tako život iz korena. Jer, korist ovakve vrste edukacije bila je prvenstveno u inkluziji socijalno ugroženih delova grada Karakasa, ali i u formiranju ogromnog broja profesionalnih muzičara, danas poznatih u svetu, poput  dirigenta Gustava Dudamela, jednog od tri najpoznatija mlada dirigenta današnjice.
Kao i svaki početak, ovaj projekat je počeo po napuštenim kućama, ili hangarima, salama, ali, vremenom je izrastao u nacionalni ponos Venecuele. Danas u ovoj zemlji ima preko 200 orkestara, najpoznatiji je ‘’Simon Bolivar Orchestra’’.  Projekat je uspešno dokazao da klasična muzika nije samo za elitističku manjinu. Bazira se na ideji da klasična muzika podiže samopouzdanje i  da prisustvo samo popularne muzike u nižim društvenim slojevima izaziva negativne emocije, jer ih podseća na pijanke i tuče u kućama, iz kojih najčešće potiču.
EL SISTEMA uči decu mnogo više od muzike, uči ih drugoj kulturi, podstiče motivaciju za napretkom, bez obzira da li će se  profesionalno baviti muzikom ili ne. Zato je cilj EL SISTEME da utrostruči broj dece koja uče muziku. Ceo projekat podržava plejada svetski poznatih umetnika, poput, Placida Dominga, sir Simona Rattlea ( dirigent) , Abada ( dirigent), i drugih. Mnoge poznate televizijske kuće su vec snimile dugometražne dokumentarne filmove o ovom društvenom fenomenu.

10. 10. 2012.

KRAF 06. (Kragujevački Festival Antiratnog i Angažovanog Filma 2012.)

::: KRAGUJEVAC :::
Šesto izdanje jedinog autohtonog filmskog festivala u Kragujevcu, koje će se održati od 19. do 27. oktobra, 2012. godine, tematski će se baviti u antiratnom/mirovnom programu – problemom direktnih učesnika rata sa ovih prostora (ratni veterani, izbegla i raseljena lica, vojni beskućnici...), dok će programski deo koji je posvećen tzv. angažovanim temama biti usmeren najviše ka mladima u Srbiji danas.
Ovogodišnje izdanje će na lokalnom nivou biti usmereno i ka promociji kinematografije putem partnerstva sa profesionalnim bioskopima „Cineplex“ u tržnom centru „Plaza“, gde će se uz kragujevačke ustanove kulture – Dom omladine i Knjaževsko-srpski teatar, takođe održati festival.
KRAF 06. pored tradicionalnih partnera na nacionalnom nivou (distributerska kuća „MegaCom“ iz Beograda) kao gostujućeg partnera, ove godine ima Gete Institut sa ciklusom nemačkih filmova.
Premijerni filmovi su najnovije produkcije i već priznati na ovogodišnjim izdanjima uglednih svetskih (Berlin, Kan, Venecija...), regionalnih (Motovun – Hrvatska, Herceg Novi – Crna Gora...) i domaćih filmskih festivala (Palić, Niš...) poput filmova: „Jelena, Katarina, Marija“ Nikite Milivojevića, „Klip“ Maje Miloš, „Praktičan vodič kroz Beograd sa pevanjem i plakanjem“ Bojana Vuletića, „Brda 21000“ Silvia Mirošničenka, „Žena koja je obrisala suze“ Teone Strugar Mitevske, „Cezar mora da umre“ braće Taviani, „Tabu“ Miguela Gomeša, „Iza bregova“ Kristiana Munguia, „Sestra“ Ursule Meier, „Misterija“ Lu Jea, “U magli” Sergeja Loznice...
KRAF, kao prvi filmski festival u Kragujevcu i regionu Šumadije, u svojoj šestoj godini postojanja, nastavlja svoju regionalnu promociju filmsko-debatnog modela javnog zagovaranja antiratnih i angažovanih poruka, započetu 2011. godine. Prva ovogodišnja promocija održana je u Kruševcu, u četvrtak, 27. septembra, u „Biblioteci za mlade“ gde je održan javni razgovor na temu „Mladi i EX-YU komšiluk: Stavovi mladih ljudi u Srbiji o raspadu bivše Jugoslavije i sadašnjim odnosima sa nacijama u regionu“, u kome su učestvovali Marko Vukojević (Asocijacija mladih, Kruševac) i Ivan Đokić, umetnik iz Kruševca, a kao vizuelna ilustracija promocije, prikazan je dokumentarni film Željka Mitrovića “Dugo putovanje kroz istoriju, historiju i povijest”, koji je gostovao na KRAF-u 2010. godine.
Promotivna turneja KRAF-a će se organizovati do februara, 2013. godine i u Paraćinu, Šapcu, Čačku, Jagodini i Valjevu.
:::: PROGRAM KRAFA NA SLEDEĆEM -  LINKU ::::

KRAF organizuje NVO MillenniuM iz Kragujevca uz podršku Nacionalne zadužbine za demokratiju (SAD) i Grada Kragujevca.


www.facebook.com/pages/KRAF 06. (Kragujevački festival antiratnog i angažovanog filma) 2012.


3. 10. 2012.

PETI ŠINOBUS – FESTIVAL ŠVERCA KULTURE

::: SUBOTICA/SEGEDIN :::

Jubilej. Praznik radosti na petom obrtaju. Na šinobusu koji saobraća između Segedina i Subotice: čitanje, koncerti, pozorište, kokošari i lovci na sujeverja, kitovi-vile i savremene kajgane. Na luksuznom jelovniku: Marinirani Aristotel i Džojs-salata
Strah i trepet na blogu: http://kulturcsempesz.blogspot.com
Divljanje po fejsu: http://facebook.com/sinbusz

Datumi i mesta programa:
5. oktobar – 
Putovanje šinobusom iz Segedina do Subotice. 
Muzički i književni programi po krčmama železničkih stanica i na šinobusu.
11:00 – Čitanje na železničkoj stanici.
11:53 – „Šinobus kreće, želudac se okreće”
Nastupiće: Virag Erdeš (Budimpešta), Zoltan Nemet (Slovačka), Pal Nađ Varadi (Kluž, Rumunija), Balaž Salinger (Budimpešta), Mikloš Benedek (Srbija), Zoran Ilić (Srbija), Alen Mešković (Kopenhaga, Danska), Balint Sombati (Budimpešta)
Muzika: Meander (Segedin)
VizuALKalni performans na granici: Širbik and Lazendić.
Posle večere: Gradska šetnja u potrazi za 2K
Koncert u Subotici: Tóth Kína Hegyifalu (Budimpešta), Médeia fiai (Segedin). Mesto: Studio 11.
Pre koncerta, na istom mestu: Izložba stripova Ištvana Lakatoša. Otvara: Aaron Blumm.
Vreme: 21 časova.
6. oktobar: 
Putovanje šinobusom iz Subotice u Segedin.
13:00 – čitanje, u pratnji gitariste Bele Torme.
14:35 – Polazak: „Šinobus u raspadanju, slava u opadanju”
Nastupaju: Dejan Matić (Beograd), Milan Dobričić (Beograd), Karolj Barlog (Budimpešta), Noemi Ildiko Nađ (Budimpešta), Žigmond Šandor Pap (Budimpešta), Zita Ižo (Budimpešta), Siniša Soćanin (Beograd), Atila Bartis (Budimpešta), Dragana Mladenović (Pančevo), Kristijan Tobiaš (Balatonfired).
Muzika: Wooden Ambulance (Subotica)
Na šinobusu: Video-performans Balinta Sombatija uživo: Proboj
Koncert: Wooden Ambulance (mesto: Jazz kocsma, Segedin).
Pozorište: Metanoia Artopédia: hepening – Orthopaid rövü. 6. oktobar, Grand Café, 19 časova, Segedin.

Peting programi:
Izložba fotografa Farkaša Varge: Tumaranja. Otvara: Eva Iboš.
Muzička akcija: Silard Mezei. Kasnije čitalačko veče: Atila Balaž, Laslo Kiš, Marcel Sabo
12. septembar, 18 časova. Szegedi Vár (Segedinska tvrđava)
Izložba slikara Geze Rica: Fragmenti/frakcije. Otvara: Gabor Roško
14. septembar 2012. 17:00
Belvárosi Kamara Galéria
4. oktobar 2012. 20:00
Yowie (USA) koncert
Jazz Kocsma, Segedin
Zadržavamo pravo na izmenu programa.
Glavni organizator festivala: KUD SÍN-tér (Segedin) i Književna zajednica (Subotica)
Partneri-organizatori: Društvo mladih pisaca (FISZ) i Krug Atile Jožefa (JAK)
Sponzori: NKA, Opštinski biro grada Segedina za obrazovanje, kulturu i sport, Segedinski univerzitet, Institut za slavistiku, Društvo prijatelja slovenskih kultura, Lokalna zajednica Srba iz Segedina

Partneri:
Železnice Mađarske, Jazz Kocsma =Segedin), Grand Café (Segedin), Studio 11 (Subotica), Železnice Srbije, KUD Symposion